Politológ Štefančík: Robert Fico si môže vyložiť nohy na stôl a baviť sa. Koalícia sa motá vo vlastných amatérskych chybách

Politológ Štefančík: Robert Fico si môže vyložiť nohy na stôl a baviť sa. Koalícia sa motá vo vlastných amatérskych chybách

BRATISLAVA / Predseda Národnej rady SR (NR SR) a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár vyzval koaličných partnerov, aby sa vrátili k tomu, čo sľúbili ľuďom. OĽaNO zase uviedlo, že chce ďalej bojovať s korupciou. Motajú sa vo vlastných amatérskych chybách, zareagoval odborník.

Predseda Národnej rady a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár vyzval koaličných partnerov, aby sa vrátili k tomu, čo sľúbili ľuďom.

Spomenul predovšetkým nezdražovanie elektrickej energie, plynu, výstavbu nájomných bytov či zvyšovanie dôchodkov. Kollár to povedal vo svojom dnešnom mimoriadnom vyhlásení v budove NR SR.

„Máme tu ďalšie obvinenia v policajných kauzách a už nie je normálne, čo sa tu deje. Nebudem podporovať, aby sa tu z jednej mafie vytvorila druhá a nie som ochotný sa na tomto zúčastňovať. Musíme sa vrátiť späť k našej práci pre ľudí, nedoťahovať sa len o jednotlivé stoličky a účelovo meniť zákony," zdôraznil predseda parlamentu.

Bezpečnostná rada SR chválila vznik odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Na tlačovej konferencii to po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR oznámil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Pracovná skupina začne zasadať nepretržite od pondelka 19. septembra a pre vládu a Národnú radu SR pripraví návrhy zmien pre fungovania súdov, prokuratúry aj polície. 

Na tlačovej konferencii po zasadnutí bezpečnostnej rady pritom bol prítomný aj minister Milan Krajniak (Sme rodina), pričom námietky nemal. 

​Šeliga tvrdí, že post ministra spravodlivosti nie je na stole

Aj poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) potvrdil, že súčasná vláda vznikla na protikorupčnom boji a za účelom očistiť Slovensko od mafie. „Mali by sa urobiť systémové a personálne zmeny, a to tak, že by bolo všetko v súlade so zákonom. Základom je nastaviť systém a bezpečnostné zložky do takej miery, aby sme sa riadili heslom ,padni, komu padni´," uviedol Šeliga.

Zriadenie odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát považuje za jeden z nástrojov na to, ako stabilizovať situáciu, ale určite to podľa jeho slov nie je všeliek. Na novinársku otázku, či bude v pléne hlasovať za odvolanie Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie, odpovedal, že nebude podporovať Roberta Fica (Smer-SD), ktorého strana mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra iniciovala. Na otázku Novín PLUS TV JOJ reagoval, že o tom, že by mal byť ministrom po Márii Kolíkovej sa len klebetí. "Ministerkou spravodlivosti je Mária Kolíková," povedal, pričom seba označil za nezaradeného poslanca. 

OĽaNO chce bojovať s korupciou aj naďalej. 

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v klube súčasným stavom „veľmi znepokojení“.

Podľa Kremského sa cituje zo spisov, ktoré sú neverejné. „Vidno spravodajské hry, zvláštne konštrukcie, neštandardný postup pri vyšetrovaní inšpekcie, ktorý sme tu v minulosti nevideli, a to v čase, keď nominanti bývalej koalície svedčia o obrovskej korupcii na najvyšších miestach,“ vyhlásil Kremský a dodal, že vyšetrovanie sa blížili k súčasným či bývalým politikom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) ako Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Peter Pellegrini alebo Robert Fico.

​Podľa poslankyne OĽaNO Moniky Kozelovej sa začal boj o charakter krajiny. Uviedla, že to, čo sa deje v polícii, nemá nič spoločné so zdravým rozumom. Kozelová povedala, že šéf Smeru-SD čítaním z vyšetrovacích spisov potvrdil, že jeho ľudia sú mu k dispozícii. Poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica pripomenul, že súčasná vláda pri svojom vzniku deklarovala boj proti korupcii. Kyselica sa tiež zastal vyšetrovateľov NAKA. Povedal, že sú to rovní chlapi a z minulej práce, čo ich pozná, nikdy nezaznamenal, že by „krivili paragrafy“.

Napätie v polícii vyvolalo vlnu politických reakcií, keď Úrad inšpekčnej služby zadržal svojho dočasného šéfa Petra Sch. a štyroch vyšetrovateľov NAKA. Okresný súd Bratislava III vzal do väzby všetkých zadržaných. Obvinení sú zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zmarenia spravodlivosti

Podľa politológa víťazí populizmus

Politológ Radoslav Štefančík vníma postoj nasilnejšej koaličnej strany jasne. "Príde mi zvláštne, keď strana s najväčším poslaneckým klubom v parlamente a vlastným premiérom vo vláde usporadúvajú podobné typy tlačoviek," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ.

"Majú dostatok mocenských pák na to, aby problém iba nekomentovali, ale predstavili reálne spôsoby, ako ho riešiť. Lebo toto sú len jalové reči, ktoré voličovi nič nepovedia. Je síce pekné, že sú poslanci znepokojení, ale volič bude menej znepokojený, ak politici budú konať a ten boji proti mafii nebudú iba deklarovať, ale predstavia aj konkrétne výsledky," dodal k téme.

Politológ zároveň zdôraznil, že politicky Robert Fico vie ako na to. "Robert Fico si môže vyložiť nohy na stôl a smiať sa. 12 rokov tu vládli, poprepájali si to svojimi ľuďmi a títo si mysleli, že sa vymení vláda a všetko pôjde ako po masle. Po masle to, ale nejde a ešte aj oni sa motajú vo svojich amatérskych krokoch," pokračoval odborník. 

Za konaním Sme rodina vidí pokles preferencií a populizmus. "Sociálna demagógia sa používa v momente, keď padajú preferencie. V jednom prieskume klesli o jeden necelý percentuálny bod. Je to vyjadrením toho, že sa možno zľakli, že nemajú takú odozvu od voličov, akú by chceli," zareagoval na zásadné vyhlásenie Borisa Kollára s tým, že ak sa hovorila, že stranu Republika volia aj odídení voliči od hnutia Sme rodina, tak si myslí, že sociálnu demagógiu používa Boris Kollár na to, aby "zobudil svojich prispatých voličov". "Naháňa svoje ovečky, aby sa vrátili späť k svojmu honelníkovi do košiara," zhodnotil politológ. 

"O Jurajovi Šeligovi sa hovorí, že je potenciálny nástupca Márie Kolíkovej," poznamenal Štefančík s tým, že by túto nomináciu musel schváliť Igor Matovič. "Mám taký pocit, že tam vzájomné sympatie absentujú. Nemožno však vylúčiť hypotézu, že pán Šeliga s pani Žitňanskou sa zo Za Ľudí neporúčali práve preto, že pán Šeliga poškuľuje po tejto funkcii," doplnil politológ na záver s tým, že hypoteticky je možné uvažovať a akomkoľvek ďalšom vývoji. 

Zdroj: Noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 Noviny TV JOJ
06:25 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:40 Kinosála
05:50 Kutyil s.r.o.
06:50 Kutyil s.r.o.
05:15 Premeny domov na Havaji
05:35 Zrelé víno
07:55 Dokonalá appka
05:00 Fidlivareška
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:45 Už se nebojím
07:30 Nádech pro lásku
09:35 Psí veličenstvo