Jasno
20°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Štb prenasledovala ľudí z náboženských dôvodov. Deje sa to aj dnes, napríklad v Rusku
Zdielať na

Štb prenasledovala ľudí z náboženských dôvodov. Deje sa to aj dnes, napríklad v Rusku

ČESKO/ SLOVENSKO / Takmer tisícka domových prehliadok a viac ako stovka zadržaných za jednu noc. Taký bol výsledok razie Štátnej bezpečnosti v Československu presne pred 70-timi rokmi. Cieľom bolo ukončiť existenciu náboženskej skupiny Jehovových svedkov. Prenasledovanie sa ale v najväčšej miere dotklo katolíckej cirkvi. Ani po desiatkach rokov nie je sloboda náboženského vyznania samozrejmosťou.

Písal sa február 1948, keď sa komunistická strana ujala moci. Vtedy vypuklo veľké prenasledovanie ľudí z náboženských dôvodov. K rozruchu dochádzalo najmä v 50. rokoch. Jedna z veľkých akcií sa odohrala v apríli 1950. Išlo o akciu R, ktorá bola zameraná na likvidáciu kláštorov. O 4 mesiace nasledovala likvidácia ženských reholí.


"V 51. roku bol jeden veľký monster proces, najväčší pod kuratelou Moskvy. Zrazu boli odsúdení traja katolícki biskupi. Procesy pokračovali ďalej počas celej existencii komunistického režimu," hovorí historik František Neupauer.

"Stačí sa v podstate pozrieť na zoznam slovenských blahoslavených. Sestra Zdenka Schelingová, ktorá pomohla utiecť kňazovi z nemocnice. Ako ju bili. Moji profesori v seminári, na ktorých si spomínam, takmer všetci boli väznení," povedal hovorca KBS, Martin Kramara.

Pozornosti tajnej služby neunikli ani Jehovovi svedkovia. No a odpoveď režimu na seba nenechala dlho čakať. Už v 48. roku prišli prvé domové prehliadky, zatýkanie a rok na to zákaz činnosti.

Vo svojej zvestovateľskej činnosti pokračovali aj naďalej a šírili svoje náboženské publikácie. V noci z tretieho na štvrtého februára 1952 sa odohrala masívna razia v celom Československu.

Vykonalo sa približne 850 domových prehliadok a asi 120 ľudí bolo zadržaných. Jedna zo zadržaných bola aj Jarmila Hálová, ktorá mala v tom čase 19 rokov. Po 8-hodinovej domovej prehliadke ju so zaviazanými očami zobrali na výsluch.

"Keď ma odvážali, maminka sa pýtala, čo ako bude. Že popoludní prídem domov. Takže som neprišla, za 15 mesiacov som prišla domov," hovorí Jarmila.

"Tam na jednej strane bolo vnímané, že ten popud prichádza z USA, čiže je to medzinárodné spoločenstvo. Zároveň vieme, že Svedkovia Jehovovi odmietali nastúpiť na základnú vojenskú službu," priblížil Neupauer.

"Videla som, že ten záujem vyšetrovateľov bol obrovský. Už len z toho ako ohovárali našich vedúcich bratov. Boli to odporné klamstvá," povedala Jarmila.

"Obviňovali tých ľudí zo špionáže. Aby boli na základe zákonov vtedajšej krajiny súdne trestaní za špionážnu činnosť a tým pádom im dávali vyššie tresty," vysvetlil historik Neupauer.

U niektorých až 18 rokov. Ľudia, ktorí boli v dôsledku prenasledovania odsúdení, boli zo zákona súdne rehabilitovaní už v roku 1990. Boli aj takí, ktorí skončili vo vyšetrovacej väzbe a neodsúdili ich. V takom prípade je potrebné podať návrh.

"Následne mohli byť odškodnení v rozsahu 83 eur za každý mesiac väzenia," povedal euroadvokát Lubomír Müller. Aj napriek vyspelej dobe sa s prenasledovaním stretávame aj dnes.

"Keď sa pozrieme napríklad do Nigérie, alebo do Mozambiku," hovorí Kramara.

Dokonca nemusíme ísť až tak ďaleko. Rusko od roku 2017 prenasleduje Jehovových svedkov. A to aj napriek protestom organizácií na ochranu ľudských práv, vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva. Medzi uväznenými je aj dánsky občan Denis Christensen, odsúdený na šesť rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie