Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Igor Matovič po rokovaní vlády: Mafiánska mulica kope prostredníctvom Fica a Pellegriniho
Zdielať na

Igor Matovič po rokovaní vlády: Mafiánska mulica kope prostredníctvom Fica a Pellegriniho

BRATISLAVA / Minister financií ostro reagoval na snahu opozície o odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Petra Pellegriniho, ale aj Roberta Fica obvinil z okrádania štátu a nazval ich mafiou. Podľa ministra financií mali každého občana SR pripraviť o viac než 5-tisíc eur.

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) vníma vláda ako opätovný pokus o destabilizáciu rezortu, Policajného zboru a vlády Slovenskej republiky z dôvodu vyšetrovania korupčných „megakáuz“. Vyplýva to z dokumentu, ktorý schválil kabinet na dnešnom rokovaní. Zároveň vláda vyslovila nesúhlas s návrhom na odvolanie ministra Mikulca.

Stolička ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) je istá. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

„Boj s mafiou je náročný, keďže mafia na čele s Robertom Ficom ,kope´. Vedia, že za svoje skutky na nich musí doľahnúť spravodlivosť, preto robia čokoľvek, aby zosadili Romana Mikulca z funkcie ministra," ozrejmil Matovič.

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) podala v pondelok 14. februára návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce Mikulca odvolať z funkcie. Dôvodom je to, že Mikulec je podľa Smeru-SD na čele organizovanej skupiny obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorej cieľom je pozatvárať opozíciu. Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že Mikulec koordinoval a riadil činnosť „zločincov“ v NAKA.

Vláda za Mikulcom stojí

Vláda vysvetlila, že odôvodnenie predloženého návrhu na odvolanie ministra vnútra je postavené na neformálnej komunikácii vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, pričom sa opierajú o rozhodnutie Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, ktoré interpretujú vlastným spôsobom. „Pri prezentácii výňatkov na tlačových konferenciách môžeme konštatovať, že z ich strany chýba akékoľvek pridržiavanie sa faktov, ubiehajú k vlastným domnienkam a často aj zbožným prianiam,“ konštatuje vláda.

Kabinet tiež vyjadril počudovanie nad tým, s akým presvedčením predkladatelia návrhu vedia o nevine či vine obvinených vo všetkých ďalších korupčných kauzách. „Je zarážajúce, že s takto formulovanými výhradami prichádzajú poslanci, ktorí boli roky súčasťou systému takzvaných našich ľudí. Systému, kde orgány činné v trestnom konaní museli najprv poznať odpoveď na otázku, či je vôľa vyšetrovať akékoľvek podozrenia z páchania trestnej činnosti,“ pokračuje kabinet vo vyjadrení.

Zdôrazil, že Mikulec nijakým spôsobom nezasahuje do práce a činnosti polície a na rozdiel od svojich predchodcov nikdy neinformuje a nenecháva sa informovať o trestných konaniach. „Vláda Slovenskej republiky teda nevidí žiadny relevantný dôvod na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, plne ho podporuje v jeho reformných plánoch a zámery predkladateľov na jeho odvolanie považuje za bezcharakterný, podlý a hysterický pokus o opätovné navrátenie sa k systému našich ľudí,“ uzavierajú.