Emília Vášáryová sa nezaprela. Aj svoje významné životné jubileum oslávila na divadelných doskách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Legendárna vo filme Pelíšky, skvelá na divadelných doskách. Výborná pedagogička a herečka storočia Emília Vášáryová sa dožíva prekrásneho jubilea. Oslavuje 80. narodeniny.
"Veľa zdravia herečke storočia," uviedlo Slovenské národné divadlo v tlačovej správe, kde zdôraznilo, že s prof. Emíliou Vášáryovou si nielen kolegovia v Slovenskom národnom divadle a hereckej komunite, ale mnohí priaznivci Tálie pripomínajú práve dnes, 18. mája 2022, jej vzácne životné jubileum.
"Duša umelca, herca, sa nezaprie a aj dnes večer sa pani Vášáryová postaví na javisko. Na jej želanie uvádzame inscenáciu Dnes večer nehráme, lebo v nej, na pozadí udalostí z novembra 1989, hráme o tom, aké je poslanie hercov a v širšom kontexte aj poslanie umelca vôbec. Je to divadelná rozprava o hodnote pravdy na javisku i v živote," uviedlo Slovenské národné divadlo.
Do divadla prišla za Chudíka
Emília Vášáryová sa stala členkou Činohry Slovenského národného divadla v roku 1964 a neprijímal ju nik iný ako vtedajší umelecký šéf Ladislav Chudík. Len málo herečiek vstúpi do povedomia už s prvými úlohami tak, ako ona.
"Lebo pani Milka na javisku nehrá, ona vo svetlách rámp je! Prirodzená, nežná, krehká, ale aj tragická heroína či dáma so zmyslom pre humor. Dokonalá v tom, že keď stelesňuje Isadoru Duncanovú v Shermanovej hre Keď tancovala..., cítime, ako sa vznáša, a tancovať nemusí, ani spievať v McNallyho Majstrovskej lekcii ako Maria Callas," uvádza divadlo o herečke, ktorú kolegovia označujú za noblesnú a tajomnú.
V magickom svete divadelných dosák, filmových i televíznych kamier môžeme nazrieť do mysle umelca v prípade, keď ako Emília Vášáryová starostlivo študuje svoje úlohy.
V SND stvárnila viac ako stovku úloh
Na javisku SND počet postáv, ktoré stvárnila, prevyšuje stovku: prvou bola očarujúca Ofélia v Shakespearovom Hamletovi, no už vtedy prejavila svoj zmysel preniknúť do podstaty, nebola to naivná deva... Neskôr prišli úlohy, v ktorých si získala divákov svojou hravosťou, ako napríklad grófka Elisa Hrabovská v Palárikovej komédii Dobrodružstvo pri obžinkoch.
Ako Roxana v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu rozkryla zložitosť postavy, rovnako ako v ďalších úlohách, z ktorých spomeňme aspoň niektoré: Florela v Učiteľovi tanca Lopeho de Vega, Mary Warrenová v Millerových Salemských bosorkách, Antigona v Sofoklovej dráme, Doňa Elvíra v Molierovom Donovi Juanovi, Nataša v pamätnej inscenácii podľa Tolstého románu Vojna a mier, skvelá Anna Vyšnevská v Ostrovského hre Výnosné miesto, noblesná Barónka Castelliová v Krležovej hre Páni Glembayovci, Estelle v Sartrovi a jeho hre S vylúčením verejnosti či v milovanom Čechovovi a jeho Višňovom sade, alebo Troch sestrách.
Umelkyňa majstrovsky vyvažuje emocionalitu s ratiom a často svoju fyzickú krásu a šarm neváha „skryť za masku“ postavy, využiť iróniu a sebairóniu, v mysli si vybavme napríklad jej úžasnú starenku v Ionescových Stoličkách. Emília Vášáryová je nezabudnuteľná ako Anjel v muzikáli Na skle maľované, ktorý mal 647 repríz, či v Tančiarni, v ktorej zaujala nielen na domácej pôde. „SND je chlieb môj každodenný,“ vyjadrila sa v jednom z rozhovorov.
400 filmových diel
Určite to platí aj o postavách z posledného obdobia v inscenáciách Fanny a Alexander, Elity, Bulgakovovom Divadelnom románe, Churchillovom Čaji a apokalypse či ostatnej premiére Kým prídu Stouni... A to ešte nespomíname tituly z televízneho archívu, kde je pod menom umelkyne v archíve vyše štyristo odkazov a desiatky filmových diel, ktoré v poslednom období rada nakrúca s mladými tvorcami.
Emília Vášáryová hovorí, že vďaka herectvu sa stretáva s ľuďmi, ktorých stretnúť chcela a chce a ktorí ju zaujímajú, a že človeka zachráni vždy len práca. Spomínali sme, že obľúbeným dramatikom prof. Vášáryovej je Čechov, ktorý povedal aj to, že človek musí mať okolo seba poriadok a krásu. Tú svojou sebadisciplínou, dokonalosťou a pokorou veľkým priehrštím pani Milka rozdáva navôkol. Viac ako dar k narodeninám sú pre ňu ďalšie príležitosti. "A tiež potlesk, ktorý bude patriť aj dnes všetkým účinkujúcim, ale predovšetkým našej milej a vzácnej dáme, pani Milke Vášáryovej!" uzavrelo divadlo.
Rodáčka z Hornej štubne
Emília Vášáryová sa narodila v Hornej Štubni. V roku 1963 absolvovala štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Následne sa stala členkou súboru Novej scény Bratislava a od augusta 1964 je členkou činohry SND. Diváci ju mali možnosť vidieť i vo viacerých iných slovenských a českých divadlách: Štúdio L+S, Divadlo Aréna, GUnaGU, Národné divadlo Praha, Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava Bratislava. Spolupracuje s rozhlasom, filmom aj televíziou. Hrala v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a vo filmoch. V rokoch 1990 – 2020 pôsobila ako pedagogička na Katedre herectva Divadelnej fakulty VŠMU. V roku 1999 bola vymenovaná za profesorku v odbore divadelné umenie a veda – herectvo.
Emília Vášáryová v SND/SND
Viac ako 50 ocenení
1967 – Cena Janka Borodáča (za postavu Florely v komédii L. De Vega Učiteľ tanca, s prihliadnutím na rolu Heleny v Shakespearovej komédii Sen noci svätojánskej a na jej postavy vo filmoch)
1968 – Zlatý krokodíl 1970 – Za vynikajúcu prácu
1978 – Zaslúžilá umelkyňa
1983 – Cena Andreja Bagara (za vytvorenie postavy Ifigénie v inscenácii hry J. W. Goetheho Ifigénia v Tauride, 1982)
1991 – Cena ministra kultúry (za vynikajúce výsledky v hereckej tvorbe)
1992 – TELEMÚZA 92 (za ženský herecký výkon v televíznych inscenáciách La Musica a Ježišova matka) 1995 – TELEMÚZA 95 (za dabing postavy Heléne vo francúzskom seriáli Zlomené srdcia)
1996 – Cena Nadácie Alfréda Radoka za najlepší herecký výkon (v pražskom predstavení hry T. Bernharda Ritter Dene Voss v Divadle Na zábradlí)
1999 – Krištáľové krídlo za rok 1998 v kategórii divadelné umenie (za stvárnenie postavy Agnes v hre E. Albeeho Krehká rovnováha) 1999 – Zlatá slučka – Najlepší ženský dabing (za hlasové stvárnenie herečky Shirley McLainovej vo filme Strážca pani Tess)
1999 – DOSKY: Cena za najlepší herecký výkon (za postavu Starenky v hre E. Ionesca Stoličky) 2000 – Cena Jozefa Kronera (za najpozoruhodnejší herecký výkon v roku
1999 za postavu Starenky v hre E. Ionesca Stoličky)
2000 – víťazka novinárskej ankety Herečka storočia, Cena Igric za pôvodnú audiovizuálnu tvorbu (za postavu Máše v televíznej inscenácii STV Klietka), Cena Literárneho fondu (za postavu Starenky v inscenácii Ionescových Stoličiek)
2001 – Hercova misia (Art Film Trenčianske Teplice)
2002 – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy/ DOSKY: Cena za najlepší herecký výkon (za stvárnenie Marie Callasovej v hre T. McNallyho Majstrovská lekcia Marie Callas)
2003 – Cena Karla Čapka za rok 2002/ Cena Tatra banky za umenie/Štátne vyznamenanie Medaila za zásluhy
2004 – DOSKY: Cena za najlepší herecký výkon (za stvárnenie Stevie v hre E. Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia?)
2005 – Český lev: Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej role vo filme Horem pádem/ laureátka ceny Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry (Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre)
2006 – Cena Kobanadi (Komerčnej banky a Národného divadla) za činohru, za postavu Marie v hre P. Turriniho Josef a Marie v divadle Kolowrat za sezónu 2005/06
2007 – cena Literárneho fondu za celoživotné dielo
2008 – OTO 2007, pocta za celoživotné dielo – Sieň slávy / Cena Ťin Ťue (Zlatý pohár) v kategórii najlepšia herečka za postavu Václavovej matky vo filme Václav na 11. ročníku MFF v Šanghaji
2010 – čestný doktorát Janáčkovej akadémie múzických umení Brno (Doctor Artis Dramaticae Honoris Causa)/ televízna cena ELSA v kategórii Pôvodná dramatická tvorba – herečka za účinkovanie v snímke Archiv (ČT1)
2011 – Kvet Tálie (v rámci festivalu Aničky Jurkovičovej)
2013 – tvorivá prémia za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele za postavu Amálie vo filme Dušičky seniorov z cyklu Filmoviedky (výročná národná tvorivá cena SFZ, Únie slovenských televíznych tvorcov a tvorcov Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2012)/ Cena Literárneho fondu za postavu Violet Westonovej v hre T. Lettsa August: Stratení v Oklahome)/ prvá laureátka Siene slávy Fóra donorov za dlhoročné angažovanie sa v oblasti filantropie
2016 – Slovenská národná filmová cena za film Eva Nová - Slnko v sieti 2016 – Výročná cena českých filmových klubov za film Eva Nová
2017 – Cena českej filmovej kritiky TRILOBIT za postavu Eva Nová
2018 – Cena Literárneho fondu za postavu Pani Petersovej v inscenácii hry Pred západom slnka