Ako sa odpútať od ruských komodít? Politici upozorňujú, že kohútik by mohol zavrieť sám Vladimír Putin
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pálčivou témou posledných týždňov je závislosť časti Európy od dodávok ropy, plynu, ale aj jadrového paliva z Ruska. Podľa opozície je možnosť odpútať sa od ruských zdrojov fantasmagóriou, podľa iných financujeme nákupmi útoky na Ukrajine. Aké sú riešenie a je možné, že sa na nich dohodneme?
V relácii Na hrane TV joj sa tejto téme venovali štvrtkový hostia minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík a expremiér a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Podľa politikov je na mieste sa zamyslieť nad náhradnými zdrojmi rovnako, ako priznať si riziko, že prezident Ruskej federácie Vladimír Putin dodávky plynu zastaví.
Minister Sulík v relácii Na hrane TV JOJ otvorene priznal, že čo sa týka ropy a jadra, tak sme na Rusku závislí na 100 % a na 86 % sme závislí na plyne z Ruska. Jedným z krokov k osamostatneniu by mohol byť skvapalnený plyn napríklad aj zo Španielska. Minister ďalej poznamenal aj to, že na stole je doladenie dohody práve so Španielskom, ale aj dobudovanie spojenia s Poľskom, ktoré by sa malo dokončiť v lete.
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini uznal, že minister hospodárstva je z vlády jediný, kto vyvíja skutočnú aktivitu. Nevynechal však príležitosť na kritiku predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a prezidentky Zuzany Čaputovej. Bol to však práve Peter Pellegrini, kto poznamenal, že si treba uvedomiť aj to, že "zavrieť kohútik" môže aj Puetin. "Ak v Európe nebude vyvolaná všeobecná solidarita a všetci sa neuskromnia, tak ledva budeme mať plynu pre domácnosti," pokračoval s dôrazom, že takáto situácia by nastala, ak by došlo k okamžitému odpojenia od Ruska. Uviedol aj to, že tento plyn by chýbal aj v Maďarsku a Chorvátsku.
Richard Sulík však oponoval paletou riešení. Viac sa dozviete vo videu:
Osamostatnenie od plynu je aj otázka bezpečnosti
Ako bezpečnostné riziko vníma dodávky plynu z Ruska bývalý kariérny diplomat Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). Nakoľko je pre stanu Ireny Bihariovej kľúčová aj otázka ekológie, a aktuálne sa bude Tomáš Valášek snažiť o to, aby parlamentu uznal klimatickú núdzu, zelenejšie riešenia považuje bývalý diplomat pri NATO za kľúčové.
V Podcaste 24 Tv JOJ upozornil na to, že uvažovať o zelenších riešeniach je na mieste, a to nielen kvôli zlom stave planéty, ale aj v rámci bezpečnosti Slovenska. Podľa opozičného poslanca sme už v tretej plynovej kríze za posledné dve dekády a na ruský plyn sa spoliehať nedá. Pripomenul rok 2006, ale aj ďalšie udalosti a znižovnie dávok plynu zo strany Ruska.
Viac sa dozviete vo videu: