Oblačno
11°
Bratislava
Svetozár
16.5.2024
Téma obrannej dohody s USA je opäť na stole: Treba ju opraviť, hovorí Kaliňák
Zdielať na

Téma obrannej dohody s USA je opäť na stole: Treba ju opraviť, hovorí Kaliňák

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Nová vláda sa pustí aj do obrannej dohody s USA. Minister obrany za Smer-SD Robert Kaliňák sa vyjadril, že ju treba opraviť.

Smer-SD chce obrannú dohodu meniť

Dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA) bude nutné upraviť. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol na sociálnej sieti po piatkovom (27. 10.) rokovaní s americkým veľvyslancom v SR Gautamom Ranom. Zároveň ho informoval, že Slovensko na Ukrajinu nebude posielať nové zásielky zo svojich muničných skladov. Teší ho zhoda na tom, že dialóg je cesta k vzájomnej prosperite.

"S americkým veľvyslancom Ranom sme viedli rozsiahlu diskusiu o bezpečnostných výzvach a otázkach spoločného záujmu oboch štátov. Stretnutie nám ukázalo, že vzájomne rešpektujeme svoje názory a dokážeme si bez predsudkov vypočuť a zvážiť požiadavky druhej strany," konštatoval Kaliňák.

Na stretnutí podľa svojich slov deklaroval, že si vláda váži dobré vzťahy so západnými partnermi, ale nie je ako "predošlé servilné vlády". "Sme vďační za konštruktívny rozhovor a spoluprácu, ale len takú, ktorá je obojstranne výhodná," poznamenal. Slovenská zahraničná a obranná politika zažívala podľa ministra zlyhanie za zlyhaním. "Pomedzi najväčšie zlyhania jednoznačne patrí nešťastne naformulovaná dohoda o obrannej spolupráci a trestuhodné rozdanie pre Slovensko nevyhnutne potrebnej vojenskej techniky a munície," konštatoval Kaliňák.

Dobré vzťahy s partnermi, členstvá v medzinárodných organizáciách a záväzky z nich vyplývajúce sú podľa Kaliňáka pre Slovensko ako menší štát kľúčové. Ako dodal, efektívna kooperácia pomáha zabezpečiť nielen obranu Slovenska, ale otvára tiež nové možnosti ekonomického rastu.

Poslanci ju schválili v minulom volebnom období

79 poslancov zo 140 schválili obrannú dohodu s USA 9. februára 2022. Proti bolo 60 z nich. Obrannú zmluvu podporili SaS a OĽANO, proti boli poslanci OĽANO Romana Tabák a Milan Kuriak. Za dohodu hlasovali aj vtedaji nezaradení poslanci zo strany Za ľudí a tiež nezaradení poslanci Tomáš Valášek s Miroslavom Kollárom.

Hnutie Sme rodina nehlasovalo jednotne, proti boli Martin Borguľa, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Petra Hajšelová, Igor Kašper a Miloš Svrček. Predseda hnutia a NR SR Boris Kollár sa zdržal.

Proti dohode hlasovali jednotne poslanci Smeru-SD, ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho aj Tomáša Tarabu či Milana Mazureka. Národná rada SR rokovala o dohode na mimoriadnej schôdzi v utorok (8. 2.). Minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil význam dohody aj pre obranu krajiny.

Čo v tom čase hovorila terajšia vláda

V tom období ju výrazne kritizoval aktuályn premiér a líder Smeru-SD Robert Fico, ktorý hovoril okrem iného o odovzdaní časti suverenity SR. Obranná dohoda vyvolala vášne aj medzi občanmi, ktorí podľa vtedajšej vlády uverili dezinformáciám. Tie mal podľa nich na svedomí aj samotný Smer, ktorý koncom sepembra 2023 vyhral predčasné parlamentné voľby a zložil koalíciu spolu s Hlasom a SNS. 

Práve Dankovy národniari sa o schválení dohody, ktorá zabezpečuje obranu Slovenska označovali za zradu národných záujmov. "V stredu 79 poslancov zradilo Slovensko a Slovenská národná strana verejne vyhlasuje, že v prípade, že bude v ďalšej vládnej koalícii, urobí všetky kroky k tomu, aby táto zmluva bola v celom rozsahu zrušená," zdôraznila SNS.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie. Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov. Vlastnú interpretačnú doložku priložila aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou.

Súvisiace články

Najčítanejšie