Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Eurokomisia zakročí proti TikToku. Ide o toxickú platformu, ktorá ubližuje deťom, upozorňuje Kriššák
Zdielať na

Eurokomisia zakročí proti TikToku. Ide o toxickú platformu, ktorá ubližuje deťom, upozorňuje Kriššák

BRATISLAVA / Európska komisia v pondelok oznámila, že začala formálne právne konanie proti platforme TikTok s cieľom posúdiť, či došlo k porušeniu zákona o digitálnych službách (DSA) v oblastiach súvisiacich s ochranou maloletých osôb, transparentnosťou reklamy, prístupom výskumných pracovníkov k údajom, ako aj riadením rizík návykového dizajnu a škodlivého obsahu.

Riziká na platforme TikTok

Na základe predbežného vyšetrovania a analýzy správy o posúdení rizika, ktorú TikTok zaslala v septembri 2023, ako aj odpovedí spoločnosti TikTok na žiadosti EK o informácie (o nezákonnom obsahu, ochrane maloletých osôb a prístupe k údajom), sa exekutíva EÚ rozhodla začať právne konanie podľa zákona o digitálnych službách.

Podľa experta na informačnú bezpečnosť Tomáša Kriššáka je takéto rozhodnutie kľúčovým krokom Európskej komisie proti TikToku: "TikTok, ako populárna sociálna sieť, čelí viacerým obvineniam týkajúcim sa ochrany maloletých, transparentnosti reklamy, prístupu výskumných pracovníkov k údajom, ako aj riadenia rizík návykového dizajnu a škodlivého obsahu. Tieto oblasti sú zásadné pre zabezpečenie, aby digitálne služby rešpektovali právne normy a chránili používateľov, obzvlášť maloleté osoby. Z hľadiska právnych a etických štandardov je preto dôležité, aby regulačné orgány, ako je Európska komisia, vyvíjali tlak na platformy ako TikTok, aby zabezpečili dodržiavanie týchto štandardov a ochranu svojich používateľov."

Negatívne účinky

Rokovania sa zamerajú na viaceré oblasti. Komisia sa zaujíma o dodržiavanie povinností vyplývajúcich z DSA v súvislosti s posudzovaním a zmierňovaním systémových rizík, pokiaľ ide o negatívne účinky vyplývajúce z návrhu systému TikTok vrátane algoritmických systémov, ktoré môžu stimulovať behaviorálne závislosti. Preverí zmierňujúce opatrenia zavedené v tejto súvislosti, najmä nástroje na overovanie veku, ktoré TikTok používa na zabránenie prístupu maloletých k nevhodnému obsahu.

Riziká, ktoré prináša platforma TikTok sú podľa Tomáša Kriššáka viaceré. "Jedným z hlavných rizík je vystavenie návykovému dizajnu, ktorý môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie, ako sú úzkosť, depresia a poruchy spánku, najmä u mladších používateľov. Ďalším rizikom je škodlivý obsah, ktorý môže zahŕňať dezinformácie, cyberšikanu, a obsah nevhodný pre maloletých. Taktiež, nedostatočná transparentnosť reklamy môže viesť k zavádzajúcim alebo manipulatívnym reklamným praktikám. Nezabúdajme ani na otázky súvisiace s ochranou súkromia a bezpečnosťou dát, kde nedostatočná ochrana osobných údajov môže predstavovať riziko úniku alebo zneužitia dát," dopĺňa expert na informačnú bezpečnosť.

Dodržiavanie pravidiel

EK preskúma dodržiavanie povinností týkajúcich sa zákona o digitálnych službách zaviesť vhodné a primerané opatrenia na zabezpečenie vysokej úrovne súkromia, bezpečnosti a ochrany maloletých osôb aj súlad s povinnosťami vyplývajúcimi z DSA, pokiaľ ide o poskytovanie prehľadávaného a spoľahlivého úložiska reklám prezentovaných na platforme TikTok.

Vyšetrovanie EK sa týka aj podozrení z nedostatkov pri poskytovaní prístupu výskumným pracovníkom k verejne prístupným údajom TikTok, čo rovnako požaduje DSA. Komisia v rámci konania hĺbkovo preverí, či opatrenia spoločnosti TikTok predstavujú porušenie konkrétnych ustanovení zákona o digitálnych službách.

Začatím tohto právneho konania nie je dotknuté žiadne iné konanie, ktoré môže EK spustiť v súlade s DSA, napríklad v súvislosti s povinnosťami poskytovateľov týkajúcimi sa šírenia nezákonného obsahu, ako je teroristický obsah alebo sexuálne zneužívanie detí online, alebo oznamovania podozrení z trestných činov.

Eurokomisia v apríli 2023 označila TikTok za veľmi veľkú online platformu (VLOP), lebo má vyše 135 miliónov aktívnych používateľov mesačne v rámci Únie. Štyri mesiace od tohto označenia musela spoločnosť TikTok začať dodržiavať sériu povinností stanovených v DSA.

TikTok v Číne nenájdete

Kým v západnom svete je čínska platforma TikTok obľúbená medzi mladšou a staršou generáciou, tak v samotnej Číne je tomu opak. "Tik Tok je toxická platforma, ktorá ubližuje deťom a ďalším používateľom prakticky v každej krajine okrem Číny, kde by ste túto platformu hľadali márne," dodáva Kriššák. V Číne nájdeme aplikáciu Douyin, ktorá je vlastnené spoločnosťou ByteDance. Táto spoločnosť vlastní aj TikTok. Obe sú navrhnuté na rôzne trhy a regulačné požiadavky. Hoci obe platformy zdieľajú podobnú základnú funkcionalitu v umožňovaní používateľom vytvárať, zdieľať a sledovať krátke video klipy, existuje medzi nimi niekoľko kľúčových rozdielov.

Douyin je prispôsobený čínskemu trhu a dodržiava prísne pravidlá čínskej vlády týkajúce sa cenzúry a kontroly obsahu. To zahŕňa odstránenie alebo zakázanie obsahu, ktorý je považovaný za politicky citlivý, alebo ktorý porušuje lokálne zákony a regulácie.

Tomáš Kriššák dodáva, že v Čine bola zavedená aj iniciatíva na ochranu mladých používateľov a podporu zdravého využívania digitálnych médií, vrátane Douyinu (čínskej verzie TikToku). "Táto iniciatíva obmedzuje prístup mladších používateľov k aplikácii počas večerných a nočných hodín. Cieľom je chrániť spánok a celkové pohoda mladých ľudí tým, že sa obmedzí čas, ktorý môžu stráviť na platforme. Konkrétne, Douyin zaviedol tzv. "mládežnícky režim", ktorý obmedzuje prístup k aplikácii pre používateľov mladších ako určitý vek počas večerných hodín. Tento režim tiež obmedzuje celkový čas, ktorý môžu mladí používatelia denne v aplikácii stráviť, a ponúka obsah, ktorý je považovaný za vhodný a prospešný pre mladých ľudí," upozorňuje na rozdiely medzi Čínou a západným svetom expert na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák.

Súvisiace články