Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Tatiana
1.2.2025
Ak ste sa ešte nedali zaočkovať zmeňte to. Chrípka neprestáva úradovať
Zdielať na

Ak ste sa ešte nedali zaočkovať zmeňte to. Chrípka neprestáva úradovať

BRATISLAVA / Pokiaľ ste sa ešte nedali zaočkovať proti chrípke, mali by ste tak urobiť čo najskôr. Epidémia chrípky nás ešte môže potrápiť. Čakajú nás totiž prvé jarné týždne. Šanca, že by ste z očkovania proti chrípke ochoreli, je podľa expertov nulová.

Aktuálna pandémia chrípky je pritom intenzívnejšia aj podľa odborníkov. Ochrana proti kvapôčkovej infekcii je pri tom jednoduchá - stačí si dať respirátor. "Stretávame sa s tým, že tí pacienti nás kontaktujú omnoho častejšie, než tomu bolo po minulé roky," uviedla lekárka v 24Podcaste Zdravie. 

Aktuálne čísla pritom hovoria jasne "V 52 týždni bolo hlásnych 52 400 akútnych respiračných ochorení z toho chrípka a jej podobné ochorenia tvorili približne 20%. Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia klesla v porovnaní s predchádzajúcim týždňom približne o 37 %," špecifikovala hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Hoci aktuálne evidujeme pokles, chrípka ešte nie je na konci. Potvrdzuje to aj hlavný lekár Bratislavy. "Tá chrípková sezóna zvykne trvať až do jari, do nejakého marca až apríla, zatiaľ tá chrípková sezóna bola veľmi silná a začala sa skôr, ako zvyčajne," povedal pre TV JOJ Tomáš Szalay. 

Vakcínou sa nemôžete nakaziť

Okrem dôsledného umývania rúk a nosenia respirátora, pomáha aj očkovanie. Pravdepodobnosť, že by ste sa z očkovania nakazili vírusom je nulová.

"Trvá niekoľko dní až týždňov, kým si organizmus vybuduje protilátky. Ale môže sa stať, že niekoho s chrípkou stretneme o dva dni a ešte tá imunita vytvorená nebude," pokračovala Mudr. Jana Bendová. 

Nazdory dostupnej a bezpečnej vakcíne je zaočkovanosť na Slovensku extrémne nízka. "V rizikových skupinách sa pohybuje okolo 10 až 15%. Okrem tých chronických pacientov, ako sú kardiaci, alebo diabetici, onkologický pacienti, odporúčam zaočkovanie aj u detí, výhodou je to, že k dispoziícii je nazálna vakcína, ktorá sa teda nepichá, ale len sa strekne do nosa. WHO odporúča očkovanie aj u tehotných žien," doplnil Szalay. 

Je reálne možné, že po návrate do škôl a do práce sa čakárne v nemocniciach a v ambulanciách opäť začnú plniť chorými ľuďmi. Pri chronických pacientoch spomeniem aj očkovanie proti pneumokokom, pretože v prípade ležiacich pacientov sú život zachraňujúce, pretože často zomierajú na zápal pľúc.

"Ona chrípka má taký svoj biorytmus, tá silná epidémia nie je každý rok, ona vlastne čaká na to, kedy sme neprišli do kontaktu s chrípkou, čoraz menej ľud'' má protilátky proti chrípke, ostražitosť ustala a vtedy udrie," uzavrela Bendová. 

Súvisiace články