Jasno
17°
Bratislava
František
4.10.2023
Kauza Súmrak: Vyšetrovateľ doručil návrh na podanie obžaloby pre Fica, Kaliňáka, Gašpara a Bödöra
Zdielať na

Kauza Súmrak: Vyšetrovateľ doručil návrh na podanie obžaloby pre Fica, Kaliňáka, Gašpara a Bödöra

BRATISLAVA / V kauze Súmrak bol v pondelok vyšetrovateľom doručený materiál s návrhom na podanie obžaloby na obvinených lídra Smeru-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a exšéfa polície Tibora Gašpara.

"Poverený zástupca špeciálneho prokurátora dnes, t. j. 3. 8. 2022 rozhodol o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia. O spôsobe rozhodnutia budeme informovať až po doručení uznesenia oprávneným osobám. Podotýkame, že o sťažnostiach rozhodol v internej lehote na rozhodnutie o takej sťažnosti upravenej opatrením špeciálneho prokurátora," informoval Úrad špeciálnej prokuratúry na sociálnej sieti s dôvetkom, že k prieťahom v postupe dozorujúceho prokurátora v konaní o sťažnostiach nemohlo dôjsť, keďže bolo o nich rozhodnuté v internej lehote bez potreby jej predĺženia.

"Zo strany generálneho prokurátora SR však boli vytknuté dozorujúcemu prokurátorovi prieťahy v predložení sťažnosti, a preto tento v záujme vylúčenia akýchkoľvek, aj nedôvodných pochybností o rýchlosti jeho konania, prikročil k štúdiu spisového materiálu prioritne ihneď po jeho doručení," informuje ďalej prokuratúra. Z dôvodu procesného pochybenia vyšetrovateľa bude potrebné niektoré úkony zopakovať, dodáva prokuratúra.

"Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR odmieta akékoľvek útoky a špekulácie ohľadne zákonnosti jeho postupu v tejto trestnej veci a trvá na tom, že vo veci sa postupuje v súlade so všetkými zásadami trestného konania, v primeraných lehotách tak, aby bol dosiahnutý účel trestného konania v zmysle § 1 Trestného poriadku," zakončila prokuratúra.

Útoky Smeru-SD

Vymyslený politický proces proti predstaviteľom Smeru-SD sa nedá viesť zákonne. Vyhlásil to líder strany Smer-SD Robert Fico na sociálnej sieti. Tvrdí, že o tom vie aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten podľa Fica reakciou na generálneho prokurátora Maroša Žilinku verejne potvrdil, že urobí všetko, aby zlikvidoval predstaviteľov Smeru-SD a každého, kto je so Smerom spájaný. "Napriek tomu, že generálny prokurátor v pondelok (1. 8.) konštatoval v politickom procese proti Smeru-SD pod názvom Súmrak vážne prieťahy, Lipšic poslal svojho nadriadeného pána Žilinku, jemne povedané, do hája," povedal.

Tvrdí, že Lipšic koná nezákonne a plní pokyny lídra OĽANO Igora Matoviča. "Nás chcú zatvoriť za tlačové konferencie proti Matovičovi a Kiskovi na 20 rokov do väzenia, aby nás naveky umlčali," vyhlásil expremiér, podľa ktorého je to súčasťou vládneho programu. Spoluobvinený policajný exprezident Tibor G. poukazuje na to, že niektorí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si z trestaného poriadku spravili trhací kalendár.

"Posledná reakcia Daniela Lipšica len ukazuje, že vždy reaguje v momente, keď sa na verejnosť dostanú konkrétne zhodnotenia nezákonností alebo informácie o týchto manipuláciách," uviedol. Lipšic podľa neho stojí za samotnými procesmi, a preto sa stavia do úlohy obhajoby. Policajný vyšetrovateľ navrhol podať obžalobu na obvineného expremiéra Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ďalších v kauze Súmrak. Návrh špeciálnej prokuratúre doručili v pondelok.