Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Rezort diplomacie zverejnil vyhlásenie USA k obrannej dohode: Žiadne základne, jadrové zbrane, ale rešpekt zákonov SR
Zdielať na

Rezort diplomacie zverejnil vyhlásenie USA k obrannej dohode: Žiadne základne, jadrové zbrane, ale rešpekt zákonov SR

BRATISLAVA / Neoficiálny preklad rezort zverejnil v súvislosti s podpisom obrannej dohody o spolupráci. Vláda USA uznáva postup prezidentky Zuzany Čaputovej a nevníma ich ako snahu o zmenu ustanovení.

Vláda USA uznáva, že zámerom vyhlásenia prezidentky Slovenskej republiky nie je meniť ustanovenia Dohody, ani meniť či vylúčiť ich právne účinky. "Spojené štáty si želajú uskutočniť vlastné interpretačné vyhlásenie vo vzťahu k tejto dôležitej Dohode, blížiac sa k jej uzavretiu a implementácii za účelom významnejšej obrannej spolupráce," uvádza sa v zverejnenej správe, ktorá obsahuje vyhlásenie Spojených štátov.  

Tie vyhlasujú, že dohoda nadobudnutím platnosti vytvorí právny rámec pre posilnenú obrannú spoluprácu medzi Spojenými štátmi americkými a Slovenskou republikou, dopĺňajúc tak ustanovenia Zmluvy medzi štátmi, ktoré sú stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcej sa na štatút ich ozbrojených síl, podpísanej vo Washingtone 4. apríla 1949 (NATO SOFA), a potvrdzujúc tak, že táto spolupráca je založená na plnom rešpektovaní suverenity každej zmluvnej strany a vzájomných záväzkov zmluvných strán vyplývajúcich z iných medzinárodných zmlúv.

Dohoda nevytvára žiadne základne

"Tieto princípy sú rovnaké ako tie, ktoré tvoria základ samotnej Severoatlantickej aliancie (NATO), a ktoré sú premietnuté v NATO SOFA. Rešpekt, ako je uvedený v článku II NATO SOFA, je základom našej spolupráce a umožňuje našim dvom krajinám pružne a prispôsobivo spolupracovať pre vzájomný prospech," vysvetlila vláda Spojených štátov pričom zdôraznila, že cieľom Dohody je obranná spolupráca a vzájomná bezpečnosť. Základom dobrej spolupráce je najmä vzájomný rešpekt oboch strán. 

"Táto Dohoda nevytvára žiadne základne USA v Slovenskej republike; namiesto toho vytvára právne záväzky týkajúce sa, okrem iného, podmienok prístupu USA a využívania dohodnutých zariadení a priestorov, akými sú slovenské vojenské základne uvedené v prílohe A Dohody,"
upozornili Spojené štáty vo vyhlásení. Dohodnuté zariadenia a priestory sú osobitne dôležité pre vzájomnú spoluprácu, ale aj pre obrannú spoluprácu a investície zo strany Spojených štátov do slovenskej infraštruktúry, ale aj spoločného výcviku. 

"Dohoda taktiež výslovne uznáva plné rešpektovanie suverenity a zákonov Slovenskej republiky Spojenými štátmi ohľadne umiestňovania obrannej výzbroje, zásob a materiálu. Uvedené rešpektovanie suverenity nevyhnutne zahŕňa vzájomné informovanie sa o svojich medzinárodných záväzkoch a vnútroštátnych zákonoch i porozumenie týchto záväzkov, ako aj očakávanie, že každá zmluvná strana bude brať do úvahy záväzky a zákony druhej Strany pri plánovaní akýchkoľvek spoločne vykonávaných činností," zdôrazňujú Spojené štáty, ktoré zároveň vylučujú jadrové zbrane na území Slovenska. Zároveň uvádza plnú akceptáciu trestnej jurisdikcie Slovenskej republiky.

Žiadne jadrové zbrane

"Uznávajúc, že jadrové odstrašenie je základom kolektívnej obrany NATO viac ako 70 rokov, že jadrové zbrane USA sú ďalej rozmiestňované na územiach niektorých spojeneckých štátov NATO s ich plným súhlasom a sú v súlade so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní, a že Dohoda nepovoľuje ani nezakazuje rozmiestňovanie konkrétneho druhu zbraní," špecifikuje vláda USA v interpretačnom vyhlásení, ktoré reaguje na doložku prezidentky Zuzany Čaputovej. 

"Spojené štáty nemenia svoj pohľad, už skôr komunikovaný zo strany NATO v Zakladajúcom akte o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti medzi NATO a Ruskou federáciou (Zakladajúci akt NATO-Rusko), že členské štáty NATO nemajú “žiaden zámer, plán ani dôvod” rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území jej nových členov, vrátane Slovenska," uvádza vyhlásenie, ktoré zvýrazňuje, že Spojené štáty a Slovenská republika dojednali ustanovenia Dohody spôsobom plne rešpektujúcim suverenitu Slovenskej republiky a jej medzinárodné záväzky.

V relácii Na hrane TV JOJ o zmluve diskutovali  predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. 

Dohoda je zárukou suverenity

​Interpretačnú doložku prezidentka ohlásila ešte 20. januára 2022 s tým, že ju podporila a označila za štandardnú dohodu, ktorá posilní obrannú schopnosť Slovenskej republiky. Zdôraznila zároveň aj to, že takúto zmluvu má podpísanú väčšina členských krajín. Upozornila aj na to, že text dohody dojednáva vláda Slovenskej republiky, ale po podpise ju musí podporiť parlament a následne ratifikovať aj hlava štátu. 

"Prijatie Dohody podporujem, pretože si nemyslím, že akokoľvek ohrozuje Slovenskú republiku," uviedla prezidentka s tým, že súčasťou textu bude interpretačné vyhlásenie, ktoré vysvetlí body, ktoré verejnosť znepokojovali a spôsobovali obavy. Prezidentka zároveň poprela, že by boli akékoľvek časti Dohody v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.  

Súvisiace články