Oblačno
21°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Bittó Cigániková (SaS) reaguje na Rašiho z Hlasu: Je pokrytecké, keď sa sťažuje ten, čo bol pri moci 12 rokov
Zdielať na

Bittó Cigániková (SaS) reaguje na Rašiho z Hlasu: Je pokrytecké, keď sa sťažuje ten, čo bol pri moci 12 rokov

BRATISLAVA / Dostali sa do roztržky. Richard Raši (Hlas-SD) tvrdí, že vláda nerobí nič. Jana Bittó Cigániková z SaS oponuje, že zavádza.

"Je za tým neschopnosť vlády," reagoval Richard Raši na konto pediatrov, ktorí oznámili, že končia s vypisovaním ospravedlneniek do školy. Podľa opozičného poslanca za Hlas-SD robí vláda "nulu" a krok, ku ktorému sa uchýlili lekári, vníma ako prejav zúfalstva. Hlasista však zároveň nepopiera, že lekári v ambulanciách čelia veľkej byrokracii. 

"Ja to chápem ako ich zúfalý krok, aby na seba upozornili. Je to administratívna vec, ktorá zaberie chvíľku, ale zároveň vie výrazne skomplikovať život tomu, kto to potrebuje," povedal Raši pre Noviny PLUS TV JOJ a dodal, že síce sa minister môže vyhovárať na chyby, ktoré sa stali v minulosti, ale aktuálna vláda nefinancuje zdravotníctvo ani toľko, čo tie predošlé. 

"V prvom kole sú potrebné peniaze, ktoré sa nalejú k lekárom, do nemocníc a do ambulancií," rozhorčil sa Raši s tým, že terajší vládny kabinet zatiaľ zvládol len "systémovú deštrukciu". Za byrokraciu je podľa lekára z Hlasu zodpovedná ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá dva roky neurobila nič. "Táto vláda neurobila nič, to bez urážky," uzavrel opozičný hlasista. 

Mohlo by sa robiť viac, pripúšťa Bittó Cigániková

"Je pokrytecké, keď sa niekto, kto bol pri moci 12 rokov, sťažuje na veľkú byrokratickú záťaž lekárov," zareagovala pre Noviny PLUS predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková a uviedla, že s týmto problémom sa nič nerobilo dlhý čas a nie je možné všetko napraviť za dva roky novej vlády. Pripomenula zároveň, že sa predĺžilo obdobie, kedy dieťa nepotrebuje potvrdenie od lekára z troch dní na päť a ona sama sa snaží o to, aby sa toto obdobie ešte predĺžilo. "Ten, kto nespravil nič, dnes najviac kritizuje," poznamenala uštipačne Bittó Cigániková. 

"Nie je správne trestať všetkých rodičov a pediatrov, kvôli pár nezodpovedným jednotlivcom," pokračovala poslankyňa s tým, že v prípade vyššieho počtu vymeškaných hodín by bolo na mieste kontaktovať sociálku, ktorá by podnet prešetrila. Poslankyňa zdôraznila aj zefektívnenie online PN-ky, či konzultácie s lekárom cez telefón. Rovnako už neplatí, že rodičia musia prihlasovať novorodencov.

"Mohlo by sa urobiť viac a to napríklad zrušiť všetky potvrdenia o chorobe pre tábory, krúžky, lebo to je zbytočná záťaž," dodala predsedníčka zdravotníckeho výboru a doplnila, že by privítala aj zjednotenie zákazov pre poisťovne, aby lekár nemusel riešiť, kto je koho poistencom. Tento proces je však podľa poslankyne zdĺhavý, komplikovaný a pracuje sa na ňom už niekoľko rokov. 

S ospravedlnenkami končia

Pediatri z okresu Malacky nebudú od septembra vydávať ospravedlnenky do školy či potvrdenia na voľnočasové aktivity. Vo vyhlásení to vysvetľujú ako nevyhnutné opatrenie, aby im ostal dostatok času na starostlivosť o choré deti. Lekárka Eva Sláviková, ktorá koordinuje iniciatívu, pre TASR spresnila, že vyhlásenie podporilo osem z deviatich pediatrov pôsobiacich v okrese. Pripomenula zároveň, že v regióne neustále ubúda všeobecných lekárov pre deti a dorast, zvyšuje sa však zároveň počet pacientov, ktorých pediatri v aktívnej praxi majú vo svojom obvode. "Preto je potrebné preskupiť priority a zodpovednosť za neprioritné úlohy, aby nedošlo k ohrozeniu starostlivosti o chorých, ktorí vždy musia byť v centre pozornosti lekára," uviedla.

Poukázala tiež na fakt, že rôzne druhy potvrdení, ktoré lekárom odoberajú čas a energiu, často nemajú racionálne opodstatnenie a sú len byrokratickou požiadavkou. "Potvrdenia na školské akcie u zdravých detí, ktoré sú riadne zaradené na telesnú výchovu, nie je potrebné verifikovať lekárom a takéto potvrdenie nebude vystavené," upozornila. Spolu s kolegami deklaruje, že "je nevyhnutné zvýšiť mieru zodpovednosti občanov za seba a svoje deti, ktorá im je daná zákonom a nikomu ju neprináleží spochybňovať", ospravedlnenky z dôvodu choroby preto takisto nebudú vydávať, výnimkou môže byť žiadosť priamo zo školy, aby bolo možné schváliť individuálny študijný plán.

Hlavný lekár Bratislavy situáciu chápe

Rovnako budú pediatri naďalej vydávať potvrdenia o zdravotnom stave hendikepovaných, ktoré slúžia ako doklad na získanie kompenzácií a pomôcok, takisto budú potvrdzovať tlačivá na rôzne liečby. Listom o svojom rozhodnutí informovali riaditeľov školských zariadení v okrese, rovnako tak rezorty školstva i zdravotníctva, oboznámili s ním aj Bratislavský samosprávny kraj. Hlavný lekár kraja Tomáš Szalay potvrdil, že je o situácii podrobne informovaný a požiadavke rozumie.

"Chápem, že postoj malackých pediatrov bude komplikovať nejaké procesy, ale možno práve to bude viesť k riešeniam. Napríklad k zrušeniu zbytočnej administratívy," uviedol pre TASR Szalay a zdôraznil, že pri nedostatku pediatrov je luxus míňať ich kapacitu na samoúčelné potvrdenky. Zároveň si myslí, že lekári neriskujú sankcie za porušenie povinností. "Tie potvrdenia vyžadujú rôzne iné, nezdravotnícke zákony, napríklad školský zákon. Pri ich prijímaní sa 'zabudla' dať recipročná povinnosť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti takéto potvrdenia vystavovať," vysvetlil hlavný lekár BSK.

Ako sa dá situácia zlepšiť?

Zlepšiť situáciu s nedostatkom pediatrov by mohli prostriedky z plánu obnovy. Pre okres Malacky štát počíta s dotáciou až pre sedem nových pediatrov. Szalay však pripomína, že financie samotné problém nevyriešia. "Problémom dnes nie sú peniaze, ale to, že nie sú pediatri a vychovať nového si vyžaduje roky," upozornil. Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že mu list doručili.

"Odborníci z rezortu sa ním budú zaoberať v spolupráci s ďalšími oslovenými odborníkmi," reagoval pre TASR tlačový odbor rezortu. Hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast a prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Elena Prokopová pre TASR skonštatovala, že lekári nemajú inú možnosť. "Nie je to nejaký truc, keby to stíhali, tak by radi dávali potvrdenie," poznamenala.

Potvrdila, že systém by sa mal zmeniť. Zákon je podľa nej starý, ešte z doby, keď pediater robil sociálny dohľad nad školskou dochádzkou. "Ja som za zdravie, keď rodič chce, nech za mnou príde ako za lekárom, nie za 'pečiatkovačom'," uzavrela. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre TASR uviedlo, že s blížiacim sa novým školským rokom bude pružne reagovať na pandemickú situáciu a zaoberať sa všetkými možnými okolnosťami.

Pripomenulo rozhodnutie ministra o ospravedlnení neprítomnosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu či výnimočného stavu. "Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na päť po sebe idúcich vyučovacích dní, dieťa s povinným predprimárnym vzdelávaním na sedem po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia. Rodičia detí s nepovinným predprimárnym vzdelávaním potvrdenie od lekára nepredkladajú," ozrejmilo.

Najčítanejšie