Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Poslankyňa Jana Žitňanská ostro skritizovala určité skupiny občanov na sociálnej sieti. To vážne? pýtala sa verejne
Zdielať na

Poslankyňa Jana Žitňanská ostro skritizovala určité skupiny občanov na sociálnej sieti. To vážne? pýtala sa verejne

BRATISLAVA / Nezaradená poslankyňa, členka Za ľudí a bývalá predsedníčka sociálneho výboru Jana Žitňanská sa rozčúlila na sociálnej sieti. Vytmavila to skupinám, ktoré tvrdia, že Ukrajinci prišli na Slovensko zbohatnúť a riešia, aké majú oblečenie či autá.

"To by ste vážne vymenili váš byt, zamestnanie, partnera, starých rodičov, istoty, radosť, pohodlie za tašku s konzervou fazule, dvomi detskými výživami, kilom múky a soli, balíkom piškót, toaletným papierom a vložkami?" začala poslankyňa pomerne ostro svoj príspevok venovaný nezmyselnosti tvrdení o ziskuchtivosti Ukrajincov. 

Ponuka, ktorá sa neodmieta!

Poslankyňa sarkasticky pokračovala ďalej pričom vyrátala, na čo všetko majú utečenci u nás nárok. "Aha pardon aj za dávku v hmotnej núdzi 68,80 Eur mesačne? To vážne??? Je mi smutno keď čítam a počúvam, ako niektorí ľudia závidia ukrajinským utečencom, že dostávajú na Slovensku pomoc zadarmo," rozčúlila sa Jana Žitňanská.

"Stavím sa, že ktorákoľvek z týchto ukrajinských rodín by dala aj neviem čo za to, ak by mohla žiť úplne normálne tak ako pred mesiacom. Aby nemusela všetko opustiť, vidieť svoj dom rozstrieľaný, rozlúčiť sa možno navždy so svojim otcom a manželom…. Aby sa matky nemuseli pozerať do očí na smrť vydesených detí, aby sa tie väčšie deti nebudili v noci z nočnými morami a pocikanými posteľami," uviedla ďalej s tým, že jej prianím je, aby si všetci neniesli traumy z vojny, strachu, násilnej smrti po celý život.

"Áno ja viem, že mnohé rodiny na Slovensku to majú ťažké. Ale pardoxne viaceré tie, ktoré sú na tom naozaj zle, po tieto dni pomáhajú utečencom. A potom sú tu tí, ktorí kričia, zdieľajú nenávistné statusy, vyvolávajú v ľuďoch aj na základe klamstiev závisť a hnev. Kiežby nikdy sami nepocítili čo je to utekať pred vojnou," dodala na záver. 

Link na živú, a stále sa rozrastajúcu, mapku pomoci . Sú to miesta, kam môžete priniesť pomoc ľuďom z Ukrajiny

Čísla zamestnanosti ľudí utekajúcich z Ukrajiny

Na slovenskom pracovnom trhu sa zatiaľ zamestnalo 360 odídencov z Ukrajiny. Na utorkovej tlačovej besede to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Najviac odídencov z Ukrajiny sa podľa neho zamestnáva tam, kde je najviac voľných pracovných miest. Ide o okresy Trenčín, Malacky, Námestovo, či Nové Mesto nad Váhom. Ide napríklad o profesie osobnej zdravotnej starostlivosti, sanitárov, opatrovateľov starších osôb a osôb so zdravotným postihnutím.

„Toto sú profesie, kde sa budeme snažiť, aby priamo Ukrajinci, ktorí na to majú kvalifikáciu, pomáhali so starostlivosťou o Ukrajincov, ktorí takúto pomoc potrebujú," povedal. Na Slovensku je pritom podľa neho v súčasnosti 92-tisíc pracovných pozícií vhodných pre odídencov z Ukrajiny, z toho 32-tisíc miest tvoria trvalé pracovné miesta. Podľa ministra práce ide o pracovné miesta, o ktoré občania Slovenska už nemajú záujem.

Zvyšok tvorí 60-tisíc sezónnych pracovných miest, ktoré občania Slovenska po pandémii prestali preferovať. „Očakávame, že v najbližšom polroku by sme mali mať na Slovensku dostatok pracovných pozícií, ktoré môžu obsadiť Ukrajinci a nebudú konkurenciou pre slovenských občanov," povedal Krajniak.

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer poukázal na to, že odídenci z Ukrajiny môžu o dávky v hmotnej núdzi žiadať na úradoch práce aj v troch veľkokapacitných centrách v Humennom, Michalovciach a Nitre. „Vo veľkokapacitných centrách dostávajú podporu nielen pri hmotnej núdzi, ale aj pri možnosti zamestnať sa," povedal. K 21. marcu podľa neho požiadalo o dávku v hmotnej núdzi 4 804 odídencov z Ukrajiny, spolu s deťmi ide o 9 930 osôb. Najviac žiadostí o dávku eviduje ústredie práce v Košiciach, Žiline, Michalovciach, Pezinku, Bratislave a Nitre.

O pomoci utečencom sa rokuje aj rezortne v rámci EÚ

Opatrenia na podporu utečencov v Európe v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine boli hlavnou témou dnešného video-hovoru ministrov práce a sociálnych vecí Poľska, Česka, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Estónska, Litvy a Lotyšska. Minister práce Milan Krajniak si s rezortnými partnermi vymenili aktuálne informácie ohľadom krízovej situácie na Ukrajine a pomoci ukrajinským občanom.

Všetci zúčastnení vyjadrili najmä politickú podporu, ktorú sprevádza už realizovaná humanitárna a vojenská pomoc. Slovenský minister práce Milan Krajniak informoval partnerov o zriadení humanitárneho hubu v Košiciach, ako aj aktuálnych počtoch na Slovensko uchýlených občanoch Ukrajiny. Ukrajinskú ministerku sociálnej politiky Marynu Lazebna a štátnu tajomníčku ministerstva sociálnej politiky Oľgu Reviuk uistil, že o ukrajinské deti je na území Slovenska postarané a ich právo na návrat domov je plne rešpektovaný.

„Doposiaľ prekročilo našu hranicu s Ukrajinou viac ako 258 tisíc osôb, z nich je viac ako 100 tisíc detí. Sú medzi nimi aj deti bez sprievodu, ktoré sa nám v počte 90, podarilo umiestniť do centier pre deti a rodiny. Pred vojnou utekajúci mali spravidla na začiatku konfliktu jasný cieľ cesty, a to je rodina, príbuzní a známi. V súčasnosti však pribúdajú utečenci, ktorí nemajú kam ísť a sú odkázaní na dlhodobú pomoc, krajín do ktorých prichádzajú. Aj na Slovensku čoraz viac ľudí, takmer jedna pätina, žiada o dočasné útočisko v porovnaní so začiatkom konfliktu na Ukrajine, kedy počet týchto osôb bol na úrovni desiatich percent. Vytvárame im podmienky pre integračný proces. Môžu sa zamestnať, majú nárok na zdravotné poistenia ako aj dávku v hmotnej núdzi,“ uviedol počas rozhovoru s partnermi minister Milan Krajniak.

Ministri práce sa počas video konferenčného rozhovoru zhodli, že vzhľadom na eskaláciu situácie na Ukrajine bude potrebné vytvoriť priamu kontaktnú sieť medzi ministerstvami, ktorá by dokázala veľmi promptne reagovať na dotazy z iných štátov, čím by sa rýchlejšie pomohlo pokryť narastajúce potreby hraničných členských štátov vojnovým konfliktom postihnutej Ukrajiny. Štáty, ktoré prijímajú utečencov pripravujú opatrenia na podporu ich zamestnanosti, vzdelávanie a sociálneho začlenenie.

Takisto pripravujú integračnú politiku, konkrétne špecializované školenia, jazykové kurzy, poradenstvo, koučing, psychologickú pomoc, právnu podpora a prístup k službám, ako sú starostlivosť o deti, zdravotná starostlivosť a sociálne služby. Rozhovor ministrov sa uskutočnil na podnet poľskej ministerky práce Marleny Maląg v nadväznosti na stretnutie ministrov práce, ktoré sa uskutočnilo počas zasadnutia Rady ministrov pre zamestnanosť a sociálne veci (EPSCO) 14. marca v Bruseli. Ministri práce a sociálnych vecí sa už v Bruseli v spoločnom vyhlásení prihlásili k solidarite s občanmi Ukrajiny a pomoci v oblasti ubytovania, prístupu na trh práce, sociálnemu zabezpečeniu a zdravotnej starostlivosti.

Súvisiace články