Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Dzurinda nás berie návratom do budúcnosti. Mysľou zostal v roku 97, reaguje politológ Lenč
Zdielať na

Dzurinda nás berie návratom do budúcnosti. Mysľou zostal v roku 97, reaguje politológ Lenč

BRATISLAVA / Expremiér za SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes predstavil základy svojho dlhé mesiace skloňovaného politického projektu. Modrá koalícia má byť odbornou alternatívou voči nekompetentnosti aktuálnej vládnej garnitúry. Podľa politológa Jozefa Lenča nás Dzurinda vzal na cestu návratu do budúcnosťi, čím parafrázoval názov pop filmu z 90-tych rokov Back to the Future.

Zaspal expremiér dobu?

Môže Mikuláš Dzurinda určitým spôsobom rozbúriť politické vody? Podľa politológa sa dá povedať, že expremiér sa konečne rozhýbal a prestal s nekonečným naťahovaním verejnosti. "Prihlásil sa k tomu, že nás teda zoberie na cestu a počíta, že u tých, ktorí v 96-tom volili Mikuláša Dzurindu, aby porazil Vladimíra Mečiara, sa zapne spomienkový optimizmus," reagoval politológ Jozef Lenč pre Noviny PLUS TV JOJ a dodal, že Dzurinda dúfa v to, že ho ľudia opäť zvolia, aby vytiahol krajinu z tohto marazmu. 

"Obávam sa, že možno si aj sám Mikuláš Dzurinda si nezrátal, čo sa stalo medzi rokmi 1997 a 2020 a koľko kostlivcov má vo svojej strany a v končenom dôsledku môžu byť hrobárom projektu," pokračoval odborník na politickú vedu. 

Politológ sa vyjadril aj k sexizmu, ktorý aplikoval na redaktorka TV JOJ Lenku Ježovú, keď jej povedal, že je mladučká. Pritom práve počas TK hovoril o tom, že sa musí zmeniť prístup politikov smerom k novinárom.  

"Dzurinda je stále mysľou v 90-tych rokoch, kedy bolo takéto vyjadrenie bežné. Tak ako sa snaží učiť mladých, ako robia politiku, tak isto chce poúčať novinárov, čo sa môžu a majú pýtať. Ak chce byť úspešný, tak toto nie je správny prístup," zhodnotil Lenč a dodal, že Dzurinda je príkladom, že starého psa novým kúskom nenaučíš, alebo čo sa človek v mladosti naučí, v starobe nezabudne. 

Expremiér Mikuláš Dzurinda predstavil základy strany Modrá koalícia na tlačovej konferencii v piatok (27.1.2023).  Zároveň predstavil členov novej strany a 10 princípov Modrej koalície, ktorá sa chyrakterizuje ako liberálno-konzervatívna strana. Podľa Dzurindu vzniká nielen politická strana, ale aj platforma spolupráce. Expremiér potvrdil pokračovanie rokovaní s KDH.

Chce do politiky pritiahnuť mladých

Do politiky chce pritiahnuť aj mladých ľudí a niektoré známe osobnosti. O pozíciu lídra vznikajúcej strany sa Dzurinda uchádzať nechce, ale ani neuhne. Nečaká ani, že ho kolegovia na túto pozíciu navrhnú. Chce sa venovať mladým ľuďom zo strany, aby profesionálne rástli. "Nerobíme to iba pre najbližšie parlamentné voľby," vyhlásil Dzurinda s tým, že projekt presahuje najbližšie voľby. Odmietol politiku vymedzovania sa. "Ja sa vymedzovať nepotrebujem," dodal s tým, že nebude vylučovať zo spolupráce ani nijakú politickú stranu.

Na otázku o spolupráci s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom odpovedal, že je stále členom OĽANO. O prípadnej spolupráci sa podľa jeho slov budú môcť rozprávať potom, ako sa sám rozhodne o svojej budúcnosti. Pokiaľ ide o spoluprácu s ďalšími subjektmi, Dzurinda zdôrazňuje potrebu príslušnosti k západnej civilizácii, právny štát, udržateľnú a konkurencieschopnú politiku.

Modrá koalícia je pôvodnou stranou Spolu

Predseda strany Spolu-OD Miroslav Kollár zdôraznil potrebu budovania silnej alternatívy, ktorá môže zvrátiť vývoj na Slovensku. To, čo strana Spolu prináša do partnerstva, je podľa jeho slov funkčná stranícka štruktúra. "Ak aj v utorok (31. 1.) príde rozhodnutie, že sa okamžite vyhlásia voľby, budeme pripravení a budeme mať otvorenú náruč pre našich partnerov a kolegov," povedal Kollár.

"Pri rozhodovaní, tvorbe programu a v každodennej politickej práci sa pridržiavame hodnôt a ideí náboženského a kultúrneho dedičstva Európy, ako aj zásad sekulárneho humanizmu," hovorí Modrá koalícia. Zdôrazňuje postavenie občana v rámci štátu a rešpektovanie ľudských práv. Podčiarkuje prozápadné a proeurópske smerovanie.

Dzurinda apeluje na ekonomická, ale

Apeluje aj na rozvoj ekonomiky, investície a zásadné reformy. Cieľmi Modrej koalície je podľa Dzurindu zastaviť úpadok a chaos a privodiť pozitívny obrat Slovenska. "Dnešná politická kultúra, predovšetkým v parlamente, je ďalej neudržateľná," poznamenal. Ďalej je to potreba novej kultúry vo vzťahu médií a politikov, rešpekt jedného voči druhému.

Dzurinda zdôrazňuje "nie" kultúrnym vojnám. "Konzervatívci nemôžu poraziť liberálov, liberáli nemôžu poraziť konzervatívcov," povedal Dzurinda a zároveň zdôraznil potrebu dialógu. Poukázal aj na ekonomický úpadok Slovenska. Krajina podľa Dzurindu zaostáva v raste a životnej úrovni Slovákov v porovnaní s najvyspelejšími štátmi v Európe. Kritizoval aj zadlžovanie a civilizačný úpadok. Znepokojujúce je podľa neho pokles podpory členstva v NATO a Európskej únii, ktorý chce Modrá koalícia zvrátiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie