Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Európskej komisii posielajú výzvu: Europarlament sa otvorene postavil proti diskriminácii v Maďarsku
Zdielať na

Európskej komisii posielajú výzvu: Europarlament sa otvorene postavil proti diskriminácii v Maďarsku

BRATISLAVA / Správanie Maďarska voči sexuálnym menšinám je proti charte a zmluvám Európskej únie. Európsky parlament vo štvrtok dôrazne odsúdil zákon prijatý maďarským parlamentom, ktorý je namierený proti LGBTIQ osobám. Kritizoval tiež demontáž demokracie a právneho štátu v Maďarsku.

Poslanci europarlamentu dôrazne odsúdili nový maďarský zákon zameraný proti LGBTIQ komunite. Legislatívna úprava prijatá maďarským Národným zhromaždením predstavuje podľa nich jasné porušenie základných práv zakotvených v Charte základných práv a v zmluvách EÚ, ako aj právnych predpisov Únie o vnútornom trhu.

Poslanci schválili nelegislatívne uznesenie v pomere hlasov: 

  • Za 459
  • Proti 147 
  • 58 europoslancov sa zdržalo hlasovania

Akcia vyvoláva reakciu

Problém nastal v momente, keď maďarské Národné zhromaždenie dňa 15. júna 2021 schválilo zákon, ktorý pod zámienkou boja proti pedofílii obmedzuje slobodu prejavu a práva detí tým, že zavádza zákaz obsahu s tematikou LGBTIQ v školách, vzdelávacích materiáloch a televíznom vysielaní pre osoby mladšie ako 18 rokov. Nová právna norma bola v maďarskom parlamente prijatá takmer jednohlasne - 157 hlasmi proti jednému a do platnosti vstúpila 8. júla 2021.

SITA

Ďalší útok na demokraciu, právny štát a základné práva?

Podľa poslancov Europarlamentu nie je prijatie nového maďarského zákona ojedinelým prípadom, ale skôr ďalším úmyselným a vopred plánovaným príkladom postupného podkopávania základných práv v Maďarsku, kde sa štátom sponzorovaná fóbia voči LGBTIQ komunite a dezinformačné kampane stali nástrojmi politickej cenzúry. "Toto porušovanie ľudských práv je súčasťou širšieho politického programu zameraného na rozklad demokracie a právneho štátu vrátane slobody médií, a preto by sa malo považovať za systematické porušovanie hodnôt EÚ," uviedla Kancelária Europarlamentu na Slovensku. 

"Medzi najnovšie príklady tohto prístupu patrí zmena maďarskej ústavy tak, aby definovala matku ako ženu a otca ako muža, či de facto zákaz právneho uznania pohlavia transrodových a intersexuálnych osôb, konštatuje uznesenie," pokračuje správa s tým, že parlament prostredníctvom schváleného textu vyjadril svoj neochvejný záväzok chrániť práva detí a zdôraznil, že podporovanie tolerancie, akceptácie a rozmanitosti by malo slúžiť ako hlavná zásada na zabezpečenie rešpektovania najlepších záujmov dieťaťa.

Výzva na urýchlenú reakciu

Európsky parlament vyzval Komisiu, aby voči Maďarsku okamžite iniciovala zrýchlené konanie o porušení povinnosti. Zároveň Kancelária na Slovenksu uviedla, že europoslanci tiež očakávajú, že exekutíva EÚ v prípade potreby využije všetky procesné nástroje Súdneho dvora vrátane žiadosti o dočasné opatrenia spojené so sankciami za ich nedodržiavanie.
"V prípade nečinnosti Komisie by mali konať členské štáty a vec predložiť Súdnemu dvoru EÚ, zdôrazňuje uznesenie. Schválený text tiež vyzýva členské štáty, aby v súvislosti s aspektmi, na ktoré sa nevzťahuje právo EÚ, predložili medzištátnu žiadosť Európskemu súdu pre ľudské práva," uviedli v dokumente. 
Europarlament poukázal na dôvody, pre ktoré by voči Maďarsku malo byť za účelom ochrany rozpočtu Únie aktivované nariadenie o podmienenosti prístupu k prostriedkom EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu. Poslanci tiež vyjadrili vážne znepokojenie nad súladom návrhu maďarského plánu na podporu obnovy a odolnosti s právnym poriadkom EÚ.

"Plénum vyzvalo Radu a Komisiu, aby urýchlene odblokovali antidiskriminačnú smernicu a začali rokovať o iniciatíve EP na vytvorenie stáleho mechanizmu EÚ pre demokraciu, právny štát a základné práva," uvádza sa v správa Europarlamentu, nakoľko jeho poslanci tiež vyjadrili obavu, že maďarský zákon sa podobá tzv. ruskému zákonu o propagande proti komunite LGBT z roku 2013. Parlament v tejto súvislosti vyzval Komisiu, aby ďalej skúmala financovanie kampaní zameraných proti LGBTIQ v EÚ.

Prispeli aj zástupcovia Slovenska

 Podľa euposlankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) nedávno prijatú legislatívu týkajúcu sa LGBTI osôb v Maďarsku, je bohužiaľ nevyhnutné vnímať aj v kontexte blížiacich sa parlamentných volieb, ktoré sa v krajine uskutočnia v apríli budúceho roka. "Maďarský premiér a jeho vládna strana si rovnako, ako v minulosti úmyselne vytvárajú nepriateľa, na ktorého budú môcť v kampani ukazovať prstom a odkláňať tak pozornosť od tém, ktoré by občanov u našich južných susedov mohli zaujímať. Európska únia už na situáciu v Maďarsku prostredníctvom Komisie a jej predsedníčky zareagovala. Vyhlásením ju k tomu nakoniec vyzvala viac ako polovica členských krajín. Osobne považujem efektívnu ochranu menšinových práv za jeden kľúčových aspektov demokracie," poznamenala Beňová s tým, že na druhej strane je presvedčená, že maďarským vládnym politikom netreba prílišnou a nepremyslenou hystériou pomáhať pri vytváraní a živení tém, ktoré budú môcť následne zneužívať v predvolebnom boji.

​​„Nikto nesmie byť diskriminovaný na základe svojej sexuálnej orientácie. Preto je spájanie LGBTIQ osôb s pedofíliou hanebnou vizitkou vlády Viktora Orbána, ktorý sa snaží zúfalo udržať pri moci vytváraním vnútorného nepriateľa spomedzi ľudí, ktorí žijú v Maďarsku. Musíme sa ich zastať, pretože sú rovnoprávnymi občanmi EÚ. K obmedzovaniu práv občanov EÚ sa chcú pridať aj slovenskí fašisti, ktorí zacítili ďalšiu príležitosť na vyťaženie politického kapitálu cez podkopávanieLucia

 ľudských práv a vyvolávanie nenávisti,“ poznamenal Vladimír Bilčík zo Spolu za zelené Slovensko. 

Obdobne tému vníma aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa do Európskeho parlamentu dostala na kandidátnej listine SaS. Podľa liberálnej europoslankyne dostal nový maďarský zákon o pedofílii v dielni Fideszu úplne iný rozmer a stal sa tak len ďalšou súčasťou mozaiky dlhodobého brojenia Orbána proti právam sexuálnych menšín v krajine. "Zákon zakazujúci vystavenie mladých ľudí obsahu, ktorý podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu, je ďalším jasným dôkazom rozkladu demokracie v Maďarsku a je nezlučiteľný so základnými hodnotami Európskej únie. Už len samotná snaha hádzať LGBTIQ osoby do jedného vreca s pedofilmi je hanebná, o to viac ak sa pozrieme, aký dopad môže mať tento zákon na mentálne zdravie mladých ľudí patriacich k sexuálnym menšinám. Orbánove vyčíňanie viac nemôžeme v EÚ tolerovať, je potrebné urýchlene pokračovať v postupe podľa článku 7 a uplatniť aj nový mechanizmus podmienenosti rozpočtu Únie právnym štátom," poznamenala Ďuriš Nicholsonová. 

noviny.sk

„Nesúhlasím s vytláčaním sexuálnych menšín na okraj spoločnosti. Deti treba vzdelávať o všetkom, primeraným spôsobom. Ak existuje podozrenie, že niektorý členský štát EÚ porušil princípy právneho štátu, treba to nezávisle posúdiť. Najlepšie súdnou cestou. V minulosti po rozsudku Súdneho dvora Maďarsko zrušilo diskriminačný zákon o financovaní mimovládnych organizácií. Politizácia týchto tém je síce marketingovo-politicky atraktívna, môže však byť kontraproduktívna. Vedie k posilneniu odstredivých síl v EÚ a má malú šancu na dosiahnutie pozitívnej zmeny," uviedol k téme europoslanec Eugen Jurzyca. 

Ako problematickú a diskriminačnú vníma iniciatívu Maďarska aj Ivan Štefanec. „Viktor Orbán zavádza v Maďarsku autoritatívny režim a na zakrytie svojej činnosti zneužíva aj tému osôb s inou sexuálnou orientáciou. Bez ohľadu na to platí, že vzdelávanie a školstvo je a musí ostať vo výhradnej kompetencii členských štátov,“ dodal europoslanec.

​Michal Wiezik povedal, že vláda Viktora Orbána roky razí negatívny postoj proti menšinám. "Vo výsledku sa legislatíva o právach LGBT počas vládnutia Fideszu viackrát sprísnila. Ako veľmi nešťastné vnímam to, že slovenská vláda posledný útok maďarskej vlády na menšiny jednoznačne neodsúdila. Reakcia EÚ je podľa mňa očakávaná. Európsky parlament je jedinou priamo volenou európskou inštitúciou, zastupuje občanov a je správne, že na jeho pôde prebehne táto diskusia,“ podotkol na záver. 

Najčítanejšie