Na hrane po regionálnych voľbách: My sme nezávislé osobnosti a tie prevalcovali Slovensko, tvrdí Šipoš
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Mená poznáme, ale aké výsledky dosiahli jednotlivé strany? Štatistiky sa rozobrali z pohľadu straníckej úspešnosti s viacerými politikmi. Špeciálna relácia Na hrane - samosprávne voľby 2022 bola diskusiou so zástupcami relevantných politických strán.
Becík si výhrou vyslúžil vysoké miesto na kandidátke
Prvým Hosťom bol Peter Pellegrini z Hlasu-SD. Ten ocenil, že víťazom Hlasu-SD sa v Nitre stal Becík, ktorý bude zastávať významné miesto na kandidátke Hlasu-SD a vo vedení strany. "Máme štruktúry v každom kúte Slovenska," uviedol expremiér Pellegrini s tým, že práve štruktúry im umožňujú plošné pôsobenie a proti iným stranám je to výhoda.
To, že nepodporil na post župana kandidáta Smeru-SD Jána Mažgúta neľutuje. Dokonca kriticky poznamenal, že Mažgúta osobne pozná a nebol by dobrým županom bratislavského kraja. "Sadneme si za stôl s kýmkoľvek, kto to bude myslieť so Slovenskom dobre," pokračoval Pellegrini.
Neúspech exministeriek Laššákovej a Sakovej ho mrzí, ale zároveň vyzdvihol, že poslankyne nemuseli kandidovať a mohli si ďalej užívať pohodlie poslaneckej lavice.
"Hlavný súboj bol Hlas vr Smer," poznamenal šéf agentúry AKO Václav Hřích a doplnil, že odklon od strany Smer-SD bude stále viditeľnejší. "Hlas sa snažil ukázať, že je samostatný," dodal ešte s tým, že Smer-SD sa snažil tváriť, že Hlas-SD je k Ficovej strane stále pripútaný.
Posilní Droba SaS?
V strane SaS určite rátali, že sa hlasy pohybujú, zdôraznil Hřích a uviedol, že Droba bude to isté pre SaS čo Becík pre Hlas-SD. "Kombinácia SaS, PS, Team Bratislava bola logickou koalíciou," zhodnotil odborník na prieskumy s tým, že tieto strany majú taký prekryv voličov, že by bolo nerozumné ísť proti sebe. Zdôraznil, že SaS vždy trpela tým, že bola Bratislavská strana, ale túto štafetu práve prebralo Progresívne Slovensko.
Ďalšou politickou hosťkou bola v Na hrane Anna Zemanová (SaS). "Richard Sulík dostal nejakú respiračnú chorobu. Verím, že to je len krátkodobá indispozícia," uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS a dodala, že ak sa parlament v stredz vráti k rokovaniu, tak dúfa, že jej klub bude v plnej sile.
Poznamenala, že Juraj Droba je hrdým členom SaS a za jeho úspechom je okrem jeho práce aj veľká podpora strany. "Je to kombinácia jeho práce, kampane a zančky SaS," pokračovala ďalej. To, že SaS vo voľbách mimo západu až tak neuspela nevníma Zemanová ako problém. OKS Zemanová odkázala, aby nevešali hlavu a išli do ďalších volieb so vztýčenou hlavou. "PS má jedného poslanca pána Valáška a veľmi dobre sa nám s ním pracuje," uviedla Zemanová s tám, že čo sa týka PS, tak strana je im programovo najbližšie. "Ak v parlamente budeme obe strany, tak nájdeme spoločné prieniky, hoci sa nezhodneme vo všetkom," poznamenala šéfka poslanekého klubu SaS a doplnila, že prevolebná spolupráca sa konať nebude.
OĽaNO zažilo gigantický debakel
"My sme od začaitku išli do týchto volieb s tým, že sme chceli obhájiť dvoch županov," uviedol Šipoš na začiatok živého vstupu s tým, že chceli aby občania volili ľudí, ktorí za sebou majú výsledky. Práve Šipoš svoj post mestského poslanca neobhájil a to po 12 rokoch. "Ostrú kampaň v teréne som nemohol riešiť," poznamenal šéf poslaneckého klubu OĽaNO.
"Ak si vezmete, tak nie je to len súčasťou OĽaNO, ale stranami naprieč politickým spektrom. Aktivisti a miestni poslanci sa sústredili na miestnu politiku," pokračoval Šipoš a priznal, že Národná rada je diskvalifikačná. "Zdá sa, že v týhto voľbách občania chcú, aby poslanci v NR SR ostali," uzavrel Michal Šipoš, ktorý bol v minulosti asistencom poslanca Štefana Kuffu, ktorý prišiel do parlamentu na kandidátke OĽaNO a následne na kandidátke ĽSNS.
"Máme najviac županov na Slovensku," tvrdí Šipoš s tým, že OĽaNO sú obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a práve nezávislé osobnosti prevalcovali Slovensko. Podľa Hřícha je možné, že županke Jurinovej mohlo pomôcť, že hned za OĽaNO bola podpora SaS.
Strany musia začať budovať tváre v regiónoch
Maďarská Aliancia podľa experta tažila z toho, že sú to etablované strany so známimy osobnosťami a práve v regiónoch s maďarskou menšinou týmto známym politikom veria.
"Ak by pán Majerský neobhájil, tak by to bolo veľké zakopnutie," poznamenal Hřích na konto KDH s tým, že ak by nemalo KDH župana, tak by to bol pre KDH problém.
Sme rodina išla do koalície, ktoré sa významne odlišovali od tých koaličných. "Pre stranu Sme rodina sú komunálne voľby stále niečím novým," uviedol Hřích a dodal, že by si strana mala začať budovať osobnosti v mestách a regiónoch.
"Progresívne Slovensko z pohľadu Bratislavy spôsobilo kobercový nálet," poznamenal Hřích a dodal, že pre PS je záväzkom aby našlo tváre strany v regiónoch, pretože Slovensko nie je iba Bratislava. "V PS sa voliči koalície nemajú na koho hnevať a to nie je istý volič," uviedol, že treba brať ohľad na to, že to nie je stabilný volič.
Progresívne Slovensko je spokojné, priznal Valášek
"Spolupráca dopadla výborne," zhodnotil zástupca PS Tomáš Valášek a dodal, že je rád, že v hlavnom meste sa šťastie za peniaze kúpiť nedá. Práve na to sa podľa Valáška spoliehal práve Rudolf Kusý. Zároveň uviedol, že je rád, že neprešli ani exotickí kandidáti ako Romana Tabák.
"Bratislava má skvelého primátora a preto aj, keď nie je niekto našim členom, tak ho podporíme ak ide o kvalitu," uviedol Valášek. Spoluprácu s Hlasom podľa neho vyťahuje OĽaNO len preto, aby Progresívne Slovensko pošpinil.
"Bol to test, akoby sme mohli fungovať s parlamentných voľbách," doplnil Valášek a prizvukoval aj to, že nechcú, aby demokratické hlasy prepadli a preto sú otvorený spolupráci. "S rovnakou filozofiou budeme pristupovať aj v prípadnej budúcej koalícii," doplnil Valášek. Hlas-Sd podľa neho nesie biľag minulosti.