Pellegrini opäť hovorí o zmene volebného systému. Môže to byť pasca aj pre Hlas, upozorňuje odborník
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Po novom roku sa opäť skloňuje zmena volebného systému, politológ však upozorňuje na viacero problémov.
Predseda NR SR Peter Pellegrini v rozhovore pre TASR uviedol, že návrh na zmenu volebného systému by do parlamentu mohol prísť ako spoločná novela strán, ktoré podporujú zmenu počtu volebných obvodov a dokázali by spolu nájsť potrebných 90 hlasov od poslancov.
Zmena volebného sysemu môže byť pascou aj pre samotného lídra Hlasu, hodnotí Řádek
Politológ v úvode zdôraznil, že jeden volebný obvod Slovensku neprospieva, pretože neprináša vyrovnanú súťaž politických strán. Negatívne podľa neho vplýva práve na občiansku angažovanosť jednotlivých regiónov krajiny, kde majú ľudia pocit, že všetko sa rozhoduje v Bratislave. Upozornil však aj na to, že zmena volebného systému so sebou nesie aj viaceré problémy.
"Ten prístup Petra Pellegriniho je konzistentný od začiatku. Seriózne programovo hovorili o tom, že chu zmeniť jeden volbený obvod na viac volebných obvodov. Čo mi však je tak trochu záhadou je to, že presne v tom okamihu, kedy sa ho opýtate, ako by sa mal meniť, tak to vyznieva tak, že sa zmei na väčšinový," poznamenal s tým, že Slovensko potrebuje pomerný volebný systém.
"Ja neverím tomu, že Peter Pellegrini nerozumie tomu, aká naňho číha politická pasca," povedal s tým, že zmena volebného systému by nielen zarezala menšie politické strany, ale aj jeho Hlas-SD. "Defakto by posilnil svojho staršieho politickeho brata Roberta Fica," poznamenal ďalej s tým, že naklko musí koalícia získať aj opozičné hlasy, tak sa mu zmena zdá v tejto politickej realite nemožná.
Odborník pripúšťa aj to, že sa za štyri roky volebný systém nezmení, pretože sa bude čiastočne vyťahovať, ako predvolebný sľub a v skutočnosti to nie je top priorita. "Je možné, že sa predstavitelia spoleihajú na to, že tato debata vyšumí," dodal.
Čo skloňuje predseda NR SR?
Peter Pellegrini uvedol, že do táto téma podľa neho do parlamentu nepríde skôr ako v prvej polovici roka. Pellegrini zdôraznil, že po zmenách vo volebnom systéme nevolá iba Hlas-SD. "Volajú po tom regióny, volá dokonca aj KDH," skonštatoval a pripomenul, že v predchádzajúcom volebnom období sa toto ustanovenie dostalo do Ústavy SR, preto na zmenu treba ústavnú väčšinu poslancov, to znamená 90 hlasov.
"Budeme sa uchádzať o možnosť získať týchto 90 hlasov. V prípade, že sa 90 poslancov nenájde, táto téma sa nebude dať realizovať. Nezávisí to teda už len od poslancov Hlasu, ale od väčšiny tohto parlamentu," doplnil s tým, že zmeny sa podľa neho väčšinou boja rôzne malé strany, ktoré nemajú dostatočné regionálne štruktúry a majú obavu, že by ich veľké "plnoorganizované" strany prevalcovali.
Zároveň ako príklad použil to, že v Českej republike je každý kraj samostatným volebným obvodom. Variantov, ako to na Slovensku pripraviť, je podľa Pellegriniho viac. "Zmene volebného systému sa nebránime, ani sa nebojíme. Priznávame však, že to, či získame podporu 90 hlasov, je dnes otázne," dodal.