Jasno
20°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Fórum odborníkov: V minulosti deti bez vakcín zomierali. Očkovanie detí proti covidu je dôležité
Zdielať na

Fórum odborníkov: V minulosti deti bez vakcín zomierali. Očkovanie detí proti covidu je dôležité

BRATISLAVA / Očkovanie detí proti vírusu Covid-19 je stále veľkou témou. Pediatri, ktorí sa stretli na tlačovej konferencii na ministerstve zdravotníctva hovorili aj o možnosti ľahkého priebehu choroby u detí, ale aj o vážnych a trvalých následkoch.

Koronavírus má nielen vysokú smrtnosť, ale často spôsobuje aj vážne zdravotné následky. Okrem pľúc môže postihnúť srdce, žalúdok a dokonca aj mozog. Podľa odborníkov, ktorí sa venujú pediatrickej kardiológii, alebo neurólogii či ďalším odvetviam, nie sú výnimkou ani deti.

Fórum odborníkov uviedol minister zdravotníctva a vojenský lekár Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), ktorý hneď v úvode poznamenal, že slovo prenechá odborníkom. Detským lekárom je aj štátny tajomník na ministerstve Kamil Száz. "Venuje sa téme očkovania detí," uviedol minister Lengvarský s tým, že sa snažia dosiahnuť čo najvyššiu mieru očkovanosti. Len tak bude možné uvoľňovať opatrenia a vrátiť sa do normálu. "Verím, že spolu pandémiu porazíme," dodal na záver Lengvarský. 

Štátny tajomník privítal na ministerstve najväčších odborníkov, ktorí prijali pozvanie na tlačovú konferenciu, ktorej cieľom je akcentovať dôležitosť očkovania aj u detí. Štátny tajomník Száz pôsobil v detskej fakultnej nemocnici na urgentnom príjme. "Videl som ťažké stavy u detí, ktoré mali covid, alebo po prekonaní covidu. Sú tri kľúčové faktory prečo odporúčame očkovať deti. Dôležitý je aj postcovidový syndróm, ktorý sa u dieťaťa môže vyvinúť," uviedol s tým, že aktuálne nevieme, u ktorého dieťaťa sa tento syndróm prenáša. Ďalší zásadný dôvod je ten, že deti sú často vektorovými prenášačmi a nakaziť môžu svoje bezprostredné okolie, a teda nielen rodičov, ale aj starých rodičov a priateľov. 

Skúsenosť s veľkým počtom detí chorých na covid má aj profesor Jeseňák. Viac sa dozviete vo videu:

Najčítanejšie