Zatiahnuté
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
SND bez generálneho riaditeľa: Po odchode Drličku sa vzdali členstva aj členovia umeleckej rady
Zdielať na

SND bez generálneho riaditeľa: Po odchode Drličku sa vzdali členstva aj členovia umeleckej rady

BRATISLAVA / Členovia Umeleckej rady SND sa vzdali svojho členstva. Odstúpenie zástupcov poradného orgánu generálneho riaditeľa SND je reakciou na ukončenie pôsobenia Mateja Drličku v pozícii šéfa prvej národnej scény.

 "Vzdaním sa členstva vyjadrujeme podporu Matejovi Drličkovi, ďakujeme mu tiež za progres, ktorý pod jeho vedením dokázalo divadlo urobiť," uviedli v oznámení.

Ocenili v ňom zároveň spôsob Drličkovho manažmentu i odvahu pristúpiť k zmenám vo fungovaní inštitúcie, okrem iného i v rámci operného súboru. "Mal odvahu riešiť problémy, ktoré boli zásadné, situované hlboko do mentality fungovania divadiel 20. storočia," upozornili.

Deklarovali tiež, že budú pozorne sledovať ďalšie dianie v SND, priebeh i výsledok výberového konania na nového generálneho riaditeľa.

Hanlivé vyjadrenia

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) odvolala Drličku k 1. novembru. Dôvodom boli jeho medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov. Drlička sa za svoje slová ospravedlnil, ministerke zároveň ponúkol rezignáciu. Netají sa zároveň tým, že za svojím koncom vidí i vyústenie politického tlaku, ktorý súvisí s kauzou prepustenia časti sólistov operného súboru SND.

Drličkovi vyjadrili podporu herci i ďalší zamestnanci v divadle, jeho najbližší spolupracovníci v manažmente sa rozhodli na svoje funkcie po Drličkovom konci takisto abdikovať. Ministerka poverila dočasným vedením SND Jozefa Švolíka, vedúceho oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií Ministerstva kultúry (MK) SR, pod ktorého gesciu dlhodobo patria aj štyri štátne divadlá. Rezort pripravuje nové výberové konanie.

Súvisiace články