Jasno
11°
Bratislava
Marián
25.3.2025
Zrušenia koncesionárskych poplatkov kritizuje bývalý saskár. Poliačik pripomína, že takto sa to udiať nemalo
Zdielať na

Zrušenia koncesionárskych poplatkov kritizuje bývalý saskár. Poliačik pripomína, že takto sa to udiať nemalo

BRATISLAVA / Koncesionárske poplatky sa zrušia. Zmenu odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby. Hoci SaS chcela túto zmenu presadiť roky, bývalý kolega Martin Poliačik pripomína, že strana nedodržala vlastný postup.

"Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie," vysvetlili predkladatelia pozmeňujúceho návrhu na včerajšom hlasovaní.

Výber koncesionárskych poplatkov označili ekonomickí liberáli za nespravodlivý a neetický. Prekáža im, že zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú. Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania.

Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka. Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.

Sulík tvrdí, že RTVS je i tak závislá od štátu

Šéf SaS Richard Sulík po hlasovaní ozrejmil, že v súčasnosti sa RTVS financuje z koncesionárskych poplatkov iba spolovice. "To, čo ideme urobiť, je, že od 1. júla sa rušia koncesionárske poplatky a zavedie sa trvalé financovanie," povedal s tým, že na konkrétnom čísle nie je dohoda. Automaticky bude dochádzať k valorizácii. Bude to podľa neho stanovené zákonom, a teda nebudú potrebné žiadne ďalšie vyjednávania medzi vládou a vedením RTVS na uvoľnenie peňazí. "Nezávislosť bude navyše omnoho väčšia," myslí si Sulík. Vie si predstaviť schváliť túto zmenu formou ústavného zákona, aby sa nemohol v budúcnosti zákon ľahko zmeniť.

Poliačik pripomína, že SaS nedodržala vlastné podmienky

"K zrušeniu koncesionárskych poplatkov mám jednu poznámku. Aj keď sme v SaS k tomu zbierali podpisy pod referendum, aj keď sme to dávali do programu, aj keď sa to navrhovalo v parlamente niekoľkokrát, išlo o trojstupňový proces. Zacitujem z programu do volieb 2010: Financovanie verejnoprávnych médií prostredníctvom koncesionárskych poplatkov je nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne," začal Martin Poliačik na sociálnej sieti s tým, že nevytvára reálny tlak na vedenie verejnoprávnych médií na zvyšovanie efektivity ich práce a v prípade nedostatku financií na ich chod sa dodatočne zaťažuje štátny rozpočet.

"SaS navrhuje: - Zrušiť koncesionárske poplatky. - Vyčísliť reálne náklady na prevádzku verejnoprávnych médií na základe dôkladného auditu. - Určiť percentuálnu časť HDP, ktorá bude schopná pokryť tieto náklady. Zabezpečíme spravodlivejší spôsob financovania verejnoprávnych médií. Zákonným nárokom na financovanie zo štátneho rozpočtu sa odbúra politická závislosť," zacitoval zo staršieho dokumentu.

"Tak by som sa rád bývalých kolegov a kolegýň z SaS opýtal, jak sú na tom s tým auditom a akú časť HDP teda ňideme účelovo naviazať na financovanie verejnoprávnych médií. Lebo bez toho je zrušenie koncesií v tomto období kus riskantným počinom," uzavrel politik.