Zatiahnuté
15°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Čepčekov návrh na radikálne sprísnenie interrupcií neprešiel. Záborská však ešte nepovedala posledné slovo
Zdielať na

Čepčekov návrh na radikálne sprísnenie interrupcií neprešiel. Záborská však ešte nepovedala posledné slovo

BRATISLAVA / Poslanci dnes dali červenú "polskému modelu" návrhu zákona z dielne poslanca, ktorého OĽaNO vylúčilo z klubu, Martina Čepčeka. Ten chcel sprísniť interrupcie natoľko, že aj v prípade ohrození plodu, by bolo treba dva lekárske názory. Poslanec chcel zároveň trestaň informovanie o umelom prerušení tehotenstva pokutov vo výške niekoľko desiatok tisíc. Ďalšie obmedzenie interrupcií čaká parlament v apríli. Ide o návrh Anny Záborskej z klubu OĽaNO.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní odmietli návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne Martina Čepčeka (nezaradený). Navrhoval ňou zakotviť, že umelý potrat nie je odporúčané riešenie.

Zároveň chcel súčasnú legislatívu upraviť tak, že by sa mala poskytnúť vyššia ochrana nenarodenému dieťaťu. Zákon by ponechával výnimky na uskutočnenie potratu, ktoré podľa jeho slov väčšina spoločnosti považuje za dôvodné. Žiadal tiež, aby sa zaviedol pojem umelé ukončenie tehotenstva potratom.

Na snahy vrátiť Slovensko do minulého storočia poslanec Čepček nerezignoval. Jeho posledný vávrh zákona chce informovanie o interrupciách trestať pokutou. 

"Navrhovaný zákon zlepšuje potratový zákon a chráni nenarodené deti a ich matky pred bezdôvodnými umelými potratmi. Pojem „umelý potrat“ je presnejší ako "umelé prerušenie tehotenstva" avšak vzhľadom k použitiu v názve právneho predpisu a už predloženým návrhom na zmenu pojmoslovia sa navrhuje podobný pojem, a to umelé ukončenie tehotenstva potratom," uvádza poslanec v novele zákone pod číslom tlače 1369. 

"Predložený návrh stanovuje výnimku v prípade umelého prerušenia tehotenstva, ktoré nesmie byť predmetom reklamy. Za porušenie zákazu reklamy umelého prerušenia tehotenstva sa stanovuje pokuta vo výške do 66 400 eur šíriteľovi reklamy a objednávateľovi takejto reklamy," uvádzal Čepček vo svojom návrhu.

Čepčekovi neprešlo nič

Plénum odmietlo aj ďalší Čepčekov návrh, ktorým chcel, aby sa neuplatnilo zvýšenie platu ústavných činiteľov. Pri určovaní platu poslancov, prezidenta, členov vlády či verejného ochrancu práv by sa podľa návrhu vychádzalo z priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2021. Predpokladala to novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Plénum odmietlo aj ďalší návrh, ktorým chcel Čepček meniť zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

Poslanci neposunuli do druhého čítania ani novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú takisto predložil Čepček. Navrhoval, aby sa sadzba poistného na starobné poistenie mohla znížiť o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa.