Analýzy Na hrane s Káčerom a Bránikom: Každé jedno zahraničné rokovanie je o mieri, Rusko oň nemá záujem
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Rokovania V4, ale aj rokovania v Paríži. Aj to sú aktuálne témy Analýz Na hrane TV JOJ. Hosťami v štúdiu boli bývalý minister zahraničných vecí a diplomat Rastislav Káčer a bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Zahraničnú politiku Slovenska netvoria len vláda a parlament. O dianí diskutujú aj analytici, či už ako súčasť poradných, alebo exekutívnych orgánov. "Existujú subjekty pod štátom aj mimovládky, ale sú aj samostatné jednotky," poznamenal Bránik.
Aký je obraz Slovenska v zahraničí?
Aký je obraz Slovenska v zahraničí? "Dnes máme dva kolíky v plote," poznamenal Káčer s tým, že V4 je preceňovaná formácia. Argumentoval tým, že túto tému uchvátil Viktor Orbán, ktorý ju prezentoval v rovine monolitného orgánu. "Preukázalo sa to aj teraz, keď je to V2 plus 2," poznamenal s tým, že V4 nebola 100 % jednotná ani v minulosti. Bránik vysvetlil, že každá krajina zo štyroch spomínaných sa vyberá a profiluje vlastným smerom.
"Dve krajiny sa v jednej otázke dokážu zhodnúť a v druhej nie," poznamenal bezpečnostný analytik. Premiéri V4 sa na samite v Prahe dokázali zhodnúť v poľnohospodárstve, migračnej politike a energetike. Káčer za týmito troma bodmi vidí snahu pomenovať aspoň niečo pozitívne.
Rokovania podľa neho pozitívne neboli. "Spájajú nás témy v jadrovej energetike," povedal Káčer a dodal, že toto sú dôležité témy, ale z pohľadu bezpečnosti sú marginálne. Je migrácia skutočne problémom? Bránik uviedol, že migráciu treba rozdeliť na legálnu a nelegálnu.
Je migrácia skutočne problémom?
"Navonok, akoby sa súčasná politická reprezentácia snažila pôsobiť xenofóbne, ale v pozadí potichu pracuje na tom, ako privítať migrantov, ktorí dokážu pozdvihnúť našu ekonomiku," zhodnotil analytik a odvolával sa najmä na prílev vzdelaných ľudí z Ukrajiny.
Obaja hostia sa zhodli, že migrácia pre Slovensko nie je takým problémom, pretože nie sme cieľovou krajinou a migrantov musíme skôr presviedčať, aby u nás chceli zostať. Káčer dodal, že bez dovezených vodičov z tretích krajín by skolabovala doprava. "Toto je podstatné, asi ako keď pri rakovine pankreasu riešite vyrážky na uchu," poznamenal bývalý minister zahraničných vecí s akcentom na vojnu na Ukrajine.
"Ruská federácia vždy vedela zneužívať slabé miesta," povedal Bránik a zdôraznil, že netreba za všetkým vidieť ruku Ruska v rámci EÚ. "Mne je bližší názor 25 ďalších členských štátov. Nie je mi blízky názor premiéra Fica a Viktora Orbána," povedal na margo postoja predsedu vlády ČR Viktora Orbána. Rétoriku Roberta Fica označil za "toxickú" a doplnil, že "aj Viktor Orbán sa na ňu pozerá zhora".
Bránik dodal, že Robertovi Ficovi sa podarilo skanibalizovať voliča Republiky a preto aj teraz naďalej používa "túto toxickú rétoriku". "Rétoricky to je to isté, ale ako vidíte, tak v Bruseli sa dokáže postaviť a povedať, že niečo také nebude a potom odhlasuje pravý opak," pokračoval analytik a zdôraznil, že Slovensko naďalej pomáha Ukrajine aj vojensky, a to prostredníctvom nákupov vojenskej techniky.
Ako je to s dovozom nami vyrobenej munície na Ukrajinu?
Obaja odborníci vysvetlili, ako je to s nákupom a výrobou munície. Práve tým sa malo v skutočnosti zaoberať rokovanie v Paríži. Prečo je darovanie a predaj zastaralej munície pre našu krajinu výhodou?
Dozviete sa vo videu:
Viktor Orbán má plán, prečo kolaburuje s Ruskom, uvádza Káčer
Podľa exministra zahraničných vecí má Viktor Orbán záujem o kus zakarpatia, ale aj o zjednotenie krajiny. Bezpečnostný analytik vysvetlil, čo vníma za zásadnú chybu a upozornil aj na spochybňovanie povojnových hraníc. Čo označil za smrteľnú chybu?
Dozviete sa vo videu: