Politici reagujú na oslobodenie Kažimíra: Žilinka použil atómovú zbraň a výzva na jeho odstúpenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Na generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa zosypala spŕška kritiky. Môže za to rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP), ktorým zrušila obvinenie šéfa Národnej banky Slovenska (NBS) a exministra financií za Smer-SD Petra Kažimíra. Koaliční politici reagujú, že ide o "použitie jadrovej zbrane" a padli aj slová o Žilinkovom odstúpení.
Pomocou paragrafu 363 má GP možnosť zrušiť obvinenie ešte pred podaním obžaloby. Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera ho aplikoval na obvinenie guvernéra NBS Petra Kažimíra. Kandera vysvetlil, že obvinenie bolo zostavené na základe výpovede len jedného spolupracujúceho obvineného. "Stíhania založené len na výpovedi korunného svedka výmenou za beztrestnosť a iné výhody vyžaduje od konajúcich orgánov obozretnosť, a to najmä z pohľadu, či sú dané výpovede konzistentné," dodal.
Použitie kontroverzného paragrafu 363 už v minulosti vyvolalo nahnevané reakcie u koaličných politikov. "Je naozaj strašné, že akonáhle ide o nejakého prominenta, tak nie je dovolené, aby súd posúdil otázku jeho viny. Je to strašné a ukazuje to na to, že systém našich ľudí stále existuje," zareagoval na vyhlásenie GP poslanec SaS Alojz Baránik.
O korupcii by mal rozhodovať súd
Jeho stranícky kolega poslanec Marián Viskupič hovoril o paragrafe 363 ako o jadrovej zbrani šéfa GP. Zdôraznil tiež, že jeho použitie najmä pri korupčných kauzách vyvoláva pochybnosti o čistote a nestrannosti rozhodnutia GP. "Prípady spojené s korupciou by sa vždy mali dostať pred súd, tak aby o vine či nevine rozhodovala nezávislá súdna moc. Okrem iného aj preto, že priebeh súdneho procesu môže sledovať aj verejnosť," dodal Viskupič.
Poslanec klubu OĽaNO Peter Kremský v reakcii pripomenul, že Maroša Žilinku pred viac než rokom vyzval na odstúpenie. "A na tom sa nič nemení. Dôvody zostali," dodal. Zdôraznil tiež, že Kažimír mohol svoje meno očistiť na súde.
"Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes prostredníctvom svojho námestníka opäť použil atómový kufrík - sporný paragraf 363, v prospech obvineného exministra Smeru Kažimíra. Týmto rozhodnutím opäť obišiel celú sústavu súdov a oslobodil ho. Rovnakým spôsobom a obchádzaním súdov už Maroš Žilinka popúšťal príbuzného oligarchu Smeru Brhela, príbuzného exministra Smeru Žigu, ale aj oligarchu Haščáka z kauzy Gorila," reagovala líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Dodala, že takéto konanie vyvoláva viaceré pochybnosti v súvislosti s vyjadreniami šéfa Smeru-SD Roberta Fica na medializovanej pytliackej chate. Z nich vyplýva, že bývalý exminister Smeru Peter Žiga mal u Žilinku ochranu. "Ak by sa potvrdili slová Roberta Fica, že ich bývalého ministra ďalších nominantov Smeru chráni GP, bol by to trestný čin a mimoriadne vážne narušenie dôveryhodnosti tejto inštitúcie so zničujúcimi následkami pre právny štát," dodala Remišová.
Paragraf použil aj v minulosti
GP pod vedením Maroša Žilinku kontroverzný paragraf použila viackrát v minulosti. Oslobodila ním viacerých obvinených z medializovaných káuz, napríklad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, šéfa Penty Jaroslava Haščáka či bývalého ministra životného prostredia Petra Žigu.
Koncom minulého roka preto koalícia debatovala o zmene paragrafu, v čom sa jej členovia zaviazali aj v koaličnej zmluve. Návrh na jeho zmenu v minulosti do parlamentu predložil aj poslanec SaS Alojz Baránik. Avšak, návrh novely zákona neprešiel do druhého čítania.