Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
NR SR: Poslanci schválili Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica
Zdielať na

NR SR: Poslanci schválili Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica

BRATISLAVA / Poslanci schválili Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica. Zo 143 prítomných ho podporilo 78 poslancov, proti bolo 65 a nezdržal sa nikto.

Kritika od Matovičovcov

Programové vyhlásenie vlády (PVV) je manifestom pokrytectva a podvodu na občanoch Slovenskej republiky. Vyhlásila to šéfka Za ľudí Veronika Remišová. "Vláda občanom oznamuje, že korupcia sa oplatí a trestať sa bude symbolicky, namiesto riešení pre ľudí sa otvárajú biznisy pre vyvolených, čestných policajtov a prokurátorov, ktorí vyšetrujú korupciu, čaká prenasledovanie," skonštatovala Remišová v stanovisku.

Myslí si, že organizovaný zločin bude opäť chránený na najvyšších miestach. Program vlády kritizuje aj líder hnutia Slovensko Igor Matovič. "Členovia a kolaboranti organizovaného zločinu si dnes odhlasovali plán, akým budú Slovensko nasledujúce roky rozkrádať a ako si sami sebe nadelia beztrestnosť. Vitajte v mafiánskom štáte, diel štvrtý," vyhlásil na tlačovej konferencii.

​SNS verí, že vláda vydrží štyri roky

Predseda SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko verí, že vláda vydrží štyri roky, deklaroval záujem na jej fungovaní. Uviedol to po tom, ako parlament vyslovil dôveru novej vláde a schválila jej programové vyhlásenie. Podotkol však, že si v SNS vyhradili aj právo na kritiku. "Tak ako sme rivali, sme aj vzájomne prepojení. Verím, že to zvládneme štyri roky," uviedol šéf SNS.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vidí za výsledkami hlasovania o dôvere vláde jednoznačnú podporu v koalícii. Najnáročnejšia úloha vládu podľa jej slov ešte čaká, a to štátny rozpočet. Na základe jeho finálnej podoby sa uvidí, s kými financiami môže v rezorte počítať. Zatiaľ nechcela konkretizovať obsah prvého zákona z jej dielne, ktorý príde do parlamentu. Medzi pripravovanými zmenami je podľa jej slov aj zákon týkajúci sa reklamy, ktorý má byť pozitívny pre RTVS. Čo sa týka rozdelenia RTVS, podľa Šimkovičovej hľadajú najlepšie riešenia.

SaS vládu kritizuje

​Poďakovanie premiéra Roberta Fica

Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce do konca kalendárneho roka presadiť potrebné zmeny. Do nového roka chce ísť so schváleným štátnym rozpočtom aj ďalšími cieľmi z programového vyhlásenia vlády (PVV). Avizoval to vo videu na sociálnej sieti, v ktorom sa poďakoval poslancom Národnej rady (NR) SR za vyslovenie dôvery jeho vláde. "Je to moja štvrtá vláda. Presne viem, do čoho ideme, čo nás čaká, a nemienim sa sťažovať," vyhlásil

Fico vo videu na sociálnej sieti po schválení PVV a vyslovení dôvery vláde Národnou radou SR. Deklaruje ambíciu naplniť názov vládneho programu, teda aby sa ľuďom žilo lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie. Skonštatoval, že posunutie predčasných parlamentných volieb na koniec septembra tohto roka spôsobilo, že nová vládna koalícia má len štyri týždne na prijatie zásadných rozhodnutí, ktoré sa nedajú odložiť. Spomenul napríklad bonifikácie hypoték či 13. dôchodky. Avizoval aj prvé výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne v prvej polovici decembra.

PS bolo proti

Progresívne Slovensko (PS) hlasovalo proti vysloveniu dôvery vláde Roberta Fica (Smer-SD). Dôvodmi boli historická skúsenosť s jeho predošlými vládami, slabé a vágne programové vyhlásenie a aktuálne kroky vládneho kabinetu. TASR o tom informovala Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia hnutia. Líder PS Michal Šimečka podotkol, že predchádzajúce Ficove vlády vždy sprevádzala korupcia, vulgárnosť a stagnácia krajiny. "Tá posledná sa dokonca skončila vraždou novinára a jeho snúbenice," dodal.

Ďalším dôvodom na nevyslovenie dôvery vláde bolo pre PS predstavené programové vyhlásenie, ktoré podľa neho krajinu nikam neposunie. "Zdá sa, že ani samotná koalícia tomuto programu vôbec neverí. Odignorovali rozpravu, neodpovedali na naše odborné výhrady, ukázali pohŕdanie verejnosťou aj demokraciou," uviedol Šimečka. Tretím dôvodom sú pre PS aktuálne kroky vlády. "Škandalózne konanie ministra Šutaja Eštoka, útoky na nezávislé médiá a občiansku spoločnosť a tak ďalej. Táto vláda našu dôveru stratila ešte skôr, ako ju od koalície získala," skonštatoval predseda PS.

Schválenie PVV v NR SR

Poslanci schválili Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica. Zo 143 prítomných ho podporilo 78 poslancov, proti bolo 65 a nezdržal sa nikto.

Opozícia avizovala, že PVV nepodporí. Za kluby o tom Informoval Branislav Gröhling (SaS), za KDH tento postoj potvrdil Milan Majerský, za hnutie Slovensko Michal Šipoš a za PS Martin Dubéci. Nepodporením PVV dala opozícia najavo aj to, že nepodporuje štvrtú vládu Roberta Fica

Robert Fico sa na úvod poslancom poďakoval za debatu v NR SR. "Sledovali sme a zaznamenávali obsah vašich pripomienok," pokračoval predseda vlády, ktorý požiadal parlament o dôveru a podporu programu. Infomroval, že jeden z poslancov z klubu SNS je v nemocnici a preto sa nezúčastní na hlasovaní.