Oldrich
3.12.2022
Analýzy Na hrane s Ivetou Radičovou: Hlasovanie o rozpočte, by mal Heger spojiť s hlasovaním o dôvere vláde
Zdielať na

Analýzy Na hrane s Ivetou Radičovou: Hlasovanie o rozpočte, by mal Heger spojiť s hlasovaním o dôvere vláde

BRATISLAVA /

Expremiérka priznala, že Slovensku želá, aby sme sa od otázky odvolávania, alebo neodvolávania posunuli ďalej. "Po včerajšej tragédii v centre Bratislavy a vyhasnutých mladých životoch, nám ukázala, že žijeme úplne inými problémami," povedala expremiérka a sociologička Iveta Radičová. "To, čo sa na povrchu javilo ako spor dvoch politikov, má oveľa hlbší pôvod," poznamenala expremiérka s tým, že ide o hodnotový rozkol. 

​Radičová uviedla, že tých nekonečných sporov má už každý plné zuby a ak sa niečo nedá udržať, tak je na mieste hodiť uterák do ringu. Skritizovala aj expremiéra Mikuláša Dzurindu a jeho výroky o tom, ako obchodoval npodporu s poslancami. "Takýto postup je pre mňa neprijateľný a nevhodný," doplnila sociologička a pokračovala, že to, že koalícia spolu nedokáže vládnuť je holý fakt. 

Budú predčasné voľby?

"Povinnosťou premiéra je udržať vládu," dodala Iveta Radičová. Expremiérka zdôraznila aj to, že je nevyhnutné, aby sme prijali zákopny, ktoré je nutné prijať. Ak ich niekto bude bojkotovať, odnesie si to vo voľbách. "To, čo nás čaká je výsledkom dva a pol roka," dodala Radičová a sarkasticky poznamenala, že prejsť z ústavnej väčšiny do menšinovej vlády, chce celkom veľkú snahu. 

Expremiérka zdôraznila aj to, že niekoľkomesačné naťahovanie nie je už ani zaujímavá a ani vtipné a pokiaľ spolu koalícia nevie pracovať, tak "má ísť od toho". Posledný status Igora Matoviča expremiérka odmietla komentovať s tým, že takéto správanie je nehodné ministra financií. 

Ako to bude so zákonom roka?

"Ja už si u nás dokážem predstaviť všetko," uviedla expremiérka na margo možného rozpočtového provizória. Ak sa však rozpočet nepodarí schváliť, resp. by hrozilo, že nebude schválený, tak by mal hlasovanie Edurd Heger spojiť s hlasovaním o dôvere vláde. 

Politika vládnej koalície a najmä Igora Matoviča vykopáva hrob demokratickým inštitúciám, ale demokraii samotnej. "Ako to plní funkciu politiky, ktorá má prichádzať s riešeniami?" zdôraznila sociologička a exministerka práce. Iveta Radičová zároveň opäť uviedla, že do politiky sa nevráti a vôbec nad tým neuvažuje. "Som unavená, nie touto otázkou, ale tým, že pred sebou máme rozbitú spoločnosť plnú nenávisti, kde sa ochota podať si ruku, sa blíži nule, ak nie k mínusom," pokračovala bývala predsedníčka vlády. 

Na margo novej strany Mikuláša Dzurindub Iveta Radičová poznamenala, že na rozširovaní ponuky nie je nič zlé, ale "nevstupujme do tej istej rieky"

V energetike treba sledovať reálne dáta a neplašiť

"V súčasnosti máme ceny za elektriny také, ako pred rokom," uviedla Radičová s tým, že momentálne sa ceny pohybuje na 130 eurách za megawatt hodinu. Základom je podľa nestrašiť a čitať dáta, ktoré analyzujú napríklad aj Dáta bez pátosu. 

Iveta Radičová zároveň poznamenela, že Karel Hirman je Maradonom s dokonalou expertízou. "Cesta, ktorá vedie k tomu, že bohatých zdaním a potom tie peniaze prerozdelím, je nešťastnou cestou," povedala expremiérka s tým, že ide o kombináciu riešení a treba riešiť príčinu skákajúcich cien a tou príčinou ej neregulovaná burza. 

​Iveta Radičová poznamenala, že pomoc nízkopríjmovým domácnostiam je nedostatočná a opäť rieši len dôsledok, ale nie príčinu. Za nedostatočnú ju označila najmä kvôli vysokej inflácii. "Ostatné krajiny už som v druhom rangu prijímania opatrení," doplnila expremiérka s tým, že už sa ani nedá hovoriť o dôsledku obáv z dodávania plynu, pretože ten prihcádza v dvoch tretinách z Nórska. 

Ceny energií pre domácnosti a jednotlivcov ztreba však podľa odborníčka udržiavať v únosnej miere a treba burzu dostať do normálnych rovín. "Potom sa bavme o tých dôsledkoch, ale toto vie zraziť tie ceny," dodala Radičová ďalej. 

Premiérove výroky sú nepatričné

Strašenie kolapsom zo strany Eduarda Hegera označila expremiérka za absolútne nepatričné a odporučila mu, že ak je to takto, tak by si "títo politici mali pobaliť batoh a ísť domov". 

Viac vo videu: