Lenč: Opozícia sa hrdí odbornosťou, no robí im problém napočítať do 30
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Mimoriadna schôdza na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej sa konať nebude. Opozícii sa nepodarilo doručiť dostatočný počet podpisov.
188-tisíc podpisov
Na ministerstvo kultúry dnes prišli iniciátori otvorenej výzvy na odstúpenie Šimkovičovej odovzdať 188-tisíc podpisov. Signatári výzvy vyčítajú Šimkovičovej autokratický spôsob vedenia rezortu, nezáujem o odbornú diskusiu a kroky, ktoré sú v rozpore s prijatou stratégiou kultúry a kreatívneho priemyslu. "Chceme pani ministerku upozorniť, že nie je kráľovnou, ale slúžkou kultúry," zdôraznila ešte pred odovzdaním výzvy jedna z jej iniciátoriek Ilona Németh.
Konanie ministerky Šimkovičovej je tak provokatívne, nerozumné a polarizujúce spoločnosť, že to dokázalo presvedčiť také veľké množstvo ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s jej pôsobením na poste ministerky kultúry.
Politológ Jozef Lenč vníma konanie ministerky kultúry ako provokatívne, nerozumné a polarizujúce spoločnosť. To boli podľa neho hlavne dôvody, ktoré presvedčili také veľké množstvo ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s jej pôsobením na poste ministerky kultúry. Petícia z 188-tisíc podpismi za odstúpenie Šimkovičovej je jednou z najväčších aké me tu mali. Podľa Lenča tomu pomáha, okrem jej správania, aj celková situácia v spoločnosti, ktorá presvedčila aj tisíce ľudí k tomu, aby vyjadrili nesúhlas s vládou Roberta Fica na námestiach.
Lenč nepočíta s tým, že aj 188-tisíc podpisov dokáže priniesť nejaké zmeny u ministerky kultúry. "Nejavím presvedčenie, že by bolo u ministerky vidieť nejakú vysokú mieru sebareflexie," myslí si politológ. Očakávať preto zmenu rétoriky u Šimkovičovej by bolo nelogické. Práve vďaka vyhradeným názor sa prebojovala na kandidátke SNS do parlamentu a neskôr aj na ministerský post.
Nedostatočné množstvo podpisov
Peter Pellegrini nakoniec nezvolá na tento týždeň mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry. Pod návrhom opozičných strán Progresívne Slovensko a SaS je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30. "Každý poslanec v parlamente by mal vedieť, že návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi musí zo zákona obsahovať minimálne 30 podpisov poslancov. A keďže ani cez víkend neprišiel návrh, ktorý by to spľňal, musím dnes podpísať rozhodnutie v ktorom konštatujem, že tento opozičný návrh nesplňuje podmienky dané ústavou," konštatoval predsa parlamentu. Opozičným poslancom odkázal, aby sa naučili pravidlá platné v NR SR.
Na túto chybu reagovala aj opozícia, podľa ktorej išlo o administratívny omyl. Opozičné strany Progresívne Slovensko a SaS v utorok opäť podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Podľa Lenča bude časť koalícia takéto zaváhanie opozičných poslancov z Progresívneho Slovenska a SaS využívať proti opozícii. Politológ nevníma toto zlyhanie ako niečo tragické, no pre opozíciu to bude mať nepríjemnú pachuť.
Takéto zaváhanie od poslancov, ktorí sa hrdia odbornosťou, Lenč nečakal: "A človek uverí, že by toto mohli zmeniť poslanci a poslankyne, ktorí sa hrdia osobnými príbehmi a odbornosťou, sľubujúc novú kvalitu výkonu politiky, ukáže sa, že im robí problém napočítať do tridsať. Poviete si banalita. Isto. No v kontexte situácie, že išlo o návrh na odvolanie nekompetentnej ministerky kultúry, to vyznie ako vskutku veľký "trapas". Situácia, ktorú ne nenechajú ujsť najagresívnejšie "hlasné trúby" vládnej koalície."