Jasno
12°
Bratislava
Simona
30.10.2024
V parlamente sa deje ďalšie legislatívne salto mortale: Poslanci si doslova robia čo chcú
Zdielať na

V parlamente sa deje ďalšie legislatívne salto mortale: Poslanci si doslova robia čo chcú

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Zdá sa, že poslanci si z rokovacieho poriadku a ústavy robia trhací kalendár.

Poslanci schválili, že niektoré návrhy prejdú na jednej schôdzi všetkými troma čitaniami. Ide pritom o porušenie rokovacieho poriadku a teda aj ústavy. Medzi prvým a druhým čítaním by totiž mali mať výbory 30 dní na to, aby sa s návrhmi oboznámili. Za takýto postup poslancom nehrozí žiaden postih.

OĽaNo argumentuje aj tým, že poslanci porušili "ducha ústavy" keď poslednú májovú schôdzu zrušili. Poslanec Vetrák plénu odkázal, že si zjedia to, čo si uvarili. 

Víac vo videu:

Hlasovanie dopoludnia

Poslanci NR SR vzali na vedomie informáciu ministra vnútra Ivana Šimka o stave ochrany štátnych hraníc, počte nelegálnych imigrantov, spôsobe ich kontroly a identifikácie a opatreniach na predchádzanie nelegálnej imigrácie.

Minister informoval poslancov o aktuálnej situácii v tejto oblasti po tom, ako ho k tomu poslanci zaviazali na návrh Milana Mazureka (nezaradený). Ten tvrdil, že juhozápadnú hranicu Slovenska denne prekračuje množstvo nelegálnych migrantov.

Polícia už skôr informovala, že eviduje nárast v prihraničnej oblasti Nitrianskeho kraja, nezaznamenala však zo strany cudzincov žiadne protiprávne konanie. Napriek tomu prijala viacero opatrení. Minister v pléne uviedol, že zavedenie kontrol na hraniciach s Maďarskom by nemalo vplyv na zníženie nelegálnej migrácie.

Priblížil, že kontrolovať by bolo nutné približne 400 kilometrov zelenej hranice a nasadiť policajtov na 36 priechodoch, čo by si vyžiadalo výrazné personálne kapacity a financie. Efekt podľa ministra prinášajú systémové opatrenia, ako harmonizácia vízovej politiky najmä Srbska a Čiernej hory s vízovou politikou EÚ a riadna ochrana vonkajších hraníc EÚ na juhu s podporou ostatných členských štátov a Frontexu.

Register turistických trás nebude

Na Slovensku sa nezriadi register turistických trás. Poslanci v utorok neschválili nový zákon o turistických trasách. Právna norma mala upraviť problematiku turistických trás, ich značenia, ako aj priestupky. "Návrh zákona o turistických trasách upravuje turistické značkované trasy, proces a zodpovedné osoby na značkovanie turistických trás, ako aj ich práva a povinnosti," uviedli poslanci v dôvodovej správe k návrhu.

Návrh upravoval aj práva a povinnosti osôb pohybujúcich sa po turistických trasách. Legislatíva mala zaviesť nový Štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás. Návrhom sa malo tiež vymedziť, na akých trasách môžu sprevádzať len horskí sprievodcovia a nikto iný a túto skutočnosť uviesť aj v turistickom registri. Poslanci predložili k návrhu viacero pozmeňujúcich návrhov.

Opakovalo sa tiež druhé čítanie. Návrh zákona podporila väčšina poslancov za OĽANO, SaS, aj niektorí nezaradení poslanci. Zdržali sa poslanci za Sme rodina a niekoľkí nezaradení poslanci. Klub Smeru-SD bol proti, niektorí z klubu sa zdržali.

Novela uznávania dokladov o vzdelaní v druhom čítaní

Novela zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií ide do druhého čítania. Poslanci o tom rozhodli v utorkovom hlasovaní. O návrhu rokujú v zrýchlenom režime. Novela reaguje na žalobu Európskej komisie proti SR z 20. decembra 2022.

V novelizácii ide najmä o spresnenie niektorých pojmov s cieľom zúženia okruhu prípadov, keď je potrebné vykonať kompenzačné opatrenie. A to tak, aby pod podstatnými rozdielmi na účely rozhodovania o uložení kompenzačného opatrenia boli také vedomosti alebo zručnosti, ktoré sú nevyhnutné na výkon príslušného regulovaného povolania.

Zmena legislatívy ráta aj s úpravou lehôt pri preskúmaní odbornej kvalifikácie na účely poskytovania služieb spôsobom, aby po vydaní rozhodnutia o uložení skúšky spôsobilosti bolo zaručené, že do jedného mesiaca po vydaní rozhodnutia bude umožnené poskytovateľovi poskytovať služby. Zmena by mohla nastať aj pri spresnení výpočtu požadovaných dokumentov, ktoré môže príslušný orgán od žiadateľa vyžadovať. Návrh tiež reaguje na odôvodnené stanovisko Európskej komisie z 20. marca 2019. Upravuje postup pri preskúmaní jazykových znalostí zdravotníckych pracovníkov spôsobom, aby ustanovenia zákona boli v súlade so smernicou o uznávaní odborných kvalifikácií.

​Zmeny v envirorezorte

Niektoré procesy v Envirofonde sa zefektívnia a urýchlia. V rámci mimoriadnych environmentálnych situácií bude možné financovať kalamitný výskyt hmyzu a zosuvy pôdy. Vyplýva to z novely zákona o Environmentálnom fonde, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili.

"Považujeme za nevyhnutné, aby verejné prostriedky, ktorými disponuje Environmentálny fond, boli práve v dnešnej situácii, kde sa kladie osobitný dôraz na ochranu životného prostredia vo všetkých segmentoch ľudskej činnosti, využívané efektívne a aby bol zabezpečený rýchly a transparentný proces poskytovania podpory z prostriedkov Environmentálneho fondu vo forme dotácií a úverov," argumentujú predkladatelia novely.

Zo zákona sa vypustí podmienka podporiť realizáciu takých aktivít, ktoré sa týkajú chráneného územia zahŕňajúceho aspoň päť obcí. Cieľom je nelimitovať žiadateľov v minimálnom počte obcí, ale umožniť poskytnutie podpory pre viacerých oprávnených žiadateľov.

Novelou zákona sa zavedie možnosť dvojkolového spôsobu podávania a hodnotenia žiadostí o podporu, čo má proces zjednodušiť a znížiť žiadateľom súvisiace náklady. Novela pritom nemá brániť pôvodnému jednokolovému procesu podávania a hodnotenia žiadostí. Okrem toho sa upravuje, aby bol už v decembri predchádzajúceho roka zverejnený zoznam činností, na ktoré bude možné požiadať o podporu z prostriedkov Environmentálneho fondu.

Piaty rokovací deň

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piati rokovací deň aktuálnej 94. schôdze diskusiou o dvoch bodoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Popritom však chcú niekoľko 

Ide o nové zákony o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o ochrane spotrebiteľa. Návrhy prinášajú úpravu požiadaviek na bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov, stanovenie povinností firiem pri výrobe, dovoze, distribúcii a predaji výrobkov.

Tiež nové požiadavky pri zmluvách uzatváraných na diaľku v súvislosti s digitalizáciou, informačné povinnosti prevádzkovateľov online trhov, stanovenie podmienok kompatibility a interoperability digitálneho obsahu alebo digitálnej služby, či zavedenie novej regulácie označovania cien pri znižovaní ceny.

Rokovanie má následne pokračovať sériou návrhov z dielne Ministerstva dopravy (MD) SR. O 11.00 h sa má hlasovať o viacerých prerokovaných bodoch, keďže v piatok (16. 6.) sa nehlasovalo. Poslanci by mali napríklad rozhodnúť, či do druhého čítania posunú vládne novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Rokujú o nich v zrýchlenom režime. Vyjadriť by sa mali aj k niektorým návrhom, ktoré vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.​

RTVS bude dostávať štátny príspevok vo výške 0,17 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z novely zákona o RTVS, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR). Nový model financovania súvisí so zrušením koncesionárskych poplatkov, ktoré sa rušia od júla. Doteraz boli hlavným zdrojom príjmu RTVS.

Kultúrna, obsahová a informačná pluralita médií nebude súčasťou slobody prejavu a práva na informácie. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu Ústavy SR z dielne šéfa Ústavnoprávneho výboru NR SR Milana Vetráka (OĽANO). Súčasťou ústavy tak nebude ani ustanovenie týkajúce sa financovania verejnoprávneho vysielateľa. Predkladateľ chcel úpravou špecifikovať ústavnoprávny rámec existencie a financovania médií verejnej služby, predovšetkým Rozhlasu a televízie Slovenska. Do ústavy navrhoval Vetrák doplniť ustanovenie, že mediálny systém SR je založený na duálnom systéme vysielania verejnoprávnych médií a súkromných médií a na pluralite iných médií. Navrhoval ustanoviť, že verejnoprávne médiá sú financované transparentne, a tak, aby sa zabezpečila ich politická nezávislosť a ekonomická samostatnosť.

Súvisiace články