Oldrich
3.12.2022
Rokovanie medzi lekárskymi odborármi a vládou pokračuje: Verím, že máme rovnaký cieľ, reaguje Heger
Zdielať na
Noviny PLUS

Rokovanie medzi lekárskymi odborármi a vládou pokračuje: Verím, že máme rovnaký cieľ, reaguje Heger

BRATISLAVA / Rokovania medzi vládou a lekármi stále nie sú na konci. V utorok (22.11.) pokračujú v priestoroch ministerstva zdravotníctva.

Desiatky lekárov stiahli výpovede

Kým rokovania na pôde ministerstva zdravotníctva pokračujú, tri desiatky lekárov svoje výpovede stiahli. "K dnešnému dňu evidujeme 477 výpovedí, čo je o 31 menej v porovnaní s podanými hromadnými výpoveďami," infomovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. "Sú to niekedy osobné dôvody, životná tieseň, problémy s hypotékou alebo niečo podobné," reagoval predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský.

Lekárski odborári ani po necelých piatich hodinách utorkového rokovania s vládou nemajú konečné stanovisko vlády. Ako informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, rokovanie bude pokračovať aj v poobedňajších hodinách po obednej prestávke. 

"Od dohody nás delí približne 40 miliónov eur," povedal pred novinármi počas brífingu. Dodal, že v rozpočte pre zdravotníctvo to nie je vysoká suma. Rokovania medzi oboma stranami majú pokračovať aj v stredu (23.11.), počas nich majú členovia vlády prísť s ponukou pre odborárov.

Heger verí, že odborári a zdravotníci majú rovnaký cieľ

"Sme ochotní prísť sem každý deň, aby sme dospeli k dohode. Bez 2 100 lekárov nemôžu nemocnice fungovať," dodal šéf lekárskych odborárov. O podmienkach odborárov majú koaliční partneri rokovať aj počas koaličnej rady. 

K utorkovému rokovaniu sa vyjadril aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Predošlého stretnutia sa nezúčastnil, dôvodom bola zahraničná cesta. Vo videu, ktoré premiér zverejnil na sociálnej sieti, tvrdí, že verí, že členovia vlády i lekári majú spoločný cieľ. "Aby naše zdravotníctvo plnilo funkciu, ktorú má," dodal.

"Sme presvedčení, že na dosiahnutie konštruktívnej atmosféry pri rozhovoroch by sa vládni predstavitelia mali vyvarovať akýchkoľvek útokov na lekárov," píše sa v stanovisku LOZ.

​Lekárski odborári tvrdia, že o to opakovane žiadali predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a počas pondelkového (21.11.) rokovania o to žiadali aj ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) aj ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). "Výsledkom takýchto útokov je nárast napätia medzi lekármi a návrhy ďalších výpovedí. Ako príklad môžeme uviesť nových 32 výpovedí lekárov v Prešove," dodali odborári. Má ísť o lekárov, ktorí podali výpovede z ústavných pohotovostných služieb, počas decembra tak nebudú ochotní slúžiť na oddeleniach.

Odborári v stanovisku dodali, že ultimátum z úst šéfa rezortu financií je presne to, čo dohode neprospieva. "Zdôrazňujeme, že chceme rokovať a dohodnúť sa. Ostro odmietame akékoľvek ultimáta, pretože rozbíjajú v tejto chvíli snahu o konštruktívny dialóg. Ako sme deklarovali opakovane, naším cieľom je dohodnúť sa čo najskôr, preto intenzívne rokujeme," zakončili.

Na rokovanie prišli s návrhom reformy

"Na reformu vzdelávania lekárov sme nachystali už znenie zákonných úprav. Ministerstvo to nespravilo, spravili sme to my," vyjadril sa šéf LOZ Peter Visolajský počas príchodu na rokovanie. Dodal, že ich pripravenú reformu stačí prijať v parlamente. 

"Včera sme dostali ústny prísľub, že sumou približne 300 miliónov eur oddlžia štátne nemocnice. Keď sa na to dali zrazu nájsť peniaze, nerozumieme, prečo je problém nájsť 40 miliónov eur na personálnu stabilizáciu nemocníc," dodal Visolajský.

​​Matovič po pondelkovom rokovaní povedal, že dodatočná ponuka vlády k zvyšovaniu platov lekárov je finálna a že aj pri nej už ide "za hranicu možného". "Dohodli sme sa, že do utorka 12.00 h dajú lekárski odborári odpoveď, či dokážu zľaviť z požiadaviek, aby prijali ponuku vlády, kde my hovoríme o maximálnom navýšení platov lekárov z roka na rok o 35 percent," ozrejmil. Nemyslí si, že je na mieste, aby lekári pýtali viac a bol by rád, keby ponuku prijali.

V súvislosti s dohodou o platoch je Matovič pesimista, keďže v pondelok sa mu odborárov nepodarilo presvedčiť. Upozornil, že na požadované zvýšenie platov lekárov štát v žiadnom prípade nemá financie.

Súvisiace články

Najčítanejšie