Jasno
Bratislava
Maroš, Martin
11.11.2024
Analýzy Na hrane s Weissom a Breinerom: Cieľom Ruska je napravenie Sovietskeho zväzu a rozšírenie sovietskeho impéria
Zdielať na

Analýzy Na hrane s Weissom a Breinerom: Cieľom Ruska je napravenie Sovietskeho zväzu a rozšírenie sovietskeho impéria

Zdroj: noviny.sk

BRATISLAVA / Hybridné operácie, vojnové prostriedky v novej podobe. V dobe sociálnych sietí sa už propaganda a dezinformácie nešíria tak, ako protižidovské letáky za druhej svetovej vojny. Nositeľmi propagandistických hesiel môžu byť aj samotní politici. Mimochodom, ak ste niekedy použili slová ako Sorošov agent, banderovci, či progresívny puč naozaj viete, čo sa za nimi skrýva? Čo si všímať a čo nám hrozí, analyzoval expert na hybridné hrozby Victor Breiner a bývalý diplomat Peter Weiss.

Globsec opustil Slovensko

Medzinárodná bezpečnostná Konferencia Globsec sa presúva do Prahy. Obaja účastníci diskusie to považujú za nešťastné a krátkozraké. Peter Weiss si zaspomínal na to, že aj mimovládka Globsec sa zásadne pričinila o tvorbu zahraničnej politiky štátu. V Prahe záštitu nad konferenciou prebral český prezident Pavel. 

Breiner upozornil, že vláda presadzuje len vlastné záujmy, a to aj, čo sa týka bezpečnostných hrozieb. "Je to o tom ako sa interpretuje bezpečnostná, ale aj zahraničná politika a hybridné hrozby," uviedol Breiner s tým, že na medzinárodnom fóre je postoj o tom, odkiaľ pochádzajú hrozby jasný. 

Weiss poznamenal, že päť bývalých ministrov zahraničných vecí odporúčalo, aby sa tento formát zachoval. "Ja sám som ako diplomat sprevádzal Roberta Fica na niekoľkých konferenciách, kde sa stretával s V4, ale aj ďalšími reprezentantmi," dodal Weiss s tým, že ho prekvapilo, že práve Andrej Danko, ktorý hovorí o cestovnom ruchu zabránil najväčšiemu zviditeľneniu krajiny. 

Hybridné hrozby sú reálnym rizikom

Breiner zdôraznil, že hybridné hrozby sú tu neustále prítomné a patria k nepravidelným operáciám. Prichádzajú zväčša pred vojnovými útokmi. "Informačný vplyv a dezinformačná scéna pôsobí na Slovensku asi dekádu a je to súčasť vojenského plánovania," uviedol Breiner a zdôraznil, že vieme z otvorených zdrojov jasne skúmať ich pôvod a následné využitie a výskyt v "samozvanej alternatíve".

Aj Weiss súhlasil, že na Slovensku sme súčasťou psychologickej manipulácie. Prišiel aj s dátami, že najviac Slovákov neverilo Spojeným štátom, ale zároveň najviac verí Rusku. Tie isté dáta potvrdil aj ďalší prieskum z roku 2020. "Proruské nálady na Slovenku boli už predtým a po vypuknutí vojny na Ukrajine sa ešte zvýšili a dosiahli pomer pol na pol," poznamenal Weiss. 

"Nás Rusi vydierali s cenami palív, hovoríme o politickom lobingu, ale aj možnostiach paralýzy a pôsobeniu spravodajských služieb," vyrátaval Breiner a Weiss ho doplnil o zháňanie kompromateriálu na predstaviteľov EÚ s cieľom ju rozložiť.

"Je to čokoľvek, čo donúti vášho protivníka plniť vašu vôľu,"  súhlasil Breiner. "My sme s tým nikdy nič naozaj neurobili. Ruské spravodajské služby pôsobili na Slovensku nerušene až do roku 2020. Môžeme si len predstaviť, aké ďalšie aktivity títo špióni u nás vyvíjali,"  pripomenul expert na hybridné hrozby a pripomenul kauzu so skladom vo Vrbeticiach.

"My s tým nechceme nič robiť," doplnil s tým, že práve zástupcovia samozvanej alternatívy chodia na novinárske stretnutia do Ruska a pripomenul aj podnet zo strany Ivana Korčoka, ktorý upozornil, že jedno z týchto médií robí kampaň Petrovi Pellegrinimu. 

Obnovenie Sovietskeho impéria?

"Treba povedať, že aby sa riziká brali vážne, musí byť na to politická vôla. Nemôžeme podliehať geopolitickej ilúzii, že keď my máme radi Rusov, tak Rusi nám nič neurobia," zhodnotil Weiss a pripomenul Lavrovov výrok o tom, že Rusko chce, aby Slovensko, ale aj Česká republika boli vlastne súčasťou ruskej sféry vplyvu. "Ja si pamätám Brežnevovu doktrínu obmedzenej suverenity," pokračoval Weiss s tým, že cieľom je napravenie Sovietskeho zväzu a rozšírenie sovietskeho impéria. 

Weiss sa oprel aj o vyjadrenie exprezidenta Ruska Medvedeva, ktorý upozornil, že ruská rétorika pripomína rétoriku Adolfa Hitlera. Ako príklad uviedol aj výroky ako "Rusko nemá hranice" a "má právo na imperiálnu politiku"

Zdieľanie rizikového obsahu je problém

Victor Breiner akcentoval, že informačný priestor sa veľmi rozdrobil a neplatí to, čo platilo v čase, keď všetci dostávali tlačené médiá. "Každý z nás má pri sebe niekoho, kto dezinformáciám podľahol," poznamenal expert a dodal, že jediným spôsobom, ako toto zvrátiť je veľa trpezlivosti a empatie. "Veľmi dobre viem, o čom hovorí pán Breiner," uviedol Weiss s dôrazom na to, že treba komunikovať s tými, ktorí sú ochotní počúvať fakty.

"Prikláňajú sa k tomu, že Rusko je úžasná krajina, ale ja som už v minulosti z pozície sociálneho demokrata písal o tom, že Rusko pre nás nemôže byť vzorom, lebo je tam autoritatívny režim či kleptokracia," vysvetľoval a argumentoval aj ľudským strachom z vojny.

"Predovšetkým strana Smer, ale aj SNS, Republika a ďalší začali hrať s kartou mieru, ale spôsobom, že tlačia na Ukrajinu, aby sa vzdala. Videli ste, že by sa politici strany Smer fotili s veľvyslancom Ukrajiny? Nie, ale fotili sa s veľvyslancom Bratčikovom," reagoval ďalej a spomenul aj postoj, že "Ukrajinci sa drzo bránia". Weiss akcentoval aj to, že Slovensko sa tak dostáva do izolácie a spojenci nám nedôverujú. "Izolovať Slovensko je ich zámer," doplnil Breiner. 

Budú mať hybridné operácie dopad aj na voľby? Dozviete sa vo videu: