Zatiahnuté
15°
Bratislava
Miroslav
29.3.2024
Záborská chce opäť meniť prístup k interrupciám: Čakacia lehota 48 hodín by sa týkala aj interrupcií zo zdravotných dôvodov
Zdielať na

Záborská chce opäť meniť prístup k interrupciám: Čakacia lehota 48 hodín by sa týkala aj interrupcií zo zdravotných dôvodov

BRATISLAVA / Poslankyňa Anna Záborská sa opäť prihlásila o slovo a na ďalšiu parlamentnú schôdzu predložila zákon, ktorý by podľa odborníčok výrazne obmedzil prístup k interrupciám. Čakaciu lehotu, ktorá je aktuálne 48 hodín, prenáča aj na prípady, keď žena podstupuje interrupciu zo zdravotných dôvodov.

Slovensko sa môže v kvalite reprodukčnej zdravotnej starostlivosti prepadnúť ešte hlbšie

Slovensko sa v európskom rebríčku dostupnosti interrupcie (European Abortion Atlas) umiestnilo na nelichotivom 43. mieste z 52 krajín Európy. V tlačovej správe to uviedlo občianske združenie Možnosť voľby, podľa ktorého teraz hrozí, že sa prepadne ešte hlbšie a ešte viac ohrozí zdravie žien a dievčat.

Ako upozorňuje organizácia Možnosť voľby a iniciatíva Nebudeme ticho, takýto scenár hrozí kvôli návrhu skupiny poslancov a poslankýň OĽaNO pod vedením Anny Záborskej predloženom na októbrovú schôdzu. Návrh zavádza viacero nových prekážok v prístupe k bezpečnej interrupcii a v praxi môže vážne ohroziť fyzické a duševné zdravie žien a zhoršiť ich životné podmienky.

Odborníčky upozorňujú, že ustanovania sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami

"Mnohé ustanovenia v návrhu sú v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami SR i so zdravotnými štandardmi Svetovej zdravotníckej organizácie. Na obmedzenie reprodukčných práv, ktoré zákon prináša by doplatili predovšetkým ženy žijúce v zlej ekonomickej a sociálnej situácii, matky samoživiteľky, viacnásobné matky či ženy žijúce v odľahlých regiónoch. Návrh v týchto dňoch pripomienkujeme a čoskoro prinesieme jeho komplexnejšiu analýzu," vyhlásila Adriana Mesochoritisová z Možnosti voľby a iniciatívy Nebudeme ticho.

Podľa nej však najnovší návrh namiesto odstraňovania prekážok, ktoré dostali krajinu na chvost Európy prináša ďalšie reštrikcie. Návrh sa usiluje zaviesť zásadné prekážky v prístupe k bezpečnej interrupcii. Nezmyselne rozširuje problémovú povinnú čakaciu dobu 48 hodín aj na interrupciu zo zdravotných dôvodov a navrhuje sa, aby sa vzťahovala na všetky interrupcie s výnimkou situácie, keď ide o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy.

Hazard so zdravým?

Nie je zrejmé, ako by sa v praxi vyhodnocoval pojem "bezprostredné" ohrozenie zdravia a života. Zdravotnícki pracovníci a pracovníčky sa preto pri posudzovaní toho, čo predstavuje "bezprostredné ohrozenie zdravia a života", môžu názorovo rozchádzať a z obáv pred prípadným postihom by váhali s bezodkladným vykonaním zákroku zo zdravotných dôvodov. V praxi by to znamenalo podľa Možnosti voľby znemanalo, že pri interrupciách zo zdravotných dôvodov by lekári a lekárky boli takto nútené odďaľovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a tým ohrozovať zdravie žien.

Tento návrh, podľa odborníčok, teda porušuje princíp právnej istoty a priniesol by závažné problémy do aplikačnej praxe. Celkovo, povinné čakacie doby pred interrupciou ohrozujú fyzické a duševné zdravie žien, vážne spochybňujú ich rozhodovacie schopnosti a obmedzujú ich právo na rešpektovanie autonómneho rozhodovania. Zákon by tiež ešte viac obmedzil prístup k informáciám o tom, ktoré zariadenia interrupcie vykonávajú a za akých podmienok. Na strane druhej by posilnil priestor pre poskytovanie nábožensky podfarbených, zaujatých, neodborných a vedecky nepodložených informácií o umelom prerušení tehotenstva.

Prím by hrali cirkevné organizácie

Možnosť voľby upozorňuje aj na to, že v neposlednom rade by zákon pripravil pôdu na vytvorenie systému štátom dotovaných cirkevných organizácií, ktoré budú mať prístup k ženám, ktoré podstúpenie interrupcie zvažujú. "Návrh totiž rozširuje subjekty, ktoré môžu žiadať o štátne dotácie, o tie, ktoré poskytujú finančnú, materiálnu alebo psychologickú pomoc ženám v tehotenstve. Je zrejmé, že v praxi pôjde najmä o prístup cirkevných a iných ideologicky konajúcich organizácií k peniazom daňových poplatníkov, ktoré môžu byť využité na odrádzanie žien od interrupcie, manipuláciu, stigmatizáciu a nútenie žien, aby pokračovali v tehotenstve," uviedla organizácia Možnosť voľby. 

Podľa organizácie Možnosť voľby a iniciatívy Nebudeme ticho “je v návrhu zákona ešte množstvo nášľapných mín, ktoré podrobne analyzujeme a vyhodnocujeme. Zároveň podnikneme všetky kroky, aby sme ubránili reprodukčné práva žien pred ďalším sťažovaním ich prístupu k bezpečnej a včasnej interrupcii.”

Súvisiace články

Najčítanejšie