Týždeň v politike s Miroslavom Řádkom: Nehoda Andreja Danka, ohlásenie prezidentských volieb ako aj zahraničnopolitická situácia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Dôležité politické udalosti posledného týždňa komentoval pre Noviny PLUS TV JOJ politológ Miroslav Řádek. Venoval sa nehode predsedu SNS Andreja Danka, ohláseniu termínu prezidentských volieb, ako aj nepodpísaniu rezolúcie odsudzujúcej použitie severokórejských rakiet vo vojne na Ukrajine.
Nehoda Andreja Danka
V piatok spôsobil predseda SNS rozruch, keď na križovatke v Dúbravke nabúral do semafóru a potom odtiaľ odišiel. Na mieste nechal evidenčné číslo svojho vozidla a tiež olejovú škvrnu, pomocou ktorej ho polícia vytrekovala až k jeho domu. Opozícia hovorí o jeho možnom odvolávaní, zatiaľ čo predseda vlády Robert Fico sa svojho koaličného kolegu zastal.
Podľa politológa sa Andrej Danko nezachoval tak, ako by sa patrilo, nielen ako funkcionár, ale aj ako radový účastník dopravej nehody. "Celej udalosti dal svoju charakteristickú trápnu črtu v tom, že keď už niekto uteká z miesta automobilovej nehody, tak tam po sebe nenechá ŠPZ," doplnil s tým, že podľa neho sú všetky argumenty na jeho obhajobu nedostatočné na to, aby zostal vo funkcii podpredsedu parlamentu, ak vôbec poslanca. Řádek pripomenul situáciu spred niekoľkých rokov, kedy musel za porušenie pandemických opatrení odstúpiť vtedajší podpredseda parlamentu Šeliga. "V civilizovanej krajine, kde sú zákonodarcovia, ktorí rozhodujú o tom, ako majú vyzerať zákony a potom ich následne nedodržiavajú, takíto ľudia nemajú byť vo funkciách. Je to nielen na odchod z fukncií v parlamente, ale aj z parlamentu samotného," dodal.
Podľa Miroslava Řádka majú najväčšiu radosť z jeho nehody práve jeho koaliční partneri Fico a Pellegrini, ktorí majú teraz možnosť vyzerať ako "tí lepší" z vládnej koalície. Pellegrini podľa politológa túto situáciu šikovne uchopil ako jeho kritiku, keďže dovtedy to bol práve Andrej Danko, ktorý na neho útočil. Tento incident podľa neho zaujímavo zapasuje do vzťahov vo vládnej koalícii.
Vyhlásenie termínu prezidentských volieb
Predseda parlamentu Peter Pellegrini ohlásil v pondelok termín prezidentských volieb s tým, že prvé kolo sa uskutoční 23. marca a druhé 6. apríla. To, či bude Pellegrini sám kandidovať, opäť nepovedal priamo. Uviedol, že kandidatúru oficiálne oznámi 19. januára.
Pri vyhlásení prezidentských volieb zaujala politológa skutočnosť, že Peter Pellegrini sa nevzdá postu predsedu parlamentu, čo Řádek vníma ako veľmi opatrnú kandidatúru s tým, že Pellegrini si ponechal zadné dvierka v prípade neúspechu v prezidentských voľbách. Napriek tomu, že prieskumy ho ukazujú ako favorita, tak by sme podľa politológa mali byť opatrní, keďže skúsenosti posledných rokov ukazujú, že nálada spoločnosti je premenlivá v relatívne krátkom čase. Řádek nazval tieto ankety ako prieskumy poznateľnosti, keďže podľa neho spoločnosť ešte ani poriadne nevníma prebiehajúcu prezidentskú kampaň.
Neodsúdenie použitia severokórejských rakiet vo vojne na Ukrajine
Slovensko sa ako jedna z mála krajín západného bloku nepridala k rezolúcii odsudzujúcej použitie rakiet severokórejskej výroby vo vojne na Ukrajine. Ostatné krajiny, ktoré tak neučinili, boli Maďarsko a Turecko. Ministerstvo zahraničia sa vyjadrilo, že potrebuje viac dôkazov na to, aby mohli pridať svoj podpis.
Podľa Řádka je zaujímavé, ako túto situáciu obhájil Robert Fico, ktorý rozprával o tom, že keď mu nájdu medzinárodnú zmluvu, ktorá to zakazuje, tak potom podpis pridá. Politológ to označil za lapidárne, keďže Fico vie, že zmluvy, ktoré regulovali použitie týchto zbraní boli vypovedané pred niekoľkými rokmi Spojenými štátmi. Tie tak reagovali na kroky Ruska, ktoré podľa nich tieto zmluvy nerešpektovalo už od roku 2013. Postoj slovenskej vlády je podľa Řádka znepokojivý, keďže vláda týmito postojmi ukazuje, že naše členstvo v NATO berie na ľahkú váhu. Naše národné záujmy podľa neho nevidíme ukotvené na západe. Stretnutie Fica s delegáciou amerického kongresu označil ako napätú, keďže Robert Fico už v minulosti svojimi rozhodnutiami neprispieval k spoločnému západnému riešeniu problémov, pričom ako príklad uviedol stiahnutie slovenských vojakov z Iraku, ako aj Ficovu reakciu na migračnú krízu z roku 2015. Toto správanie podľa Řádka viac poškodiť naše vlastné národné záujmy viac, ako kolektívne záujmy západných krajín.