Skoro jasno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Hirman po energetickom rokovaní v Bruseli: Stretnutie bolo úspešné, pracuje sa na ďalších opatreniach
Zdielať na

Hirman po energetickom rokovaní v Bruseli: Stretnutie bolo úspešné, pracuje sa na ďalších opatreniach

BRATISLAVA / Minister hospodárstva Karel Hirman sa vyjadril k záverom rokovania Rady ministrov pre energetiku v Bruseli. Záver rokovaní považuje za úspešný kvôli schváleniu návrhu na zastropovanie cien zemného plynu, ktorý je dovážaný do Európy.

Minister na úvod povedal, že počas rokovaní v Bruseli Slovensko neprehralo. "Všetky kritické hodnotenia, ktoré som si po piatkovom návrate vypočul, ma dosť nepríjemne prekvapili. Boli dosť predčasné a odzneli, keď ešte nebolo jasné, na čom sme sa dohodli," povedal minister.

Dodal, že pôvodný návrh EK, ktorý v minulosti aj on samotný kritizoval, bol formálne schválený. "Ja som, samozrejme, hlasoval proti," vysvetlil. Oproti pôvodnému návrhu bolibpodľa jeho slov uznané minimálne zmeny, ktoré však Slovensku dajú isté výhody. "Zostala tam možnosť zdanenia nadmerných ziskov napríklad z rafinérií, čo je pre nás dôležité," povedal s dôvetkom, že podstata návrhu však bola pre Slovensko nevýhodná.

"Druhý bod bol do programu vsunutý na základe toho, že zástupcovia 15 členských krajín, vrátane mňa, podpísali list, v ktorom sme vyslovili svoj jasný názor na to, ako máme ďalej pokračovať, aby sme dosiahli funkčné riešenie," povedal s tým, že ide o návrh na zastropovanie cien zemného plynu, ktorý sa do EÚ dováža pomocou plynovodov, ale aj zastropovanie cien tzv. skvapalneného plynu LNG, ktorý sa dováža do Európy. "Ako mi bolo potvrdené aj v kuloároch, aj môj podpis zavážil, pretože sa išlo o nadpolovičnú väčšinu členských krajín," dodal s tým, že práve toto je dôvod, prečo boli rokovania úspešné. 

"Európskej komisii bola daná zásadná úloha, aby urýchlene pripravili návrh, resp. mustru, ktorá by sa dala sfinalizovať do konkrétnych opatrení, ktoré by sa ustanovili na úrovni celej EÚ," doplnil Hirman o schválení druhého bodu.Nasledujúci týždeň má byť neformálne stretnutie ministrov hospodárstva, počas ktorého by už mali mať prvé informácie o opatreniach. Ministrovi podľa jeho slov pomáhal aj Maroš Šefčovič, ktorý mu mal dať náhľad do európskych kuloárov. 

Na záver tlačovej konferencie Hirman informoval, že šéf SPP Richard Prokypčák rezignoval. Dozvedieť sa o tom mal počas piatkového rokovania v Bruseli. "Bolo to jeho rozhodnutie, nie moje," zdôraznil s tým, že na vzniknutú situáciu bude musieť pohotovo reagovať, pretože SPP podľa neho v súčasnej situácii nesmie ostať bez vedenia. 

Súvisiace články

Najčítanejšie