Jasno
20°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Kajetán Kičura opäť na súde. Spor v nákupe rýchlotestov znova pokračuje
Zdielať na

Kajetán Kičura opäť na súde. Spor v nákupe rýchlotestov znova pokračuje

GALANTA / Štát si objednal rúška za 10 miliónov eur, vyplatil takmer štvormiliónovú zálohu, no dodnes nemá ani rúška ani peniaze. Prípad skončil na súde. Keďže zmluvu podpisoval ešte Kajetán Kičura ako vtedajší šéf štátnych hmotných rezerv, dnes stíhaný za korupciu, objavil sa na okresnom súde v Galante, aby ako svedok ozrejmil okolnosti tohto prípadu.

Firma sídliaca v rodinnom dome v Jelke neďaleko Galanty vznikla v januári 2020. Už v marci, keď začala pandémia, podpísala so štátnymi hmotnými rezervami zmluvu na 10 miliónov eur.

Hmotným rezervám predsedal Kajetán Kičura. Ten po zmene vlády skončil mimo funkcie a neskôr vo väzbe za korupčné trestné činy. V tomto prípade vystupuje ako svedok. "Nemôžem sa vyjadrovať, nehnevajte sa, nebudem sa vyjadrovať," povedal Kajetán Kičura. 

"Mali byť dodané rúška, neboli dodané načas, došlo k odstúpeniu zo strany štátnych hmotných rezerv, a z titulu odstúpenia žiadame navrátenie zálohy," uviedol právny zástupca Správy štátnych hmotných rezerv Gevorg Ayrumyan. 

Súd v Banskej bystrici aj vydal platobný rozkaz, no firma A-testing sa odvolala, a tak sa so správou štátnych hmotných rezerv súdi na galantskom súde. Nechce vrátiť štvormiliónovú zálohu, dokonca žiada tovar prepraviť a doplatiť.

"Podľa zmluvy ten tovar má na územie Slovenskej republiky previezť Správa štátnych hmotných rezerv. Správa štátnych hmotných rezerv svoju povinnosť neplní," povedal právny zástupca firmy A-testing Michal Volný. 

Predražený tovar už nechceme. Nedodali ste ho včas, tvrdí súčasné vedenie hmotných rezerv. Podľa informácií televízie JOJ firma s odstúpením od zmluvy pôvodne súhlasila a prisľúbila peniaze vrátiť.

"Zmluva bola vypovedaná, mojimi predchodcami, takže niet inej cesty, len žiadať vrátenie 3,8 milióna eur, ktoré boli vyplatené zo štátneho rozpočtu," uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf. 

Nech už okresný súd v Galante rozhodne akokoľvek, je veľký predpoklad, že niektorá zo strán sa odvolá. Na defiitívny výsledok si tak ešte budeme musieť počkať.

Súvisiace články

Najčítanejšie