Polojasno
19°
Bratislava
Gizela
17.5.2022
Krajniakov rodičovský bonus čelí veľkej kritike. Ustúpi hnutie Sme rodina?
Zdielať na

Krajniakov rodičovský bonus čelí veľkej kritike. Ustúpi hnutie Sme rodina?

BRATISLAVA / Hoci si rodičovský bonus, ktorý sa snažil pretlačiť ešte Vladimír Palko (KDH) a ministrovi s jeho návrhom pomáhal, schytáva kritku z každej strany, minister práce Milan Krajniak zrejme neustúpi. Vo facebookovej časti relácie Na hrane sa téme venoval líder hnutia Sme rodina Boris Kollár s exministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD). Stiahne sa Kollárovo hnutie?

Minister Milan Krajniak (Sme rodina) tvrdí, že jeho rezort je jediný, ktorý prijíma opatrenia na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií. 

"Jediný z vládnej koalície zlepšujem dlhodobú udržateľnosť verejných financií a chcel by som nejakú časť použiť na priority nášho rezortu," povedal Krajniak. Tvrdí, že jeho návrh dôchodkovej reformy vrátane rodičovského bonusu z dlhodobého hľadiska zlepšuje udržateľnosť dôchodkového systému o 1,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a zlepšuje udržateľnosť celých verejných financií o 2,4 percenta HDP. "S opatreniami, ktoré som už urobil, sú to tri percentá HDP," povedal.

Kritici nesúhlasia

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zdroje financovania rodičovského dôchodku za viac ako 1 mld. eur v prevažnej miere nepredstavujú dodatočné zdroje, ktoré by kompenzovali negatívny vplyv zavedenia rodičovského dôchodku na hospodárenie verejných financií. Ide podľa nich o zdroje, ktoré sú už z väčšej časti zahrnuté v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2022 až 2024, majú teda pri daných rozpočtových cieľoch aj protistranu na strane výdavkov.

Pri vyhodnocovaní dopadov na verejné financie je podľa RRZ potrebné, aby sa každé opatrenie vyhodnocovalo v kontexte celkovej situácie vo verejných financiách. Z tohto pohľadu je argumentácia lepším hospodárením Sociálnej poisťovne podľa rady neopodstatnená. Dočasné lepšie, aj keď stále deficitné, hospodárenie Sociálnej poisťovne v súčasnosti nemôže byť podľa rady dôvodom zavedenia nových opatrení s trvalým negatívnym vplyvom na rozpočet.

Rada zdôrazňuje, že pre rok 2023 aj bez schváleného rodičovského dôchodku vláda zatiaľ neprijala dostatočné opatrenia na dosiahnutie svojho rozpočtového cieľa, deficitu vo výške 2,7 % HDP. Podľa odhadu RRZ vláde chýba 1,2 % HDP. Zavedenie rodičovského dôchodku po zohľadnení prezentovaných zdrojov financovania by tak viedlo k ďalšiemu navýšeniu potreby konsolidačných opatrení.

Stiahne Sme rodina tento návrh a čo mu vyčíta exminister financií Ladislav Kamenický? Dozviete sa vo videu:

Najčítanejšie