Jasno
17°
Bratislava
František
4.10.2023
Volebná encyklopédia Slovenska: Slováci pracovať štyri dni skôr nechcú
Zdielať na

Volebná encyklopédia Slovenska: Slováci pracovať štyri dni skôr nechcú

BRATISLAVA / Volebná encyklopédia Slovenska sa venovala štvordňovému pracovnému týždňu. Privítali by Slováci takúto zmenu alebo by sa obávali, že by museli pracovať viac?

Výsledky prieskumu, ktorý odhalil, že Slováci o štvordňovom pracovnom týždni nie sú až takí presvedčení, hodnotil šéf agentúry AKO Václav Hřích. Slováci si nemyslia, že by štvordňový pracovný týždeň prospel krajine ekonomicky. 

Čo prezradili čísla?

Celkom 40,9 % opýtaných si myslí, že by pre našu ekonomiku bolo prospešné zavedenie štvordňového
pracovného týždňa:
• 14,2 % si myslí, že by bolo určite prospešné,
• 26,7 % uviedlo, že by asi bolo prospešné zaviesť štvordňový pracovný týždeň.

Celkom 49,6 % si myslí, že by nebolo prospešné zavedenie štvordňového pracovného týždňa:
• 21,6 % si myslí, že by určite nebolo prospešné,
• 28,0 % uviedlo, že by asi nebolo prospešné zavedenie štvordňového pracovného týždňa.

• 9,2 % respondentov nevedelo posúdiť a 0,3 % nechcelo odpovedať.

Slováci k novotám pristupujú ťažko

​Hřích potvrdil, že Slováci sa obávajú, že by museli 5-dňový náklad práce stihnúť za štyri dni. Napriek tomu prieskum ukázal, že národ v tejto téme nie je jednotný. Najviac by štvordňový pracovný týždeň privítali ľudia v produktívnom veku, najmenej dôchodcovia, ktorých sa práca už netýka. "Asi v tom nevidia ekonomický zmysel," uviedol Hřích. 

Ako to vidia osobnosti?

Ani osobnosti nemali v tejto téme úplne jasno. Myslia si, že by z toho benefitovala skôr spoločnosť ako ekonomika. Považujú to skôr za experiment, ktorý by viedol k tomu, že poctiví v práci by pracovali ešte viac než predtým. Ani šéf Ako si nemyslí, že by na Slovensku bol štvordňový pracovný týždeň problematický. "Než by sme sa dohodli, tak by sme sa nedohodli," zhodnotil šéf AKO, keďže k zavedeniu by bola potrebná aj veľká spoločenská debata. Zároveň skrátenie pracovného týždňa otestovali na Islande, ktorý je pomerne malou krajinou, kde vie skrátený týždeň využiť cez 80 % obyvateľov

Najviac by za skrátenie boli voliči Sme rodina a SNS. Privítala by to aj polovica voličov KDH a takmer polovica voličov OĽaNO. Najmenej by to prijali voliči PS a SaS. 

Súvisiace články

Najčítanejšie