V Analýzach Na hrane sa proti sebe postavili Krúpa a Šutaj Eštok: Poslanci sa vyjadrili či očakávajú aj zatýkanie politikov

V Analýzach Na hrane sa proti sebe postavili Krúpa a Šutaj Eštok: Poslanci sa vyjadrili či očakávajú aj zatýkanie politikov

BRATISLAVA / Po letnej prestávke budú utorky opäť patriť relácii Analýzy Na hrane. Do štúdia prijali pozvanie predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) a nezaradený poslanec za Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

Zdá sa, že tlačovkám cez leto odzvonilo. Znamená to pokoj zbraniam? Prestávku podľa Krúpu uvítajú predovšetkým ľudia. „Je čas si trochu oddýchnuť,“ poznamenal s tým, že verejnosť je vyčerpaná aj z dôsledku pandémie. Na východnom Slovensku strávil dovolenku hlasista Šutaj Eštok.

Napriek dovolenkovému obdobiu si svoje užili predovšetkým obyvatelia Bratislavy. Mohli za to predovšetkým protesty, ktoré pred necelými dvoma týždňami paralyzovali centrum hlavného mesta. Výhradám čelil aj policajný prezident Peter Kovařík. Zatiaľ čo za prvé protesty si polícia zlízla poriadnu kritiku, druhé zvládla na jednotku. „Máme informácie, že protesty sa budú stupňovať,“ poznamenal Krúpa s tým, že tieto počiatočné boli len skúškou. Krúpa za tým vidí snahy politikov, ktorí chcú burcovať verejnosť a vášne v spoločnosti.

​Na protestoch sa nepodieľala strana Hlas-SD a jej lídra na protestoch pred parlamentom verejnosť vypískala. „Nemusíte ľudí ani burcovať, ani motivovať, pretože sú nespokojní s tým čo predviedla prvá aj druhá Matovičova vláda,“ poznamenal Šutaj Eštok a protestujúcich požiadal o slušné správanie a kultúru. „Frustráciu ľudí chápem, majú na to plné právo,“ uviedol s tým, že hádzanie vajec na parlament považuje za zbytočné.

Blokádu dopravy v centre mesta považuje Juraj Krúpa za chybu. „Uvedomujem si, že v prvých demonštráciách boli urobené chyby,“ poznamenal s tým, že avizované zasadanie brannobezpečnostného výboru sa neuskutočnilo. Krúpa priznal, že predvolanie policajného prezidentka považoval za správne, ale zvažoval aj možnosť ak by došlo zo strany polície k náprave a chyby sa podľa predsedu výboru napravili. „Videli by sme ďalší cirkus,“ poznamenal s tým, že výbor na ktorom by sa mal policajný prezident obhajovať zatiaľ zvolávať nebude.

​Matúš Šutaj Eštok uviedol, že on Kovaříka nekritizoval za protesty, ale za prerušenie akcie zatýkania. „Vyvodiť osobnú zodpovednosť mal v deň, keď zmaril zásah,“ povedal s tým, že na svojom mieste by už nemal byť ani Roman Mikulec. Brannobezpečný výbor by rada zvolala opozícia s tým, že Peter Kovařík nesmie byť ďalej policajným prezidentom.

„Je pochopiteľné, že chcete vedieť o čo ide,“ poznamenal Krúpa s tým, že ak príslušníci inej zložky zastavili policajtov NAKA. „Pani Santusová použila iné zložky na akciu inšpekcie,“ poznamenal Krúpa s tým, že je to neštandardné. Santusová využila zložky z východu Slovenska. „Verím, že aj diváci dobre počuli a počúvali slová ako samopaly,“ uviedol s tým, že za vojnu policajtov je zodpovedný Peter Kovařík, ale aj Roman Mikulec a Igor Matovič. Šutaj Eštok sa odvolal aj na dozorového prokurátora Remetu. „Je vtipné, ako túto bájku vysvetľuje Kovařík, ale aj minister Mikulec,“ poznamenal.

 

​V septembri má čeliť odvolávaniu zo strany opozície aj minister vnútra Roman Mikulec. Juraj Krúpa do káuz, ktoré hýbu verejnou mienkou nevidí, ale súhlasí s tým, že Diana Santusová obišla svojich nadriadených v rámci policajného zboru.

Kritike zo strany Hlasu-SD sa nevyhli koaliční poslanci, ktorí sa rozhodli pre obštrukciu. Vďaka tej sa nepodarilo otvoriť poslednú parlamentnú schôdzu. „Mali sme informácie od koaličných poslancov. Ak si myslia, že na polícii a ministerstve vnútra je všetko v poriadku, tak nech sa páči,“ poznamenal s a uviedol, že podľa nich sa koalícia zľakla postoja poslancov hnutia Sme rodina. „Osobne si myslím, že tak ako pri očkovacom zákone poslanci Sme rodina opäť sklopia uši,“ uviedol a dodal, že Matovič si ich opäť kúpi dákym zákonom.

„To vám neviem povedať,“ poznamenal Krúpa s tým, že Šutaj Eštok si vyberá len hrozienka, ktoré interpretuje. „Sľubovali sa veľké pecky a bomby,“ podotkol s tým, že opozícia pri dovolávaniach stále opakuje to isté. Podľa poslanca OĽaNO je správanie opozície, ale aj konflikty v štruktúrach polície pozostatkom strany Smer-SD a dvanástich rokov ich vlády. „Preto sa stávajú takéto veci a určité obštrukcie. V rámci inšpekcie sa hľadali cestičky, ako to urobiť,“ uviedol Krúpa a dodal, že už o tretej ráno pred budovou inšpekcie stáli novinári. Následne sa mali začať informácie šíriť.

Na pretras prišla aj téma kauzy Mýtnik 3, ktorá sa týka aj Lenky Wittenbergovej a spomína sa aj uplácanie Petra Pellegriniho, lídra strany Hlas-SD. Exštátny tajomník Radko Kuruc potvrdil výpovede Františka Imreczeho, Michala Suchobu a viceprezidenta Daniela Čecha.

Šutaj Eštok svedectvá spochybňuje s tým, že sa nedá veriť ani Makóovi, ani Danielovi Čechovi, ani Michalovi Suchobovi. „Z pána Čecha sa stal kajúcnik ešte pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal a uviedol, že sa Daniel Čech rozpamätáva na základe počtu obvinení, ktoré k nemu mieria. Ako si vysvetľuje, že sa výpovede troch spolupracujúcich obvinených zhodujú? „Ja tu už očakávam všetko, pretože vláda zlyhala vo všetkom,“ zdôraznil, že vláda chce len zatvárať ľudí. Opäť sa odvolal aj na správu SIS o ktorú sa opozícia opakovane opiera.

​Je možné, že by si kajúcnici vymýšľali? „Bude človek riskovať, že mu navalia aj ďalší trest? Myslím, že si to veľmi dobre rozmyslí,“ uviedol Krúpa s tým, že je to pyramídový systém a ľudia si to uvedomujú. „O čo skôr sa budú spovedať o tom, čo urobili, aby mohli rátať s poľahčujúcimi okolnosťami,“ povedal k téme výpovedí o 150 tisícovom úplatku pre Petra Pellegriniho. „Chápem, že pre Hlas-SD je to nepríjemné, ale pochopiteľné,“ odvolal sa na politiku Smeru-SD, ktorý sa pri korupcii vždy vyhovárali na individuálne zlyhania. „Viem, že z toho majú zimomriavky a sú z toho nervózni,“ uviedol s tým, že predtým, keď sa striedali vlády tak sa to vždy prekrylo. „Raz sa musí urobiť sek,“ uzavrel. Peter Pellegrini všetky informácie a podozrenia z korupcie odmieta.

Apel na to, aby sa guvernér Národnej banky Peter Kažimír vzdal svojej pozície, zverejnil Juraj Šeliga (Za ľudí) a Peter Kremský (OĽaNO). „Budeme o tom rokovať na klube, ale nemám dôvod s tým nesúhlasiť,“reagoval Krúpa. Matúš Šutaj Eštok dodal, že kajúcnikom neverí už nikto a v prípade Kažimíra sa pýta, prečo by mal vyvodzovať osobnú zodpovednosť za svojich bývalých zamestnancov.

Rezonuje aj konflikt medzi generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom . „Ak sa tu hovorí, že nie je vojny, tak je na mieste sa opýtať, čo vojna znamená,“ reagoval Šutaj Eštok s tým, že jediné čo vláde zostalo je zatýkanie s tým, že o tom hovorí správa SIS. „Ja budem stáť na strane spravodlivosti,“ poznamenal Krúpa, že v tomto prípade tam môžu byť určité snahy niekomu vyhovieť. „To, že za tým celým je Matovič, sú len premisy,“ povedal predseda brannobezpečnostného výboru s tým, že verí v slušnosť Lipšica aj Žilinku. Obaja politici potvrdili, že zatýkanie politikov by sa mohlo stať realitou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 Noviny TV JOJ
06:25 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:50 Kutyil s.r.o.
06:50 Kutyil s.r.o.
08:00 Postavíme, opravíme, zveľadíme
05:35 Zrelé víno
07:55 Dokonalá appka
10:45 Čo s láskou?
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
05:45 Už se nebojím
07:30 Nádech pro lásku
09:35 Psí veličenstvo