Ministri po rokovaní vlády: Znova bude možné blokovať škodlivý obsah na internete, políciu posilnia vojaci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Streda opäť patrila rokovaniu vlády. Tá opäť schválila blokovanie škodlivého obsahu na internete, ale aj to, že policajné zložky posilnia vojaci. Dôvodom je zvýšená migrácia.
Políciu posilnia kvôli migrácii vojaci
Policajný zbor môže denne posilniť do 100 profesionálnych vojakov. Pomáhať budú zabezpečovať verejný poriadok v blízkosti vnútorných hraníc Slovenskej republiky v súvislosti s výrazným nárastom nelegálnej sekundárnej migrácie. V stredu ich vyčlenenie schválila vláda, zatiaľ do 15. decembra.
"Na základe požiadavky Policajného zboru a aktuálnych personálnych a materiálno-technických možností Ozbrojených síl SR budú vyčlenení profesionálni vojaci nasadzovaní do spoločných hliadok spoločne s príslušníkmi Policajného zboru najmä na bývalých hraničných priechodoch na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom s cieľom vykonávania policajných kontrol v boji proti nelegálnej sekundárnej migrácii," približuje materiál.
Celková nelegálna migrácia na území Slovenskej republiky v januári až septembri 2022 (do 25. 9.) dosahovala o 214 percent vyššiu úroveň ako v rovnakom období roku 2021, upozornili predkladatelia. Najväčší podiel na počte zadržaných cudzincov na celkovej nelegálnej migrácii tvoria najmä prípady tranzitnej migrácie zo západného Balkánu. Ide o počty, ktoré už od roku 2021 výrazne presahujú stav sekundárnej tranzitnej migrácie počas tzv. migračnej krízy v roku 2015.
Minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády
Znova sa bude blokovať škodlivý obsah online
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) by mal mať opäť možnosť blokovať škodlivý obsah, ktorý má alebo môže mať za následok poškodenie alebo ohrozenie bezpečnostných, zahraničnopolitických alebo hospodárskych záujmov Slovenskej republiky a je formou hybridnej hrozby. O blokovaní má úrad rozhodovať na základe odôvodneného návrhu určených subjektov a predchádzajúceho súhlasu súdu. Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorú v stredu schválila vláda.
Úrad by mohol zablokovať napríklad obsah, ktorý môže spôsobiť oslabenie demokratických inštitútov ústavného zriadenia, cielenú politickú destabilizáciu, radikalizáciu politickej diskusie vo verejnom priestore či zásadné sťaženie fungovania orgánov verejnej moci a prijímania ich rozhodnutí.
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) po rokovaní vlády
O blokovaní má úrad rozhodnúť len na základe doručeného odôvodneného návrhu subjektu s pôsobnosťou v oblasti bezpečnosti a obrany štátu. Potrebovať bude súhlas Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý má rozhodnúť o žiadosti NBÚ do 15 dní odo dňa jej podania. Proti rozhodnutiu súdu o vydaní súhlasu s blokovaním nemá byť prípustný opravný prostriedok. Rozhodnutie o blokovaní sa má vydávať s maximálnou platnosťou deviatich mesiacov.
"Úrad vykonáva blokovanie v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie cieľa a spôsobom primeraným vo vzťahu k následkom na majetku, právach a právom chránených záujmoch iných osôb," navrhuje tiež návrh zákona. Rozhodnutie o blokovaní a informáciu o zrušení blokovania má úrad zverejňovať na svojom webovom sídle. O vydaných rozhodnutiach o blokovaní má tiež každoročne NBÚ predkladať správu Národnej rade SR.
"Podobný mechanizmus je už v súčasnosti v príslušnom zákone vo vzťahu k zásahom do ochrany osobných údajov a telekomunikačného tajomstva," poznamenal predkladateľ. Navrhovaná účinnosť zákona je 1. apríl 2023.
Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer po rokovaní vlády