Polojasno
19°
Bratislava
Svetozár
16.5.2022
Peter Petrov alias "Tiger" skončil vo väzbe. O čom je kauza, ktorá sa spája so špičkami ministerstiev?
Zdielať na

Peter Petrov alias "Tiger" skončil vo väzbe. O čom je kauza, ktorá sa spája so špičkami ministerstiev?

BRATISLAVA / Ako zločinecká skupina údajne vyťahovali milióny od štátu a v hotovosti si ich potom delili. Hovoríme o jedenástich obvinených, z ktorých niektorí sa dnes postavili pred sudcu. Prípad podľa niektorých výpovedí siaha až k špičkám dvoch ministerstiev za predošlej vlády. Kľúčový svedok sa však dostal medzi dve bezpečnostné zložky štátu, ktoré oňho mali záujem súčasne.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry už niekoľko mesiacov pracovali na prípade obrovských machinácií pri obstarávaniach na ministerstve vnútra aj práce. Celé sa to začalo rozsiahlou výpoveďou Petra Petrova, prezývaného Tiger.

Policajtom detailne rozplietol celú štruktúru siete firiem z ministerských podvodov. Zrejme preto je dnes mimoriadne exponovaný. Medzičasom totiž inšpekcia ministerstva vnútra začala vyšetrovanie podozrení, či svedkovia vo veľkých kauzách nie sú na výpovede proti veľkým rybám navádzaní. Inak povedané, spochybniť výpoveď Petra Petrova. Špeciálny tím inšpekcie ho chcel teda zadržať. "Máme ho my", povedali policajti z NAKA v noci na piatok, a tak inšpekciu predbehli. "Môžeme potvrdiť, že osoba Peter P. bola včera zadržaná zásahovou jednotkou Národnej kriminálnej agentúry ako obvinená v medializovanej trestnej veci realizovanej na Národnej kriminálnej agentúre," uviedla polícia v stanovisku na Faceboku.

"Realizácia ich poslednej akcie bola dôkazom vysokej profesionality, vďaka ktorej sa vyšetrovateľ NAKA posunie v objasňovaní závažnej ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet. Obvinená osoba sa od začiatku vyšetrovania na NAKA dostavovala na predvolania," uviedol policajný prezident Peter Kovařík.


Policajný prezident tiež povedal, že keď ho nedávno chcela inšpekcia zadržať, skomplikovala celý prípad. Petrov totiž s políciou riadne spolupracoval. Sudca, ktorý mal naňho vydať zatykač na podnet inšpekcie, však ešte v piatok popoludní o zadržaní nevedel. A nie len to.

"Do tohto momentu, t.j. do 13.8. 2021 15.05 hod. nebolo Okresnému súdu Bratislava III. zadržanie uvedenej osoby na vydaný príkaz na zatknutie oznámené a osoba nebola ani súdu dodaná,"  uvádza sa v stanovisku Okresného súdu Bratislava III.

Začal sa tak boj medzi inšpekciou a NAKOU o kľúčového svedka Petrova. Na jednej strane chceli policajti z NAKA došetriť obrovský prípad, o ktorom sa rozhovoril. Na druhej strane chcela inšpekcia spochybniť jeho výpoveď. Navrch však mala polícia, lebo ho zadržala ako prvá. Prečo ho ale nevydala inšpekcii, musel vysvetliť až prokurátor. Podľa dokumentu, ktorý má naša redakcia k dispozícii, dal prokurátor za pravdu policajtom z NAKA.

"Jedna a tá istá fyzická osoba nemôže byť súčasne v tom istom čase obmedzená na osobnej slobode na základe dvoch rozdielnych právnych titulov," vyjadril sa prokurátor ÚŠP.

​Inými slovami, nemohli ho zadržať dvojnásobne. Teda NAKA a ešte aj inšpekcia. Tá odišla s dlhým nosom a tak sa Peter Petrov dnes postavil pred sudcu. Ten bude teraz riešiť podvody za minimálne 17 miliónov eur.

Tiger ide do cely

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes napokon vzal do väzby Petra Petrova prezývaného Tiger a ďalších troch obvinených v kauze zločineckej skupiny, ktorá mala legalizovať príjmy z trestnej činnosti spojené s ministerstvom vnútra či ústredím práce počas predchádzajúcej vlády. NAKA ich zadržala ešte vo štvrtok. Petrov je svedkom vo viacerých veľkých kauzách. Spolu s ním vyšetrovateľ obvinil aj ďalších 10 ľudí. Jeden z nich sa nachádza mimo Slovenska. Štvoricu mužov dnes krátko popoludní pred Špecializovaný súd v Pezinku priviezla ozbrojená policajná eskorta. "Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, nakoľko traja obvinení podali proti nemu sťažnosť. Tú podal aj prokurátor proti neakceptovaniu kolúznej väzby," skonštatovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu, Katarína Kudjáková.

Najčítanejšie