Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Analýzy Na hrane s ministrom Lengvarským: Lekárom aj sestrám sa zvýšia platy o stovky eur
Zdielať na

Analýzy Na hrane s ministrom Lengvarským: Lekárom aj sestrám sa zvýšia platy o stovky eur

BRATISLAVA / Minister aktuálne čelí nielen rokovaniam o budúcnosti nemocníc, rekonštrukciám starých a prípadnej výstavbe nových, ale zároveň mu v rezorte panuje štrajková pohotovosť zo strany zdravotníckeho personálu. Nielen lekári odmietajú naďalej robiť nekončené nadčasy.

Minister zdôraznil, že rezort sa môže pochváliť reformou nemocníc, ale aj snahou o čo najlepšie zvládnutie pandémie. Za úspech považuje aj schválenie legislatívnych zmien, ktoré sa týkajú liekov. 

Vyššie platy pre lekárov aj sestry

Čo sa týka štrajkovej pohotovosti minister sám poznamenal, že o koncoročných odmenách ani nebude hovoriť, lebo presadzuje systémové riešenia. "Chcem potvrdiť, že je záujem, aby sa platy zdravotníckych pracovníkov zásadne navýšili. Myslím si, že aj pán premiér je zainvolvovaný do tohto problému," uviedol Lengvarský a prisľúbil, že do konca júna sa situácia vyrieši. Zároveň verí tomu, že k nejakému výsledku dôjde. O trpezlivosť žiadal zdravotníkov aj predseda vlády Eduard Heger. Množstvo financií v rezorte označila za "fail" predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS). 

"Nikto nespochybňuje, že na platy bude treba osobitný balík," doplnil minister zdravotníctva s tým, že mzdový automat je každý rok, ale zároveň zdôraznil, že on má na mysli navýšenie platov ako takých. "Hovoríme o stovkách eur. Musíme ale rozlišovať kategórie," pokračoval Lengvarský s tým, že sa bude prihliadať na špecializáciu a vzdelanie lekárov, ale aj sestier. "Pokiaľ to pán premiér povie, tak ja mám istotu, že sa to vyrieši," uviedol ďalej a poprel konflikt s ministrom financií Igorom Matovičom. 

"Za posledných 12 rokov sa pre zdravotníkov neurobilo nič," poznamenal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že ambíciou je vrátiť do systému slovenských lekárov a sestry, ktorí odišli do zahraničia. Povedal však, že treba rozlišovať aj jednotlivé krajiny Európy. "Okolité krajiny ako Česko, Poľsko, Maďarsko reagovali rýchlejšie a priznávam, že dobiehame vlak," priznal minister kriticky. Rýchle opatrenie je podľa ministra len zdvihnutie platov. "Ostatné opatrenia nemôžu byť rýchle," poznamenal minister. 

​Minister sa posťažoval aj na to, že DRG doteraz nikto nekultivoval. "Memorandum medzi mnou a ministrom financií je o tom, že chceme zalátať diery. Systém je treba upraviť a áno, bolo to treba upraviť už dávno," uviedol na margo systému platieb za diagnózu. Za uváženie podľa Lengvarského stojí nielen regulácia zisku, ale aj analýzy, koľko zariadení na ktoré zákroky potrebujeme. Práve regulácia zisku by mala byť prioritou. 

Ukrajinskí lekári a zdravotníci - aká je ich kvalita?

Ukrajinskí lekári sem chodia niekoľko rokov a posudzovanie ich spôsobilosti je podľa šéfa zdravotníkov stále rovnaké. "Pokiaľ spĺňajú všetky predpoklady,  tak (pomocou pozn. red.) už sú a budú," vysvetľoval minister a dodal, že ich kvalifikácia rozhoduje o tom, na akú pozíciu sa dostanú. Zdôraznil aj to, že aktuálne sa možnosti rozšírili aj na ambulancie. 

Medzi zdravotníkmi z Ukrajiny už existuje aj komunitné šírenie informácií a pracovníci, ktorí u nás chcú pracovať, vedia, kam sa prihlásiť. Situáciu komplikuje to, že v prípade ruskej agresie na Ukrajine utekajú najmä ženy s deťmi. Práve deti je problém umiestniť tak, aby matky chodili do práce. "Mohlo by tu zostať niekoľko stoviek sestier a niekoľko desiatok lekárov," uviedol minister na konto pevných počtov, s ktorými môžeme rátať aj do budúcnosti. 

Respirátorom povieme zbohom už čoskoro

Minister Lengvarský potvrdil aj to, že po sviatkoch sa opatrenia ešte zmiernia. "Posledným opatrením sú rúška, v ďalšom zrejme príde k zrušeniu karantény. V zdravotníckych zariadeniach ale s rúškami bude treba počítať aj naďalej," poznamenal aj to, že v MHD rúška zostanú, ale ostatné interiéry by mohli byť už po sviatkoch bez ochranných pomôcok. "Keď to klesne pod hranicu, ktorá už nebude nebezpečná, tak dôjde k výraznému uvoľneniu," poznamenal minister. 

Subtypy podľa ministra zdravotníctva zatiaľ nie sú nebezpečné. "Možné je všetko a s vývojom rokov sa z covidu stane to, čo je bežná chrípka a bude to na dobrovoľnom prístupe ľudí," povedal Lengvarský a vylúčil ďalšie očkovanie v septembri. "Pacienti, ktorí potrebujú akútnu starostlivosť, tak ich počet klesá. Zatiaľ sme v druhom stupni a pokiaľ ten stav bude mať aj naďalej klesajúci trend, tak sa to v istom počte lôžok zruší," spresnil minister a potvrdil, že naďalej budú covidoví pacienti ležať len na infektológii. 

O budúcnosti nemocníc a výstavbe by sa malo rozhodnúť do konca roka

Aspoň hrubá stavba nemocnice musí byť do roka 2026. Lopta je na strane Úradu pre verejné obstarávanie. "Áno, platnosť toho povolenia vyprší v septembri a musíme vysúťažiť nového projektanta," priznal Lengvarský s tým, že napriek polročnému sklzu je na stole niekoľko riešení.

Zdôraznil aj skutočnosť, že rezort musel všetko pripravovať nanovo. "Investičný dlh, 5,5 miliardy nie je až taký veľký peniaz, lebo už dnes máme projekty za viac ako 3 miliardy," poznamenal ďalej s tým, že rekonštrukcia nemocnice v Martine by mala byť do roku 2026 hotová. Aktuálne sa hodnotí koľko bude kde lôžok. Rekonštrukcie sa podľa ministra budú riešiť najmä výzvami, na výstavbu nových nemocníc treba politické rozhodnutie. "Súčasťou politického rozhodnutia sú aj Bory, a preto to zatiaľ nebudem komentovať. Pán premiér je veľmi pragmatický a najlepšie rozhodnutie pre Slovensko bude prijaté," poznamenal Vladimír Lengvarský.

Súvisiace články

Najčítanejšie