Jasno
10°
Bratislava
Natália
6.10.2022
Nemusíme sa báť ruskej mobilizácie. Situáciu by sme ale mali podrobne sledovať, hovorí generál vo výslužbe Pavel Macko
Zdielať na

Nemusíme sa báť ruskej mobilizácie. Situáciu by sme ale mali podrobne sledovať, hovorí generál vo výslužbe Pavel Macko

BRATISLAVA / Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimíra Putina vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu vyvolalo množstvo reakcií po celom svete. Čo to znamená a mohlo by znamenať, sa dozviete v rozhovore s bývalým zástupcom náčelníka generáneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.

Čo znamená čiastočná mobilizácia, koho sa to týka? 

V prvom rade je potrebné povedať, že Rusi nemajú dostatok vojska. To sa hovorilo už dlhodobo, a preto robili rôzne nábory vo väzniciach, to im ale nestačilo. Toto je malý pokus Ruska zvrátiť vojnový konflikt. Čiastočnú mobilizáciu vykonávajú preto, lebo je selektívna. To znamená, že povolávajú vybrané skupiny ľudí v zálohe. Sú to tí, ktorí absolvovali povinný výcvik alebo bývalí profesionálni vojaci. Toto vyhlásenie im povoľuje dať vybraným osobám povolávací rozkaz. Budú vystrojení a začne im osviežovací kurz. Preto cielia na tých, ktorí už boli vyškolení, pretože ich potrebujú hneď. 

Ukrajinci tvrdia, že je to zúfalý krok zo strany Putina, dá sa to tak chápať? 

Je to v každom prípade eskalácia, ktorá sa dala predpokladať. Prezident Putin týmto krokom odkazuje dve veci. Po prvé, že aj napriek tomu, že jeho rozhodnutie bolo zlé, demonštruje, že bude pokračovať. Druhá vec je, že je to naozaj zúfalý krok, pretože je to situácia z ktorej nevie odísť. Aj napriek tomu sa to ale snaží riešiť silou. Ukrajinci sa teraz budú snažiť naformovať svoju armádu tak, aby Rusi prichádzali do horších podmienok. 

Rusko zhromažďuje vojakov, ale hovorí sa o tom, že im chýbajú veliaci dôstojníci. Je možné, že v ruskej armáde, je taká zlá situácia? 

Keď si zoberieme, koho nasadzujú do zákopov a na bežné boje, zjavne majú problém. Už na začiatku stratili veľmi veľa ľudí, prenikli informácie, že padlo až 50-tisíc ľudí. Tí riadni vojaci zahynuli ešte na začiatku, a to je zásadný problém pre Rusov. 

Čo to znamená pre Slovensko. Máme sa báť? 

Nemusíme sa báť. Ale musíme si dávať pozor, lebo je to eskalačný moment. Putin hrá vabank, a tým pádom je jasné, že celá spoločnosť v Rusku si uvedomuje, že je vo vojne. Snaží sa otočiť vojnu a je to presne tak, ako keď nemecké vojská v Stalingrade hovorili, že na nich útočí Sovietsky zväz. Rusko sa aktuálne snaží vyhlásiť rôzne referendá a potvrdzovať legendu o tom, že Rusko je obeťou. Realita je ale úplne iná. My to musíme sledovať, pretože Rusko je veľká krajina a má potenciál. Mobilizácia môže pokračovať, a preto to musíme pozorne sledovať. Pre nás je to ďalší signál, že Ukrajina musí dostať pomoc. Na našej strane by sme sa mali pozrieť na vlastné vojsko a možné zdroje. 

Súvisiace články

Najčítanejšie