Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Týždeň v politike podľa Štefančíka: Smer svojou iniciatívou za vypísanie referenda opäť ukázal, že mu nejde o predčasné voľby
Zdielať na

Týždeň v politike podľa Štefančíka: Smer svojou iniciatívou za vypísanie referenda opäť ukázal, že mu nejde o predčasné voľby

BRATISLAVA / Uplynulý týždeň v politike zhodnotil pre Noviny PLUS TV JOJ politológ Radoslav Štefančík. Okrem postojov k pedagogickým zamestnancom si posvietil aj na nekonečné konflikty aktuálnej vládnej garnitúry.

Konfliktov je toľko, že je nemožné sa v nich orientovať

Politológ Radoslav Štefančík označil za udalosť týždňa konflikt vo vláde. "Takto jednoducho by to bolo možné povedať pri inej vláde, nie pri tej Hegerovej. Lebo pri Hegerovej čitateľ nevie, či máme na mysli ten z pondelka, utorka, stredy alebo štvrtka. Pri každom z nich hrozí rozpad vládnej koalície, odchod aspoň jednej strany, ale aj negatívny dopad na duševné zdravie voliča, ktorý tento cirkus pravidelne sleduje," zhodnotil odborník.

Štefančík zdôraznil, že vo vládnej koalícii "by si mali povedať, či toto umieranie musí trvať tak dlho, alebo by sa to dalo skrátiť na nevyhnutné obdobie". Vláda by si mala podľa politológa prípadne konečne vstúpiť do seba a uvedomiť si, že vládnu koalíciu čakajú dva roky, ktoré sa dajú využiť na prácu pre občana a vďaka európskeho finančného mechanizmu z Plánu obnovy aj na modernizáciu Slovenska.

"Snáď to tieto vládne strany nechcú zas a znovu posunúť Smeru, Hlasu a uhríkovcom tak, ako to v roku 2011 urobil Matovič so Sulíkom," uzavrel najdôležitejšiu udalosť týždňa. 

Smeru nejde o predčasné voľby

Podľa Štefančíka Smer svojou iniciatívou za vypísanie referenda opäť ukázal, že mu nejde o predčasné voľby. Politológ vysvetlil, že referendum vnímajú skôr ako nástroj komunikácie s voličom. Cieľom je byť neustále v teréne pri zbieraní podpisov, komunikovať s voličmi priamo na mieste a neustále kritizovať vládu, pre ktoré sa to referendum má konať, "je skutočne efektívnym spôsobom politickej komunikácie".

"Pri tvorbe referendových otázok však veľa sivej kôry svojich mozgových kapacít právnické esá, a možno aj to jedno politologické čudo Smeru nepoužili. Ale to je len dôkaz, že im o predčasné voľby vôbec nejde. Len o veľa kriku a ďalšiu šancu, ako povylievať vedrá špiny na hlavu hlavy štátu," zhodnotil odborník pre Noviny PLUS TV JOJ. 

Protest učiteľov by vláda mala brať vážne

Za tretiu udalosť označil Štefančík to, že v stredu budú protestovať učitelia, pretože plánovanú trojpercentnú valorizáciu platov pri desaťpercentnej inflácii nepovažujú za dostatočnú. "V minulosti sme počuli, že na čele sprievodu by sme mohli stretnúť ministra školstva i ministra financií. Obávam sa však, že ak by ich tam učitelia videli, oboch by hnali lopatou," poznamenal odborník a dodal, že maslo na hlave majú dvaja ministri.

"Obaja tu totiž tento týždeň hrali čudnú hru, pri ktorej sa nejeden učiteľ cítil ponížený. Obaja sa tvária, že im ide o zvyšovanie platov, ale obom je to zrejme šumafuk. Ak by tak nebolo, už dávno sa dohodnú. Pri tejto téme mi však nedá nepodeliť sa o jednu osobnú skúsenosť," pokračoval Štefančík s tým, že každý deň chodí v Senci okolo bilboardu, cez ktorý nejaká firma hľadá nových traktoristov.

"Zamestnávateľ sľubuje traktoristovi mesačný plat 1600 eur. Ministerská tabuľka odmeňovania vysokoškolských učiteľov určuje docentovi s 20 ročnou praxou hrubú mzdu 1367 eur. V roku 2025 má v školstve chýbať cez osem tisíc učiteľov. Ak ich niekto bude hľadať, nech skúsi na najbližšom poli," uzavrel politológ pre Noviny PLUS TV JOJ.

Súvisiace články