Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Viktora Orbána podrží už len fašistická koalícia Roberta Fica
Zdielať na

Viktora Orbána podrží už len fašistická koalícia Roberta Fica

Maďarský režim odkazuje, že bude presadzovať mier na Ukrajine, a to teda napriek tlaku Európskeho parlamentu. Prípadného mimozemšťana, ktorý by navštívil našu planétu prvý raz, by naši južní susedia mohli aj zmiasť: Európska únia vojensky okupuje rozsiahle časti Ukrajiny, vraždí jej civilné obyvateľstvo a Maďarsko jej pomáha v obrane?

Keby Viktor Orbán fakt túžil po mieri, mohol by dôrazne požiadať svojho priateľa a spojenca Vladimíra Putina, aby stiahol armádu a hordy kriminálnikov z Ukrajiny. Ničomu by to nepomohlo, ale mohlo by to byť zábavné. Lenže vodca všetkých Maďarov netúži po mieri, ale po peniazoch z Bruselu, pričom Európsky parlament práve vyvíja úsilie, aby stopol maďarské predsedníctvo EÚ. Neexistuje totiž dôvod, prečo by sa Únia mala ďalej pokrytecky hrať na to, že Maďarsko je stále jej súčasťou. Maďarsko sa na to nehrá už roky, iba parazituje na jej finančných zdrojoch. Okno príležitosti zbaviť sa trójskeho koňa ruského fašizmu však nebude otvorené dlho.

Na to, aby sa dal upratať členský štát, ktorý sa väčšinovou vôľou vlastného obyvateľstva, v slobodných voľbách, rozhodne vymeniť liberálnu demokraciu za fašizmus, je potrebné prijať množstvo opatrení, ktoré musia ostatní schváliť jednomyseľne. Viktor Orbán prevádzkuje svoju autoritársky riadenú neofašistickú kleptokraciu celkom otvorene, kým sa však politici v Bruseli spamätali, pridalo sa k nemu aj Poľsko, ktorého vládu neoznačujú za krajne pravicovú len preto, lebo je veľké a má vysoko funkčnú ekonomiku aj armádu.

Lenže Varšava nikdy nebola spojencom Moskvy a okamžite sa postavila na stranu Kyjeva. S Rusmi má úplne rovnakú skúsenosť ako Ukrajina, akurát staršiu a bohatšiu. Krajina je síce veľmi polarizovaná, nenávisť k Rusom však Poliakov spája a ich vláda určite nevidí svoju autoritársku budúcnosť pod záštitou Kremľa ako Viktor Orbán či Robert Fico.

Poliaci už maďarský režim nepodržia, no pokiaľ existuje v Bruseli skutočná politická vôľa zbaviť sa parazitického výčnelku Ruskej federácie v EÚ, aj na exekutívnej úrovni, mali by to stihnúť do októbra. Ak sa na jeseň podarí slovenskú vládu zostaviť hnedej koalícii Roberta Fica, bude všetky svoje kroky koordinovať s Budapešťou a Moskvou. Viktorovi Orbánovi pravdepodobne stačí vydržať toto leto. Azda to chápu aj v Bruseli a budú tam o čosi efektívnejší než obvykle.