Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Vláda schválila námatkové kontroly: Nevieme hermeticky uzavrieť hranicu ani zastaviť tok migrantov, hodnotí Ódor
Zdielať na

Vláda schválila námatkové kontroly: Nevieme hermeticky uzavrieť hranicu ani zastaviť tok migrantov, hodnotí Ódor

BRATISLAVA / Po rozhodnutí susedov, ktorí začali s kontrolami na hraniciach, k tomuto kroku pristúpila aj vláda. Premiér Ľudovít Ódor uviedol, že ide o recipročné opatrenie. Netajil ani to, že bez veľkých zmien na úrovni EÚ v tom nevidí veľký význam.

Premiér uviedol, že na riešenie ilegálnej migrácie je nevyhnutné, aby sa zapojila celá Európska únia, pričom nevynechal aj potrebnú novelizáciu. "Nevieme hermeticky uzavrieť celú 600-kilometrovú hranicu," poznamenal s tým, že kontroly len zaťažia bežného občana, ale aj štátny rozpočet. Migračnú krízu podľa neho opäť na čas vyrieši až počasie a pokles teplôt. 

Na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa dočasne obnovia kontroly. Platiť budú od štvrtka (5. 10.) do 14. októbra. V stredu o tom rozhodla vláda. "Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie," uviedlo ministerstvo vnútra v schválenom materiáli.

Obnova kontroly na hranici s Maďarskom podľa vlády predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie. "Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území," poukázal rezort.

Zoznam krajín nájdete tu:

​Ministerstvo vnútra zároveň uviedlo, že Slovensko vnímajú utečenci ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru. V tomto roku dominuje nelegálnej migrácii v Slovenskej republike tzv. sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy. Vláda eviduje jej nárast od druhej polovice augusta minulého roka. Od začiatku roka 2023 do 1. októbra eviduje Slovensko 39 688 nelegálnych migrantov.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o jedenásťnásobný nárast. "Napríklad len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok," skonštatovali v materiáli. Poľsko, Česko i Rakúsko zaviedli od polnoci náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie má trvať desať dní, môže sa však predĺžiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie