Jasno
17°
Bratislava
František
4.10.2023
Volebná encyklopédia Slovenska: Pokiaľ politici začnú ľuďom rozdávať, tak brať je potom oveľa ťažšie
Zdielať na

Volebná encyklopédia Slovenska: Pokiaľ politici začnú ľuďom rozdávať, tak brať je potom oveľa ťažšie

BRATISLAVA / Malo by sa Slovensko odpojiť od ruského plynu? Exkluzívny prieskum agentúry AKO pre JOJ24 odhalil, čo si myslia Slováci a Slovenky.

Slováci nie sú presvedčení, že by sa Slovensko malo úplne zbaviť závislosti od ruského plynu. Potvrdil to v štúdiu JOJ24 šéf agentúry AKO Václav Hřích. "Jemne viac vyhrávajú tí, ktorí hovoria, že by sme sa nemali úplne zbaviť tejto závislosti," potvrdil Hřích s tým, že ide o ďalšiu tému, ktorá dokonale rozdeľuje Slovensko. 

Čo prezradili čísla?

  • Celkom 44,2 % opýtaných si myslí, že budúca vláda by mala urobiť rozhodnutie, ktorým by sa Slovensko úplne zbavilo závislosti od ruského plynu, ropy a jadrového paliva:

    • 24,3 % si myslí, že by určite mala,

    • 19,9 % uviedlo, že by asi mala urobiť rozhodnutie, ktorým by sa Slovensko úplne zbavilo závislosti od ruského plynu, ropy a jadrového paliva.

  • Celkom 48,3 % si myslí, že budúca vláda by nemala urobiť rozhodnutie, ktorým by sa Slovensko úplne zbavilo závislosti od ruského plynu, ropy a jadrového paliva:

    • 30,1 % si myslí, že by určite nemala,

    • 18,2 % uviedlo, že by asi nemala urobiť rozhodnutie, ktorým by sa Slovensko úplne zbavilo závislosti od ruského plynu, ropy a jadrového paliva.

Diverzifikácia zdrojov energie je bezpečnejšia

Aj generácie sú rozdelené pol na pol. Výnimkou bola staršia generácia nad 65 rokov, ktorá​ je proti zbaveniu sa závislosti. Najviac za boli najmladší respondenti a, čo sa týka krajov, tak Bratislava. Aj šéf akcentoval dôležitosť diverzifikácie. "Ceny sú určované trhom," zhodnotil Hřích na margo ukončenia atómiek v Nemecku. "Čím viac zdrojov energie, o to bezpečnejšia budúcnosť," doplnil Hřích. 

Zámer EÚ je jasný

Na diverzifikácii zdrojov trvá aj Európska únia, ktorá vidí práve v tomto kroku budúcnosť. Podľa Hřícha je problémom, že tejto téme ľudia nerozumejú, a preto k nej často pristupujú panicky. "Niet sa čomu diviť, pretože aj v minulom prieskume vyšlo, že ľudia chcú pomoc s cenami energií aj naďalej," dodal Hřích s tým, že preberajú rétoriku politikov. Zbavenie sa závislosti je najviac cítiť pri PS, SaS, ale aj KDH. Najmenej pri Smere, Hlase a Republike. Nebezpečné je podľa šéfa AKO aj to, že pokiaľ politici začnú ľuďom rozdávať, tak brať je potom oveľa ťažšie. 

Súvisiace články

Najčítanejšie