Jasno
-1°
Bratislava
Emília
24.11.2024
Sprísňovanie menovej politiky a dvíhanie sadzieb má za následok rast ceny peňazí na trhu, uviedol analytik Matej Horňák
Zdielať na

Sprísňovanie menovej politiky a dvíhanie sadzieb má za následok rast ceny peňazí na trhu, uviedol analytik Matej Horňák

BRATISLAVA / Európska centrálna banka (ECB) musela pristúpiť k rozhodnutiu zvýšenia úrokových sadzieb v eurozóne. Chce tak ukrojiť z vysokej inflácie, ktorá presahuje hranicu desiatich percent. Základná sadzba tak dosiahla 2,5 %. K celej veci sa v našom rozhovore vyjadril ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ako hodnotíte zvyšovanie úrokov zo strany ECB? 

"Európska centrálna banka na svojom decembrovom zasadnutí vyslala jednoznačný signál smerom k trhom, že je odhodlaná urobiť všetko preto, aby infláciu poslala späť k 2 %. Na svojom zasadnutí prijala rozhodnutie o zvýšení sadzieb o 50 bodov, čo bolo v zásade očakávané, čím sa kľúčová sadzba dostala na 2,5 %. ECB rozhodla aj o inom nastavení svojich ďalších nástrojov, napríklad o tom, že bude redukovať svoje portfólio nakúpených aktív. 

Ako aj ECB avizovala, v tomto nastavení bude pokračovať aj naďalej. My očakávame, že to zvyšovanie a sprísňovanie sadzieb zažijeme aj v roku 2023 s tým, že vrchol kľúčových sadzieb ECB bude na úrovni 3,5 - 4 %."

Nie je to len kopírovanie krokov, ktoré robí Federálny rezervný systém (FED)?

"ECB určite začala prijímať kroky neskôr, pravdepodobne bola aj inšpirácia za oceánom, pretože FED sa do toho pustil oveľa agresívnejšie a oveľa skôr. Podmienky v eurozóne sú predsa len odlišné a musí ich postupne prispôsobovať podmienkam, ktoré sú u nás."

Čo znamená to postupné zvyšovanie úrokových sadzieb pre bežného človeka, ktorý má produkty či už na strane úverov, alebo úspor v bankách?

"Sprísňovanie menovej politiky, či už dvíhanie sadzieb, alebo úprava ostatných nástrojov, čo ECB v týchto dňoch robí, má za následok rast ceny peňazí na trhu, čo sa následne prejavuje aj v raste úrokových sadzieb. Toto sa nám postupne bude prejavovať aj na hypotekárnych sadzbách a predpokladáme, že z tých súčasných úrovní môžu sadzby na hypotékach zrásť ešte približne o jeden percentuálny bod."

To znamená, že úvery zdražejú. Čo to bude znamenať pre štáty, ktoré sú tiež zadlžené?

"ECB okrem zvyšovania sadzieb plánuje aj redukovať svoje portfólio kúpených aktív, kde sú zväčša dlhopisy štátov. To ale bude znamenať, že výnosy na štátnych dlhopisoch budú rásť. Inými slovami, zadlžovanie sa pre štáty bude oveľa drahšie. Aj z toho dôvodu sa niektoré krajiny, napríklad Taliansko, ozývajú, že rast výnosov na štátnych dlhopisoch je pre nich veľmi rýchly a napokon môže spôsobiť problémy."

Súvisiace články