Polojasno
19°
Bratislava
Gizela
17.5.2022
Šéf financií Igor Matovič ešte nemá termín na Sputnik. Ďalšie obvinenie na hlavu Lengvarského?
Zdielať na

Šéf financií Igor Matovič ešte nemá termín na Sputnik. Ďalšie obvinenie na hlavu Lengvarského?

BRATISLAVA / Bývalý premiér Igor Matovič tvrdí, že na očkovanie Sputnikom zaregostroval ešte koncom júna. Zároveň však poznamenal, že ešte stále nemá termín očkovania a čaká. Naznačil, že za túto situáciu môže minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Čo sa týka očkovacej kampane, Igor Matovič trvá a tom, že chce aby bol efektívnejšia. To, či sa rovnako zaujímal aj o schvaľovanie tej, ktorú viedol exminister zdravotníctva Marek Krajčí nepovedal. "Došlo k výmene ministra s tým, že to bude lepšie," argumentoval a zároveň zdôraznil, že mediálny priestor mal Lengvarského rezort nakupovať drahšie než štátny Tipos. 

Téme očkovania sa venoval na brífingu, ktorý absolvoval spoločne s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom. 

Viac sa dozviete vo videu:

Vláda napriek pandémii koronavírusu v stredu schválila zvýšenie spolufinancovania 2. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) pre Slovensko zo štátneho rozpočtu z 25,7 % na 36,9 %. Slovenským pôdohospodárom tak od roku 2023, kedy začne platiť nová CAP, príde do roku 2027 zo štátneho rozpočtu navyše 285 miliónov eur. Doteraz štát spolufinancoval 2. pilier CAP sumou 94 mil. eur ročne. V novom programovom období CAP to bude 151 mil. eur, príde teda k ročnému navýšeniu o 57 mil. eur. Informovali o tom v stredu po rokovaní vlády minister financií Igor Matovič a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Zo zdrojov druhého piliera chce vláda podporiť najmä spoluprácu fariem, produkciu ovocia, zeleniny a živočíšnej výroby, malé farmy a mladých farmárov. Prostriedky sú vyčlenené aj na boj proti klimatickej zmene, dobré životné podmienky zvierat, ekologické poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a kompletné pozemkové úpravy. „Našim cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenského pôdohospodárstva a podporiť rozvoj vidieka zavedením efektívnej podpory intervencií v záujme rozvoja vidieka, vrátane riešenia nevysporiadaných vlastníckych práv k pôde, environmentálnych a klimatických problémov, budovania infraštruktúry na vidieku a transferu vedomostí a znalostí. Slovenský vidiek zaostáva v ekonomickom rozvoji za mestom. Občania na vidieku majú relatívne slabo rozvinutú infraštruktúru, chýbajú im mnohé služby, pracovných miest na vidieku je nedostatok, mzdy sú nižšie ako v mestách. Výsledkom je, že sa slovenský vidiek vyľudňuje," ozrejmil Samuel Vlčan.

Doterajšie nastavenie poľnohospodárskych politík v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky slovenskému vidieku podľa Vlčana dostatočne nepomáhalo. Svetová banka Slovenskej republike odporúča zvýšiť podporu v rámci II. piliera CAP. Rast spolufinancovania vidieka sa bude podľa agrorezortu realizovať spolu so zvyšovaním efektívnosti využívania zdrojov, ako je to odporúčané v revízii výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Súvisiace články

Najčítanejšie