Oblačno
19°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Parlament opäť nezvolil komisárku pre deti: Katarína Hatráková sama za seba tentoraz nehlasovala
Zdielať na

Parlament opäť nezvolil komisárku pre deti: Katarína Hatráková sama za seba tentoraz nehlasovala

Zdroj: noviny.sk

BRATISLAVA / Opakovaný pokus o zvolenie komisárky pre deti bol v parlamente neúspešný. Ani jedna z kandidátok nezískala dostatočný počet hlasov. Poslankyňa Katarína Hatráková (klub OĽaNO) dostala 51 zo 133 hlasov. Psychologičku Máriu Vargovú volilo 26 zo 133 poslancov Národnej rady SR (NR SR). Do opakovanej voľby postupujú obe kandidátky.

Hatrákovú navrhol predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Vargovú nominoval poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Kandidátky sa uchádzali o pozíciu komisárky pre deti aj vlani koncom roka. Vtedy Hatrákovej k zvoleniu chýbal jeden hlas. Na zvolenie je potrebné, aby ju podporila nadpolovičná väčšina z prítomných poslancov.

Hatrákovej tak v aktuálnej voľbe chýbalo 10 hlasov. Oproti prvom a druhom kole voľby jej odoprela podporu Koltebova ĽSNS, keďže Hatráková hlasovala za obrannú dohodu s USA. Mária Vargová dostala len 26 hlasov. 

Post komisárky pre deti doteraz zastávala bývalá ministerka práce a exposlankyňa strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Viera Tomanová. Mandát sa jej skončil minulý rok decembri. Vo funkcii bude dovtedy, kým parlament nezvolí novú komisárku alebo komisára.

Súvisiace články