Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Analýzy Na hrane s Mikulcom a Hlinom: Posekali sa na viac veciach, než by sa očakávalo
Zdielať na

Analýzy Na hrane s Mikulcom a Hlinom: Posekali sa na viac veciach, než by sa očakávalo

BRATISLAVA / Politikom sa dnes ešte naozaj nechce chodiť do diskusií, isté totiž nie je nič. Politická scéna čaká na to, ako sa rozhodne Peter Pellegrini a Milan Majerský. Jasne opozičnou stranou sa stáva OĽaNO. A ešte niečo je dnes jasné. Že prví kandidáti na odchod z funkcií sú Štefan Hamran a Daniel Lipšic. Aj o tom s politikmi, ktorí zasadnú do lavíc v národnej rade za Sas a za OĽaNO.

V Analýzach Na hrane sa stretli Alojz Hlina (SaS) a exminister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Témou ďalšej vlády je aj smerovanie OČTK, ale aj výmena policajného prezidenta či osud Špeciálnej prokuratúry. Do toho prebiehajú koaličné rokovania.

OĽaNO podľa Hlinu pomáha tomu, aby vládol Fico. Odmietol, že Matovič každého obviňuje z toho, že je mafia a dokonca už aj PS. "Dnes to Igor Matovič hovoril, že všetci sú mafia," dodal bývalý poslanec KDH. Mikulec argumentoval, že nemajú problém rokovať so Šimečkom, ale odmietli Hlas aj Smer. Kvôli prístupu OĽaNO sa v štúdiu strhla poriadna hádka.

Koaličné rokovania

"To je presne to, že človek zvažuje, že kde ísť a kde neísť," povedal Hlina s tým, že zdôraznil, že teraz je čas sa rozprávať vo vnútri. Poznamenal, že mať konečný termín je kľúčové, lebo bez neho by sa dohoda rodila ešte ťažšie. 

"My budeme aktívna opozícia," reagoval Mikulec s tým, že predpokladať niečo iné by bolo naivné, a to aj od ďalších strán. Koalícia Smer, Hlas a SNS je podľa neho istá. "Ten chtíč, ktorý mali tri roky, tak sa im to môže povedať," pokračoval s tým, že rokovania označil za "tanečky"

Kontroly na hraniciach

Migrácia je podľa Romana Mikulca celoeurópskym problémom, ktorý treba riešiť na medzinárodnej úrovni. To, že by sme si nevedeli urobiť poriadok na svojom území, Mikulec odmietol a argumentoval Českou republikou, ktorú ide kontrolovať Nemecko. "Je to koordinované a neurobíme s tým nič," dodal s tým, že balkánska trasa Slovensko trápi. 

Hlina má obavu, že na to, čo sa teraz deje, doplatíme. "Minister poľnohospodárstva to nebol," odpovedal na otázku o tom, kto je podľa neho na vine. Podľa Mikulca je jednoduché ukazovať prstom. Politici sa pri tejto téme dostali aj do menšej hádky, keďže Hlina spochybňoval schopnosti vedenia polície, ale aj Mikulcovo pôsobenie. 

Čo korupcia v osadách?

Hlina uviedol, že korupcia v osadách existuje a jemu sa to v jednom momente pred župnými voľbami podarilo rozvrátiť. "To, čo urobilo OĽaNO, nesie určité znaky," povedal Hlina. Mikulec odmietol každé obvinenie, ktoré sa na hlavu OĽaNO sype v súvislosti s víťazstvom v rómskych osadách a na Luníku IX. Argumentoval tým, že predtým tam mal obrovskú podporu Smer-SD, ale toto podozrenie sa prejavovalo. 

"Konzistentne sme mali v kampani 500 eur, nijako sme to netajili," argumentoval exminister ďalej s tým, že to bola súčasť kampane. Dodal, že nepochopil bilboardy Petra Pellegriniho, ktoré sú podľa neho klamstvom. 

"V karavane sa stalo to, že Igor Matovič nemá sociálnu empatiu. On nemá cit pre nič a je strašný cynik. Ja som s ním chodil po Luníku a on tam ukazoval, že kde bude všade kábel, lebo sa sťažovali, že nemajú elektriku," povedal Hlina s tým, že 500 eur vo voľbách bolo cielených práve na rómske osady. "Je to nechutné," poznamenal. "Nemám čo na to zareagovať, lebo to sú domnienky pána Hlinu," uviedol Mikulec a argumentoval Sulíkom, ktorý podľa neho zle viedol ministerstvo hospodárstva. 

Neistá budúcnosť právneho štátu?

Robert Fico chce vymeniť nielen Hamrana, ale aj Daniela Lipšica. Exminister Šimko sa zase vrátil do radov KDH. "Bude to mať obrovský vplyv," povedal Mikulec a obrátil sa na Hlinu s otázkou, či to, čo hlása Hlas, považuje za konštruktívne. Odvolával sa aj na prieskumy, ktoré vysoko postavili políciu a ukázali, že historicky má mať najväčšiu dôveru. 

"My sme v systéme parlamentnej demokracie a tam potrebujete 76 hlasov," argumentoval Hlina, ktorý priznal, že práca polície sa veľmi zlepšila. Na Hamranovi podľa neho vidieť, že ho práca v polícii baví. Priznal, že je možné, že na svoju výraznosť Hamran doplatí. Čistky zo strany SaS zásadne odmietol. 

Ako to bude so Špeciálnou prokuratúrou? Dozviete sa vo videu:

Súvisiace články

Najčítanejšie