Kolíková Slovensko obrala o šancu zmodernizovať súdy, tvrdí minister Susko. Exministerka hovorí, že všetko je inak
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Nesplniteľné harmonogrami rekonštrukcií, ale aj záujem o prospech pre realitný trh. Minister spravodlivosti za Smer-SD Boris Susko prišiel na tlačovom brífingu so zásadnými obvineniami. Týkajú sa projektov v rámci kritizovanej súdnej mapy z dielne Márie Kolíkovej (SaS).
Projekt súdnej mapy bol podľa ministra Suska nastavený zle od začiatku a časové termíny boli podľa neho nesplniteľné už v momente, keď sa plán obnovy schvaľoval. Harmonogram bol podľa Suska zle nastavený a nepomohlo by ani to, ak by sa tieto plány za bývalej vlády Márie Kolíkovej plnili od začiatku. Zároveň uviedol, že Slovensko tak môže prísť o viac než 200 miliónov eur na modernizáciu súdnych budov.
Vážne manažérske zlyhania, hovorí Susko
Susko počas tlačového brífingu uviedol, že išlo o závažné manažérske zlyhania. "Skoro 80 % z celkových prostriedkov je určených na modernizáciu budov," uviedol s tým, že prostriedky mali zaistiť buď kúpu nových budov, alebo rekonštrukciu starých.
Projekty mali byť dokončené do 31.12.2025 a bez ich dokončenia nemáme na zdroje z Plánu obnovy a odolnosti nárok. Minister zároveň zverejnil výsledky auditu jednotlivych projektov, ktoré zásadne meškajú a nie sú ani v polovici. "Sme len na začiaku v bode nula. Jeden projekt musel byť pre netransparentnosť zrušený," uviedol s dôrazom, že "niekto na ministerstve si chcel urobiť realitný biznis". Zameškaný čas sa podľa Borisa Suska už nedá dohnať.
Minister počas brífingu spresnil, že ani jeden z 23 projektov obnovy súdnych budov nemožno zrealizovať v záväznom termíne. "Projekty takmer za 300 miliónov eur sme mali nájsť niekde v polovici procesu, ale po dôkladnej analýze sme zistili, že sme len na začiatku, v bode nula. Jeden musel byť pritom pre jeho netransparentnosť zrušený," uviedol.
Menoval, že ide o rekonštrukciu Mestského súdu Bratislava III a Bratislava IV. Oba súdy sa mali sťahovať do jednej spoločnej budovy. "V rámci analýzy procesu sme identifikovali netransparentné vyhodnocovanie stanovených kritérií a absolútne nedostatočné zapojenie zástupcov dotknutých súdov do procesu výberu takejto budovy," ozrejmil Susko.
V prípade, že sa iné podmienky vyrokovať nepodarí a Slovensko nedostane peniaze z plánu obnovy, bude podľa Suska potrebné hľadať zdroje. "Budeme musieť ísť do nejakého krízového režimu. Budeme musieť pravdepodobne vybrať najakútnejšie problémové budovy a žiadať ministerstvo financií o pomoc v tejto oblasti a pokúšať sa hľadať zdroje zo štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov," zhrnul Susko.
Čo robil tých šesť mesiacov? Pýta sa Kolíková
Podľa exministerky spravodlivosti prichádza minister za Smer-SD po šiestich mesiacoch od momentu, čo prevzal rezort. "Ja som žiadne lehoty nenastavovala," vyjadrila sa Kolíková. "Žiadny z ministrov tú refromu nespochybnil," poznamenala s tým, že Susko chce zvrátiť súdnu reformu a je ochotný na to obetovať samotnú reformu.
Za sklzom je podľa exministerky a aktuálnej poslankyne za SaS po tom, čo sa celé prijatie súdnej novely posunulo o niekoľko mesiacov. Zdôraznila aj to, že problém s novou súdnou budovou bol nielen v Košiciach, ale aj v Humennom, ale aj v Bratislave. "Už presadiť reformu bol problém," dodala s tým, že následne sa posúvala aj jej účinnosť a tým sa projekty dostali do veĺkého sklzu.
"Nerozumiem, prečo z tejto tabulky vypadla budova Najvyššieho správneho súdu," pokračovala s dôrazom na to, že v tomto prípade podľa nej budova je pripravená. "Šesť mesiacov nerobil nič," uviedla s tým, že takéto hodnotenie by od Borisa Suska očakávala po 100 dňoch.
Mária Kolíková stojí za tým, že pôvodé lehoty boli nastavené realiticky a stojí si za nimi. Kolíková zdôraznila aj to, že sa vo veľa aspektoch čakalo, v akej podobe vstúpi súdna reforma do platnosti. Kolíková si položila aj otázku, prečo vládnej koalícii nevyhovuje súdna reforma.
Čo tzv. Súdna mapa sľubovala?
Reforma súdnej mapy je súčasťou reforiem podporených z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti spravodlivosti, a zároveň dôležitým krokom, vďaka ktorému, spolu s ďalšími zásadnými zmenami, dostaneme náš justičný systém do formy.
"Dnešok je významný deň pre našu justíciu. Podarilo sa presadiť najväčšiu zmenu slovenského súdnictva za ostatné desaťročia, ktorá sa dotkne každého súdu. Za kľúčové pri reforme považujem, aby umožnila špecializáciu sudcov. Aby ľudia mali rýchlejšie, kvalitnejšie a zrozumiteľnejšie súdne rozhodnutia a aby sa vytvoril reálny priestor pre náhodný výber sudcov. Osobitne s ohľadom na všetko, s čím sa v justícii teraz boríme a na akej úrovni nedôveryhodnosti je, považujem za dôležité, aby ten systém bol o to viac nastavený tak, aby nekalým praktikám na súdoch ani nedával priestor,“ uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po tom, čo parlament veľmi tesne schválil novelu ešte koncom apríla v roku 2022
- Špecializácia sudcov – Zväčšenie súdnych obvodov umožňuje sudcom, aby sa špecializovali na jednu hlavnú agendu, ktorej sa chcú venovať. Tak ako v zdravotníctve platí, že kvalitu zabezpečí cievar, srdciar, traumatológ..., teda špecialista, rovnako je to aj v súdnictve. Vďaka zmene súdnej mapy sa sudcovia môžu špecializovať na civilnú, obchodnú, trestnú, rodinnú a správnu agendu. Špecializovaný sudca sa ľahšie orientuje vo svojej oblasti, čo predpokladá aj kvalitnejšie rozhodnutie.
- Rýchlejšie konania – Neskorá spravodlivosť nie je spravodlivosť. Ak rozhodnutie neprichádza v primeranom čase, ťažko hovoriť o spravodlivosti. Súdy nemajú problém vybaviť v reálnom čase došlý počet jednoduchších a rutinných vecí. Skutočným problémom sú zložitejšie veci, ktorých vybavenie trvá neprimerane dlhý čas. Občania a podnikatelia to vnímajú ako nízku vymožiteľnosť práva. A práve špecializácia sudcov umožní rýchlejšie skončenie zložitejších vecí.
- Primeraná dostupnosť – prístup k spravodlivosti nie je daný kilometrami cesty na súd, ale rýchlosťou a kvalitou rozhodovania. Ide o napĺňanie práva na súdnu ochranu. Právo na súd v každom meste neexistuje. Právo na spravodlivé rozhodnutie v primeranej lehote, naopak, existuje. A toto právo vedia napĺňať len efektívne fungujúce súdy.
Súdna mapa v kocke
Prvostupňové správne súdy Vďaka zmene, ktorú presadila ministerka spravodlivosti M. Kolíková vzniknú na Slovensku samostatné správne súdy so sídlami v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Ide o veľmi dôležitý krok.
Správna agenda je osobitná agenda a spor medzi občanom a štátom je iný ako spor medzi občanmi, s ktorými sa obraciame bežne na súdy. Osobitne s ohľadom na minulosť, ktorú sme tu mali pred rokom 1989, dáva vybudovanie správneho súdnictva garanciu, že princípy právneho štátu berieme veľmi vážne na ceste k demokracii a že práve spory medzi občanom a štátom majú vážnu váhu. V tejto súvislosti je vybudovanie správneho súdnictva tou najlepšou cestou.
Mestské súdy Bratislava a Košice V Bratislave a Košiciach vzniknú mestské súdy. Už len reorganizácia súdov v týchto dvoch najväčších mestách je obrovský krok. Bratislavské a košické okresné súdy riešia štvrtinu všetkých súdnych prípadov na Slovensku. Je preto prirodzené, že ľudia sa cez fungovanie práve týchto súdov pozerajú na fungovanie a dôveryhodnosť justície na Slovensku. V zmysle schváleného návrhu vnikne jeden mestský súd v Košiciach a 4 mestské súdy v Bratislave.
Vznikajúce mestské súdy v Bratislave budú kauzálne príslušné pre vybavovanie určenej hlavnej súdnej agendy, a to Mestský súd Bratislava I pre trestnoprávnu agendu, Mestský súd Bratislava II pre rodinnoprávnu agendu, Mestský súd Bratislava III pre obchodnoprávnu agendu a Mestský súd Bratislava IV pre občianskoprávnu agendu. Docielime tak špecializáciu sudcov na hlavné agendy, rovnomerné zaťaženie sudcov a rovnaký prístup k spravodlivosti pre ľudí bez ohľadu na to, v ktorej mestskej časti bývajú.
Okresné súdy Vo vzťahu k okresným súdom vznikne 33 obvodov okresných súdov (namiesto súčasných 54 okresných súdov). Zväčšenie súdnych obvodov je dôležitá zmena na ceste k špecializácii sudcov, a tým pádom aj k rýchlejším, kvalitnejším a zrozumiteľnejším súdnym rozhodnutiam pre ľudí. Krajské súdy V prípade krajských súdov sa nemení počet krajských súdov. Avšak, napriek zachovaniu všetkých krajských súdov bude zabezpečený cieľ súdnej mapy, ktorým je špecializácia sudcov.
Obchodnoprávnu a rodinnoprávnu agendu budú totiž vybavovať kauzálne príslušné krajské súdy. V prípade obchodnoprávnej agendy to bude Krajský súd v Bratislave pre obvody BA, TT a NR, Krajský súd v Banskej Bystrici pre obvody BB, TN a ZA a Krajský súd v Košiciach pre obvody KE a PO. V prípade rodinnoprávnej agendy to bude Krajský súd v Trnave pre obvody BA, TT a NR, Krajský súd v Žiline pre obvody BB, TN a ZA a Krajský súd v Prešove pre obvody KE a PO.
V prípade rodinnoprávnej agendy sa zároveň stanovuje pravidlo, podľa ktorého senát kauzálne príslušného súdu vycestuje za účastníkom konania do pojednávacej miestnosti iného krajského súdu, v ktorého obvode je prvostupňový súd, ktorého rozhodnutie je napadnuté odvolaním. Všetky krajské súdy budú naďalej vybavovať občianskoprávnu a trestnoprávnu agendu.