Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Reči o zbytočnosti aj charizme chatbota: Poslanci sa v pléne NR SR predbiehajú v urážkach Ódorovho kabinetu
Zdielať na

Reči o zbytočnosti aj charizme chatbota: Poslanci sa v pléne NR SR predbiehajú v urážkach Ódorovho kabinetu

BRATISLAVA / V utorok (13. 6. 2023) popoludní sa začala posledná riadna schôdza Národnej rady (NR) SR v tomto volebnom období. Podľa zverejneného programu sa majú v jej úvode poslanci venovať programovému vyhláseniu vlády (PVV) Ľudovíta Ódora.

​Okrem toho sa v ostatné rokovacie dni bude hlasovať o prerokovaných bodoch programu v štandardných časoch o 11.00 h a o 17.00 h, v piatky sa hlasovať nebude. Poslanci si zároveň o hodinu skrátili obedové prestávky, trvať budú od 13.00 h do 14.00 h.

O vládnom programe a vyslovení dôvery kabinetu Ľudovíta Ódora by mali zákonodarcovia hlasovať hneď po jeho prerokovaní. Ak ho nestihnú prerokovať do siedmej hodiny v utorok, pokračovať budú v diskusii na ďalší deň. Nebude ani hlasovanie o 17:00, pretože hlasovať sa bude až po rozhodnutí o PVV. 

Písomne sa do rozpravy prihlásilo 12 rečníkov, pričom štyria z nich sú za poslanecký klub. Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen NR SR môže rečniť maximálne 20 minút. 30 minút majú na svoje vystúpenie tí rečníci, ktorý vystupujú za klub.

Legislatívny zbor môže na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude možné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Plénum by malo v utorok rokovať o vládnom programe do 19.00 h.

O vyslovení dôvery vláde by mal parlament rozhodnúť po prerokovaní jej programu. Podmienkou na získanie dôvery od NR SR je, aby kabinet podporilo aspoň 76 členov snemovne. Diskusia k PVV trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) trvala okolo piatich dní a zapojilo sa do nej okolo 70 rečníkov.

Po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste vystriedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.

Programové vyhlásenie vlády

Taraba z SNS si kopol nielen do úradníckej vlády, ktorú označil "za najzbytočnejšiu skupinu ľudí, aká kedy stála v NR SR". 

Igor Matovič označil Roberta Fica za zlodeja. "Človek, ktorý zvyšoval dôchodky o 1,90 eura, nemá Boha pri sebe," uviedol Matovič na margo vystúpenia Roberta Fica, ktorý kritizoval Ódora za to, že sa nezaoberá dôchodcami. Líder obyčajných zároveň poznamenal, že práve Robert Fico sa počas svojej vlády o dôchodcov nestaral. Argumentoval tým, že vo vláde pritom ani nemal  Sulíka. 

Robert Fico (Smer-SD) ocenil odvahu, že spolu s ministrami ide Ľudovít Ódor do náročnej misie. Na jeho slová o tom, že "Slovensko si zaslúži normálnu vládu" reagoval: "To nemyslíte vážne." Fico sa vrátil k svojej požiadavke, ktorá sa týkala stati o tom, aké chyby urobila predchádzajúce vláda - resp. vlády. "Vôbec ste sa nezaoberali tým, prečo ste tu," uviedol Fico spomínajúc to, v akom stave sa nachádza republika. 

Už v úvode premiér Ľudovít Ódor akcentoval, že je nevyhnutné urobiť maximum pre modernizáciu krajiny. "Našou ambíciou je priniesť pokoj, ale aj kultivovanú spoločenskú diskusiu," dodal Ódor s tým, že krajina sa nedá riadiť zo spätného zrkadla. 

Vláda v PVV deklaruje ako svoju prioritu okrem riešení aktuálnych problémov aj dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska. V kľúčových oblastiach sľubuje pripravenie strategických materiálov s konkrétnymi krokmi pre budúcu vládu. Zároveň vláda nebude otvárať kultúrno-etické témy. Kabinet si kladie za cieľ riadny chod štátu do volieb, zodpovedný rozpočet a proeurópsku a západnú zahraničnú politiku. Za kľúčovú považuje prípravu a implementáciu opatrení, ktoré pomôžu slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dosahmi.

Zabezpečiť chce efektívne využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie, aby sa minimalizovalo ich prepadnutie. Kabinet mieni navrhnúť spôsoby efektívnejšieho, transparentnejšieho a profesionálnejšieho riadenia týchto zdrojov. Za cieľ si dáva zároveň udržať a prilákať talenty. Podľa Ústavy SR musí každá nová vláda do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred NR SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Ódorov kabinet odborníkov menovala prezidentka SR Zuzana Čaputová do funkcie 15. mája. Program tak mal parlamentu predložiť do polovice júna.

Mimoriadna schôdza nebude

Smer-SD v úvode schôdze stiahol svoj návrh na mimoriadnu schôdzu NR SR, ktorá sa mala konať v stredu (14. 6.) o 14:00. Oznámil to šéf strany Robert Fico s tým, že schôdza nemá zmysel, keďže NATO presunulo komunikačnú kampaň na obdobie po parlamentných voľbách.

Schôdza sa mala týkať prípadného neoprávneného ovplyvňovania volieb v súvislosti s kampaňou NATO aj rokovaním slovenských úradníkov v Bruseli. Smer-SD kritizoval plánovanú kampaň, tvrdil, že chce zmeniť názory na vojenskú pomoc Ukrajine a bude cieliť na ľudí, ktorí sú voličmi Smeru-SD. Považoval to preto za zásah do volebnej kampane. Komunikačná kampaň NATO sa z leta presúva na október, Fica o tom podľa jeho slov informoval slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Bátor.

Fico to víta a považuje za politický úspech Smeru-SD. Naďalej žiada, aby sa kampaň konala oficiálne pod značkou NATO. Za presunom má byť meškaný tender na agentúru, ktorá má kampaň zabezpečiť. Na mimoriadnom rokovaní chceli tiež poslanci riešiť návštevu slovenských úradníkov a mimovládky v Bruseli, kde mali hovoriť, že slovenská opozícia je hybridnou hrozbou a pokiaľ vyhrá voľby, Slovensko môže opustiť NATO.

Poslanci v návrhu na schôdzu kritizovali aj bilboardovú kampaň veľvyslanectva USA. Fico ozrejmil, že tieto témy už komunikovali dostatočne široko. Kampaňou chce NATO posilniť povedomie verejnosti o prínose členstva NATO pre bezpečnosť SR, ako aj uistiť verejnosť o schopnosti NATO posilňovať bezpečnosť SR a zvýšiť informovanosť o význame udržania podpory Ukrajiny pre bezpečnosť SR. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy Slovenska ubezpečil, že NATO nebude nikdy zasahovať do domácich politických záležitostí.