Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Volebná encyklopédia Slovenska: Občania masovo žiadajú reformu SIS
Zdielať na

Volebná encyklopédia Slovenska: Občania masovo žiadajú reformu SIS

BRATISLAVA / Mala by budúca vláda reformovať SIS? Touto otázkou sa zaoberala aktuálna Volebná encyklopédia Slovenska na JOJ24. Odpovede občanov zhodnotil šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Za reformu SIS sa vyjadrila prevažná väčšina respondentov. "Viac ako 10 % na to nemá názor, nevie sa k tomu vyjadriť," uviedol riaditeľ agentúry AKO, ktorý však dodal, že za tým môže byť aj to, že o reforme SIS hovoria politici málo detailne. 

"Je to vysoko odborná téma, ale zaujímavé je sa pozrieť na tých, ktorí si myslia, že by sa SIS nemala reformovať," poznamenal šéf AKO s tým, že ide o výraznú menšinu. 

Čo prezradili čísla?

 • Celkom 80,2 % si myslí, že budúca vláda by mala zreformovať SIS:

  • 47,2 % si myslí, že by určite mala,

  • 33,0 % uviedlo, že by asi mala zreformovať SIS.

 • Celkom 7,1 % si myslí, že budúca vláda by nemala zreformovať SIS:

  • 4,9 % si myslí, že by určite nemala,

  • 2,2 % uviedlo, že by asi nemala zreformovať SIS.

 • 12,2 % respondentov nevedelo posúdiť a 0,5 % nechcelo odpovedať.

O reforme SIS sa hovorí 25 rokov

Práve so SIS sa spájali viaceré závažné kauzy už počas éry expremiéra Vladimíra Mečiara. "Zdá sa, akoby SIS zabrala miesto vo vojne v polícii," povedal Hřích na konto aktuálnych udalostí. Šéf AKO dodal aj to, že Slováci v tomto prípade skôr vnímajú potrebu zmeny než konkrétnu obsahovú stránku reformy. 

"Tento názor je taký silný, že žiadna skupina nemá ten názor odlišný," povedal na margo jednotlivých skupín obyvateľstva. 

Osobnosti by reformu privítali tiež

Osobnosti sú za to, aby sa v prípade škandálov a pochybení zreformovala aj SIS. Akcentovali však aj to, že "opraviť" treba v štáte všetko, čo nefunguje. Nechýbali ani odkazy, že ďalšej vláde treba držať palce, aby sa jej všetko nefunkčné podarilo prekopať.

Súvisiace články

Najčítanejšie